niedziela, 23 lipca 2017

HUMAN SMART CITIES - konkurs dla samorządowców

Do 16 października 2017 r. gminy miejskie i miejsko-wiejskie mogą składać fiszki projektowe do konkursu dotacji dla samorządowców pod tytułem: HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców. Głównym celem konkursu jest kreowanie, przy użyciu inteligentnych rozwiązań, miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia, za którą współodpowiedzialność ponoszą także mieszkańcy, którzy  jednocześnie biorą aktywny udział w zarządzaniu i współdecydowaniu o niej.

Wnioskowanie o dotację składa się z dwóch etapów:
  • etap I - Wnioskodawca przygotowuje i składa do Ministerstwa Rozwoju fiszkę projektową,  która w syntetycznie opisuje pomysł na projekt i proponowane działania w celu jego wdrożenia. To propozycje wnioskodawcy w zakresie inteligentnych rozwiązań dla miasta. Do następnego etapu organizatorzy wybiorą około 50 fiszek;
  • etap II - Wnioskodawcy wybranych fiszek otrzymają wsparcie merytoryczne:
    • szkolenia, 
    • warsztaty, 
    • konferencje,
    • indywidualne doradztwo eksperckie (w celu przygotowania wniosku o dotację). 
Projekty, które uzyskają dofinansowanie powinny zostać zrealizowane najpóźniej do 31 grudnia 2021 r. Wartość planowanych projektów musi być nie mniejsza niż 500 000 zł netto i nie większa niż 4 miliony zł netto. Trzeba zapewnić wkład własny, który stanowi minimum 10% kosztów kwalifikowalnych zgłoszonego projektu.

Informacje podałam za Serwisem Programu Pomoc Techniczna. Tam znajdziecie między innymi linki do poszczególnych dokumentów konkursowych, takich jak np.:

Jak w tym konkursie mogą się znaleźć projekty kulturalne?
Zapewne warto wiedzieć, czy nasz samorząd ma jakieś plany związane z tym konkursem, jaką propozycję chciałby zgłosić, czy w ramach tej propozycji albo jej niewielkiego wzbogacenia mogą się znaleźć korzyści dla odbiorców, twórców i organizatorów kultury... A może macie pomysł, który warto podpowiedzieć włodarzom Waszej gminy? Np.:
  • w trzecim obszarze tematycznym: Innowacyjne rozwiązania na rzecz wsparcia partycypacji społecznej, jako element niezbędny dla inteligentnego miasta współtworzonego przez mieszkańców (3.0 Human Smart City);
  • w ósmym obszarze tematycznym:  Efektywne i innowacyjne wykorzystanie danych o mieście oraz jego mieszkańcach i użytkownikach (m.in. wykorzystanie big „urban” data, otwieranie danych, bezpieczeństwo danych w systemach inteligentnych, interoperacyjność, obywatelskie rozwiązania oparte na otwartych danych).
Obrazek u góry pochodzi z ogłoszenia Urzędu Marszałkowskiego w  Olsztynie o otwartym konkursie ofert dla organizacji pozarządowych na wzmocnienie procesu informowania. Wnioski można składać do 27 lipca 2017 r. i powinny zawierać ofertę informowania organizacji pozarządowych, w szczególności o inicjatywach, projektach, konkursach organizowanych przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i samorządy lokalne, które są skierowane do sektora pozarządowego w regionie poprzez regionalną stronę internetową.





Czy wiecie, że 2 portale Miasta Olsztyn są w finale międzynarodowego konkursu?
Elektroniczne Płatności Olsztyna oraz E-deklaracje znalazły się w ścisłym finale konkursu RegioStars 2017. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 10 października, w Brukseli podczas ceremonii wręczenia nagród RegioStars w czasie Tygodnia: 15th European Week of Regions and Cities 9-12 października 2017 r. w Brukseli. Olsztyńskie portale rozpatrywane są w kategorii CityStar: miasta przechodzące na technologię cyfrową.
  • EPO (Elektroniczne Płatności Olsztyna) to portal umożliwiający wyświetlenie informacji o bieżących zobowiązaniach na rzecz Urzędu Miasta w zakresie podatków lokalnych, gospodarki nieruchomościami oraz mandatów Straży Miejskiej i ze Strefy Płatnego Parkowania. 
  • Portal E-deklaracje jest systemem służącym do wnoszenia podań, składania deklaracji podatkowych oraz doręczania pism w formie elektronicznych dokumentów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz