wtorek, 13 lutego 2018

Program RITA „Przemiany w Regionie”

Do 15 marca 2018 r.  można składać wnioski o dofinansowanie projektów  realizowanych wspólnie przez partnerów z Polski oraz z co najmniej jednego z krajów objętych Programem RITA „Przemiany w Regionie”. Kolejny nabór zaplanowano w terminie do 15 października 2018 r. RITA jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW), realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji (FED).
Kraje objęte programem to:
Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Tadżykistan.

Zgłaszane projekty powinny przyczyniać się do przemian demokratycznych i systemowych w tych krajach. Realizatorzy projektów powinni dzielić się  polskim doświadczeniem transformacji. Zgłaszane zadania mogą dotyczyć następujących sfer:
  • problemy społeczne, socjalne,
  • edukacja i wychowanie,
  • rozwój przedsiębiorczości,
  • dziedzictwo kulturowe,
  • rozwój i wsparcie trzeciego sektora,
  • rozwój i wsparcie samorządu lokalnego,
  • rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów.
Aplikacje należy składać poprzez generator wniosków. Mogą to robić zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje powołane na podstawie umów państwo-kościół. Mogą otrzymać dofinansowanie na jeden projekt o maksymalnej wielkości 60 000 zł. Muszą zapewnić wkład własny stanowiący minimum 15% wartości projektu. Może być finansowy, rzeczowy lub osobowy - wniesiony przez wnioskodawcę lub partnerów. Wytyczne dotyczące podatku VAT są opisane w poradniku dostępnym na stronie programu RITA. To istotne, bowiem dotacje z tego programu pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Informacje podałam za serwisem EurDesk Polska i stroną programu RITA. Tam znajdziecie regulamin uczestnictwa. W załączniku nr 1 do tego regulaminu przeczytacie Wytyczne dot. kosztów kwalifikowalnych.


W ramach programu RITA można ubiegać się o 
  • dofinansowanie projektu partnerskiego, o którym napisałam powyżej;
  • współfinansowanie większego przedsięwzięcia (tzw. nabór na wkład własny) - nabór odbywa się w trybie ciągłym. Na etapie wnioskowania o wkład własny do RITA niezbędna jest decyzja o  głównym finansowaniu, nie jest wymagana podpisana umowa dotacji z innym donorem ani fizyczne posiadanie środków na koncie. Maksymalne dofinansowanie to 40 000 zł. W tym dofinansowaniu z programu RITA Koszty administrowania i zarządzania projektem wnioskowane z programu RITA nie mogą stanowić więcej niż 30%. Dotacja z podstawowego źródła powinna stanowić minimum 50% całego budżetu projektu. Formularz wniosku należy wypełnić w języku polskim w internetowym generatorze wniosków. Szczegóły na temat zasad takiego wsparcia znajdują się w Regulaminie ścieżki: Współfinansowanie. Odpowiedzi na częste pytania znajdziecie na dole strony ścieżki Współfinansowanie.
  • grant wyjazdowy. Nabór ma charakter ciągły i będzie trwał do wyczerpania dostępnych środków.
    Wyjazdy mogą służyć niżej wymienionym celom:
    • osobista konsultacja wniosku projektowego przed jego złożeniem; wzmocnienie współpracy z nowo poznaną organizacją partnerską bądź też z organizacją/instytucją, z którą wnioskodawca wcześniej współpracował;
    • podtrzymanie i/lub rozwój efektów zrealizowanego wcześniej w ramach programu RITA/ STP projektu lub ewaluację tego projektu;
    • uczestnictwo w ważnym wydarzeniu (konferencja, seminarium itp.), które jest częścią większego przedsięwzięcia i którego rezultatem będzie wzmocnienie organizacji bądź jakaś inna wartość dla szerszego grona odbiorców. Tematyka wydarzeń powinna być spójna z ogólnymi celami programu RITA.
    • Wnioski dot. realizacji celów 1. i 2. należy składać najpóźniej na 6 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Wnioski dot. realizacji celu 3. należy składać najpóźniej na 4 tygodnie przed planowaną datą wyjazdu. Program RITA zakłada sfinansowanie wyjazdu jednego lub dwóch przedstawicieli organizacji.Wizyta nie powinna być dłuższa niż 3 dni (nie licząc dni poświęconych na podróż).
Można też przejrzeć historie z projektów. Być może staną się inspiracją dla Waszych działań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz