środa, 23 listopada 2016

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży - nowy konkurs

Do 30 grudnia 2016 r. instytucje oświatowe, publiczne oraz organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów wymiany i współpracy młodzieży oraz pracowników i organizacji młodzieżowych do Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Z konkursu są wykluczone podmioty komercyjne nastawione na zysk. 

Osoby zainteresowane aplikowaniem mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 5 grudnia 2016 r. w Warszawie - w Domu technika NOT. Zgłoszenia na spotkanie można wysyłać w formularzu online do 1 grudnia 2016 r.

Projekty muszą być zrealizowane między 1 kwietnia a 30 października 2017 r. 

Można je planować w jednym z dwóch formatów:
  • Format 1: wymiany młodzieży polskiej i litewskiej;
  • Format 2: szkolenia, seminaria, spotkania, konferencje, wizyty studyjne, projekty informacyjne, w tym publikacje.
Formaty różnią się od siebie rodzajem i metodologią realizowanych działań, jak również systemem dofinansowania. Dokładniejsze informacje znajdziecie w dziale Zasady formalne
  • W formacie 1 projekty powinny angażować młodzież w wieku 13–30 lat, od 10 do 24 osób, w tym nie więcej niż 4 opiekunów (górny limit wiekowy nie dotyczy liderów i opiekunów).
  • W formacie 2 uczestnikami projektów może być młodzież w wieku 13–30 lat, ale projekt może być także realizowany tylko przez pracowników młodzieżowych (których nie obowiązuje górny limit wiekowy). Liczba uczestników: nie mniej niż 10 osób, z wyłączeniem opiekunów.
Planowany projekt musi opierać się na jednym wybranym przez wnioskodawcę priorytecie. W 2017 r. priorytety Funduszu to:
  • Promowanie dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji wśród młodych ludzi;
  • Promowanie tolerancji i empatii wobec mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce i na Litwie;
  • Promowanie polsko-litewskiej współpracy młodzieży z wykorzystaniem nowoczesnych technologii;
  • Wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży, w tym promocja wolontariatu
  • Promowanie 10-lecia działalności Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży;(priorytet specjalny, w ramach którego zostanie wybranych 10 projektów, które zostaną wpisane w oficjalny kalendarz obchodów 10-lecia).
Wnioski należy wysyłać:
  • w systemie on-line (trwają nad nim prace - ma zostać uruchomiony z końcem listopada 2016 r.) do operatora - Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Wzory wniosków (osobno dla formatu 1 i formatu 2) można znaleźć na stronie programu w dziale Dokumenty
  • oraz w wersji papierowej (drukowanej z systemu), podpisanej przez odpowiednie osoby, na adres wskazany poniżej do dnia wskazanego co roku w konkursie wniosków.
    Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
    ul. Mokotowska 43
    00-551 Warszawa
    z dopiskiem PLFWM
Grupa koordynująca działania projektu (niezależnie od tego czy wysyła ludzi do drugiego kraju, czy przyjmuje gości u siebie) wnioskuje o dofinansowanie swojej Narodowej Instytucji Zarządzającej o środki finansowe na całość projektu, w tym także dla grupy partnerskiej. 

Budżet wniosku wypełniany jest w EUR, a następnie automatycznie przeliczany po kursie z pierwszego dnia ogłoszenia konkursu wg kursu InforEuro na miesiąc listopad 2016 1 EUR = 4,3307 PLN. Po otrzymaniu dofinansowania Narodowa Instytucja Zarządzająca wypłaci beneficjentom 90% otrzymanego dofinansowania. Pozostałe 10% zostanie wypłacone po rozliczeniu projektu. Więcej szczegółów o finansowaniu znajdziecie w dziale Zasady finansowe. W Najczęściej zadawanych pytaniach są też odpowiedzi dotyczące umowy finansowej. Zwróćcie uwagę, że ten dział jest podzielony na informacje dotyczące Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Osobno opisane są też zasady jakościowe.

Informacje o konkursie znalazłam w serwisie EuroDesk Polska. Więcej szczegółów przejrzałam w bazie EuroDesku oraz na stronie http://www.wymianymlodziezy.frse.org.pl. Warto zajrzeć do działu Najczęściej zadawane pytania. Pytania do organizatorów można wysyłać online pod tym adresem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz