czwartek, 13 lipca 2017

Swatka polsko-rosyjska

22-24 września 2017 r. pod Warszawą odbędą się warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z Polski i z Rosji (swatka polsko-rosyjska), chcących nawiązać współpracę międzynarodową oraz wzmocnić swoje umiejętności pisania projektów międzynarodowych. 

Warsztaty adresowane są do organizacji nie mających bądź mających niewielkie doświadczenie w przygotowaniu i realizacji projektów polsko-rosyjskich. W warsztatach wezmą udział przedstawiciele 10 polskich i 10 rosyjskich (z europejskiej części Rosji) NGO zainteresowanych nawiązaniem partnerstwa międzynarodowego z organizacjami pozarządowymi w jednym z 6 obszarów:
  1. Edukacja obywatelska
  2. Animacja kulturalna
  3. Współpraca międzykulturowa
  4. Rozwój miast i ruchy miejskie
  5. Ekologia, projekty socjalne
  6. Historia i dziedzictwo kulturowe.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zaprezentować własne organizacje i przedyskutować możliwe wspólne działania, opracują też robocze wersje swoich wniosków projektowych.

Fundacja zapewnia uczestnikom zwrot kosztów przejazdu (w średniej wysokości 250 zł dla uczestników z Polski i 1000 zł dla uczestników z Rosji), noclegi (w pokojach dwuosobowych), wyżywienie i materiały szkoleniowe podczas warsztatu. Warsztaty będą prowadzone w dwóch językach – polskim i rosyjskim. Szczegółowe informacje organizacyjne zostaną przekazane zakwalifikowanym osobom.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres ewa.romanowska@borussia.pl do 16 lipca 2017 r. W temacie wiadomości trzeba wpisać „Warsztaty polsko-rosyjskie”. Wcześniej trzeba wypełnić jeden z dwóch formularzy:
Informacje podałam za serwisem OCOP. Więcej szczegółów (w językach rosyjskim i polskim - pod wersją rosyjską) znajdziecie na stronie organizatora warsztatów Fundacji Borussia. Dodatkowych informacji udziela Ewa Romanowska (e-mail: ewa.romanowska@borussia.pl, tel. 510 53 59 16 – w godz. 10-17).


Zdjęcie powyżej zostało zrobione podczas Forum Poszukiwania Partnerów Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja, które się odbyło 13 czerwca 2017 r.  Zapowiedziano wtedy ogłoszenie naboru do programu na koniec lipca 2017 r. z założeniem, że wnioski o dofinansowanie będzie można składać do października 2017 r. W tej sytuacji opisane powyżej warsztaty mogą się bardzo przydać do przygotowania wniosku aplikacyjnego do tego programu.



Pomocne może być też uczestniczenie w warsztatach dla potencjalnych beneficjentów i partnerów Dużych Projektów Infrastrukturalnych – przygotowanie pełnych Formularzy Aplikacyjnych. Program warsztatów w języku angielskim znajdziecie tutaj. Dotyczy to jedynie projektów, których streszczenia zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Pełne aplikacje muszą oni złożyć do 31 sierpnia 2017 r. Warsztaty dla nich odbędą się:
  • 27 lipca 2017 r. w Olsztynie, (Eranova, przy ul. Obrońców Tobruku 3),
  • 1 sierpnia 2017 r. w Kaliningradzie



Jednak ten program daje możliwość dofinansowania różnych, w tym miękkich i mniejszych projektów. W zakładce O programie znajdziecie między innymi przykładowe działania prognozowane przez organizatorów w ramach poszczególnych priorytetów. W tym:

Priorytet 1: Współpraca w zakresie zachowania i transgranicznego rozwoju dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego.
  • Wspólne inicjatywy i wydarzenia dotyczące promocji i ochrony kultury lokalnej, historii i dziedzictwa przyrodniczego;
  • Wspólne projekty mające na celu wsparcie, promocję i zachowanie tradycyjnego rzemiosła, rękodzieła i umiejętności;
  • Wspólne projekty dotyczące przygotowania i realizacji inwestycji w infrastrukturę turystyczną i usługi zwiększające zrównoważone użytkowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w turystyce, włączając uzupełniającą infrastrukturę turystyczną, służącą korzystaniu z dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego (np. trasy rowerowe, szlaki turystyki wodnej, ścieżki przyrodnicze, ścieżki edukacyjne, oznakowanie, infrastruktura dla osób ze specjalnymi potrzebami itp.), rozwój terenów rekreacyjnych;
  • Wspólne tworzenie produktów turystycznych, przy jednoczesnym respektowaniu konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego; wspólne projekty stymulujące współpracę międzyinstytucjonalną w zakresie dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego, np. zarządzanie dziedzictwem przyrodniczym, rozwój wspólnych produktów i usług turystycznych, marketing zasobów dziedzictwa (wymiana dobrych praktyk i inne działania powiązane);
  • Ochrona, zachowanie i adaptacja lub rozwijanie dziedzictwa kulturowego, historycznego lub przyrodniczego do celów turystycznych oraz społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i innych celów społeczności lokalnych;
  • Wspólne szkolenia i wymiany personelu mające na celu poprawę umiejętności w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym lub przyrodniczym, rozwoju wspólnych produktów i usług turystycznych, marketingu zasobów dziedzictwa z obszaru Programu i innych umiejętności powiązanych;
  • Zachowanie, przywrócenie i odbudowa obiektów dziedzictwa kulturowego i historycznego, zabytków i ich otoczenia;
  • Przygotowanie i opracowanie analiz, badań, strategii i programów w celu zachowania dziedzictwa kulturowego;
  • Tworzenie systemów informacji kulturowej;
  • Ochrona dziedzictwa przyrodniczego wspólnej ekologicznej i kulturowej wartości, np. rezerwaty, parki narodowe itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz