wtorek, 20 lutego 2018

Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 - IV nabór wniosków

Do 20 kwietnia 2018 r. biblioteki z gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich oraz gmin miejskich do 50 tys. mieszkańców mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów do programu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Dofinansowanie można otrzymać na remont, przebudowę, rozbudowę i budowę oraz wyposażenie budynków bibliotek.

Uprawnionymi wnioskodawcami są samorządowe instytucje kultury – gminne biblioteki publiczne będące samodzielnymi instytucjami kultury oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne, dla których organem założycielskim jest odpowiednio: gmina wiejska i gmina miejsko-wiejska bez ograniczenia liczby mieszkańców oraz gmina miejska do 50 tys. mieszkańców.

Organizatorzy zwracają szczególną uwagę na plik z wyjaśnieniami do Regulaminu. Są w nim informacje o trzech sytuacjach, za które otrzymuje się dodatkowe punkty podczas oceny wniosku:
  •  Nieodpowiedni stan techniczny obiektu biblioteki lub jego części - jeżeli budynek użytkowany przez bibliotekę w okresie poprzedzającym złożenie wniosku o dofinansowanie jest w nieodpowiednim stanie technicznym (zużycie od 51% do 70%) to trzeba to udokumentować dołączonym oświadczeniem o nieodpowiednim stanie technicznym budynku biblioteki na odpowiednim formularzu.
  • Obiekt biblioteki objęty zadaniem jest własnością wnioskodawcy - aby potwierdzić własność należy do wniosku dołączyć akt notarialny w oryginale lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem albo odpis księgi wieczystej w oryginale.
  • Cena jednego metra kwadratowego powierzchni całkowitej obiektu objętego zadaniem - w tym punkcie opisano wytyczne do wytyczne do tego, jaką powierzchnię należy wykazać we wniosku. Podano istotne dla tego programu definicje: powierzchni całkowitej* oraz  budynku** (obiektu budowlanego).
Wnioski należy składać zarówno w systemie EBOI, jak w wersji papierowej z wymaganymi podpisami, pieczęciami i załącznikami (na adres podany na trzeciej stronie regulaminu). Jeżeli wniosek zostanie zgłoszony do 20 marca 2018 r. możecie zostać powiadomieni o ewentualnych błędach formalnych (jeśli takie wystąpią) i będzie szansa na ich poprawienie.
Projekty powinny się zaczynać w 2019 r. Mogą być jednoroczne albo dwuletnie, bo muszą się skończyć do 31 grudnia 2020 roku. Wkład własny musi wynosić co najmniej 25%. W projektach wieloletnich - dofinansowanie w 2019 r. musi wynosić co najmniej 30% całkowitej kwoty wnioskowanego dofinansowania na wszystkie lata. Wkładem własnym mogą być:
  • środki finansowe,
  • środki rzeczowe w postaci własności nieruchomości o wartości ustalonej w operacie szacunkowym. Wkład rzeczowy nie może być większy niż 20% kosztów zadania.
  • jeżeli zadanie polega jedynie na wyposażeniu istniejącego budynku - wkładem własnym mogą być wyłącznie środki finansowe.
  • W ramach wkładu własnego można rozliczyć środki finansowe wydatkowane w okresie realizacji zadania określonym w umowie o dofinansowanie zadania. Można również rozliczyć w ramach wkładu własnego środki wydatkowane na realizację zadania w latach poprzednich, w takich przypadkach wydatki te zalicza się do wkładu własnego w preliminarzu ujętym we wniosku w pierwszym roku realizacji zadania.
Można wnioskować o dofinansowanie na jeden projekt i w wysokości równej co najmniej 50 000 zł, ale nie wyższej niż 2 miliony zł.
Szczegóły  znajdziecie w Regulaminie. Warunki finansowe są opisane na stronach 5-7 regulaminu. Kryteria oceny wniosków - na s. 9-12.

Informacje podałam za stroną Instytutu Książki, która kieruje do podstrony dotyczącej aktualnego naboru wniosków. Większość tej zakładki to pytania i odpowiedzi na nie. Są 232 takie pytania z odpowiedziami. Nad pytaniami znajdziecie pliki do pobrania, w tym:
* Powierzchnia całkowita to suma powierzchni wszystkich kondygnacji budynku w obrysie zewnętrznym ścian na wysokości podłogi oraz wszystkich elementów wykraczających poza kubaturę budynku i trwale z nim związanych, tj. tarasów, schodów zewnętrznych, balkonów, podcieni, podjazdów, zjazdów do garaży itp. Jako kondygnacje mogą być traktowane kondygnacje znajdujące się całkowicie lub częściowo poniżej poziomu terenu, kondygnacje na poziomie terenu, kondygnacje powyżej poziomu terenu, poddasza, tarasy, tarasy na dachach, kondygnacje techniczne i kondygnacje magazynowe. Do powierzchni całkowitej nie wlicza się elewacji, dachów, obiektów umieszczonych na dachach (szyby windowe, szyby wentylacyjne itp.), ścian, balustrad, ogrodzeń, tablic i gablot zewnętrznych, chodników, parkingów, utwardzonych nawierzchni gruntu, bezpiecznych nawierzchni gruntu, boisk, terenów zielonych, powierzchni zabudowy obiektami małej architektury itp.
W przypadku powierzchni wspólnie użytkowanej z inną instytucją (np. w budynkach użytkowanych przez dwie lub więcej instytucji) do powierzchni całkowitej można zaliczyć część tej wspólnie użytkowanej powierzchni, która odpowiada udziałowi procentowemu powierzchni użytkowanej wyłącznie przez bibliotekę w powierzchni całkowitej budynku.

** budynek - obiekt budowlany (na podstawie ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1004 r.) trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (tj. ścian i przykryć), czyli obudowanej ścianami w zasadzie ze wszystkich stron i pokryty dachem, podpiwniczony lub nie podpiwniczony wraz z wbudowanymi instalacjami wodociągowymi, kanalizacyjnymi, ogrzewczymi, elektrycznymi, gazowymi itp., a także wbudowanymi meblami, stanowiącymi normalne wyposażenie budynku. Za odrębny budynek przyjęto budynek oddzielony od innych wolną przestrzenią, a w przypadku bezpośredniego przylegania do innego budynku w zabudowie zwartej lub do innych zabudowań (np. przy budynkach zespolonych pod jednym dachem lecz spełniających różne funkcje gospodarcze) - budynek oddzielony ścianami szczytowymi. W budynkach bliźniaczych i szeregowych za odrębny budynek należy uważać każdy segment zawierający odrębne wyjście na działkę, ulicę lub ogród.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz