to tytuł webinarium, które się odbyło miesiąc temu i które można teraz odtworzyć ze strony TechSoup Poland. Prawnik Krzysztof Siewicz opowiada w nim głównie o prawie panoramy, wspomina o czymś, co prawnicy nazywają trójstopniowym testem. Jak zwykle po spotkaniu z prawnikiem, mam sporo kolejnych pytań. Staram się jednak brać udział w takich szkoleniach, bo zazwyczaj znajduję tam coś dla siebie.
Tym razem zapamiętałam np., że coś, co jest widoczne z przestrzeni publicznej (np. z ulicy) nie musi się w tej przestrzeni znajdować, bo może być na terenie prywatnym albo po prostu niedostępnym powszechnie. Po raz kolejny też potwierdziłam też stwierdzenie, że prawo autorskie, ochrona wizerunku i prawo do ochrony danych osobowych mają praktyczne zastosowanie dopiero wtedy, kiedy ktoś się poczuje pokrzywdzony i zechce dochodzić swoich praw, czyli, że fotografuję i publikuję na własne ryzyko.
Takie ryzyko bibliotek opisane jest np. w artykułach:
- Fotografka wygrała z biblioteką, ale wyrok był "tańszy" niż ugoda,
- Bibliotekarz użył zdjęcia ściągniętego z Internetu, teraz musi zapłacić autorce,
- Czy dochodzenie roszczeń z praw autorskich jest nielegalne?,
- Biblioteki łamią prawo,
- Przedziwny wyrok sądu - fotograf powinien zabezpieczać swoje zdjęcia.
Pod koniec webinarium dowiecie się o dyżurze internetowym, które Krzysztof Siewicz i inni prawnicy pełnią zazwyczaj w poniedziałki między 15:00 a 17:00 w ramach usługi pierwsza pomoc w prawie autorskim - akcji Fundacji Nowoczesna Polska (tel. +48 516 519 697). Na stronie prawokultury.pl znajdziecie formularz kontaktowy, w którym możecie wysłać pytania do prawnika i odpowiedzi na wcześniej zadane pytania. Można też wyświetlić komentarze dotyczące bibliotek - z prawej strony ekranu jest lista tematów do wyboru.
W poście z 5 lipca 2016 r. najdziecie też informację o szóstej edycji EUhackatonu. Tematem aktualnego konkursu jest wizualizacja danych o prawie
autorskim. Ma to posłużyć bardziej merytorycznej dyskusji o polityce w
zakresie tego prawa i podejmowaniu decyzji w oparciu o dowody. Rozwiązania łączące dane i badania naukowe z
różnych źródeł tak, aby wyjaśnić różne skomplikowane kwestie z zakresu
prawa autorskiego można zgłaszać do 1 września 2016 r. Przewidziano nagrody pieniężne i zaproszenia do Brukseli, gdzie laureaci będą mogli zaprezentować swoje aplikacje. EUhackaton (informacje w języku angielskim) odbędzie się 15 i 16 listopada 2016 r. Na wskazanej stronie znajdziecie program spotkania.
Elementem powstającej właśnie platformy grywalizacyjnej mambogram.pl jest baza darmowych grafik, z której już możecie korzystać. Wkrótce będziecie mogli nieodpłatnie grać oraz tworzyć własne gry na mambogram.pl. Nasza platforma jest finansowana w ramach programu Polsko-Amerykańskiej
Fundacji Wolności pn. „Nowe Technologie Lokalnie 2015-16”, którego
realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Fotografia u góry (Tajemnica ujawniona: czarnoksiężnik ze Srebrnego Grodu hoduje zwierzęta rzadkie) pochodzi z gry Planeta Zapomnianych Książek. Gracz Nerilka przysłał ją w misji Domu alchemika. Ten i inne "tytuły z tytułów" znajdziecie w Galerii "Waga słowa".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz