piątek, 5 sierpnia 2016

Będą szkolenia językowe, ICT i zarządzania projektem


W Serwisie Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłoszono konsultacje społeczne w sprawie Regulaminu konkursu dotyczącego kształcenia osób dorosłych w ramach kursów/szkoleń:
  • językowych, 
  • ICT,
  • zarządzania projektem. 
Konkurs dotyczy poddziałania 2.3.1 Rozwój kompetencji i umiejętności osób dorosłych z grup defaworyzowanych i ma wyłonić 10 operatorów. Każdy z nich w swoich powiatach przeprowadzi nabór osób, które zechcą podwyższyć swoje kwalifikacje i zorganizuje im wsparcie. Zakwalifikowani do konkursu będą mogli wybrać sobie kurs, który zostanie dofinansowany lub sfinansowany przez Operatora. Nie znamy jeszcze dokładnych szczegółów tego wsparcia. Na pewno nie przekroczy 6300 zł na osobę.

Nie spodziewam się, że któraś z bibliotek zechce przygotować wniosek do tego konkursu. Za to niejeden bibliotekarz albo przedstawiciel organizacji pozarządowej chciałby podwyższyć swoje kwalifikacje. Warto, zatem, śledzić przebieg i wyniki konkursu, który ma być ogłoszony we wrześniu 2016 r. i sprawdzić, kto został operatorem w Waszym powiecie. 


Zasady ogólne, do których zapewne (regulamin jest obecnie konsultowany) będą się musieli stosować operatorzy określają, kto będzie mógł uzyskać wsparcie:
  • każda osoba dorosła spełniająca łącznie wskazane niżej kryteria:
    •  posiada wykształcenie co najwyżej średnie* i/lub wiek powyżej 50 roku życia,
    • jest z własnej inicjatywy zainteresowana podnoszeniem poziomu kompetencji i umiejętności,
    • nie prowadzi działalności gospodarczej,
    • na terenie subregionu, w którym realizowany jest projekt:
      o  uczy się, pracuje lub zamieszkuje, 
      lub
      o  realizuje wybrany do dofinansowania kurs oraz uczy się, pracuje lub zamieszkuje,  na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
* Osoby o niskich kwalifikacjach - osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3, tj. do średniego włącznie. Osoby, które ukończyły szkołę policealną, posiadają wykształcenie na poziomie ISCED 4, nie mogą więc otrzymać wsparcia. 
Pierwsze z wymienionych kryteriów zawiera spójniki "i/lub", co mogłoby wskazywać na fakt, że osoby wieku powyżej 50. roku życia i z wyższym wykształceniem niż średnie też będą mogły liczyć na wsparcie. Szczególnie, gdy przeanalizujemy wskaźniki jakie w sumie muszą osiągnąć operatorzy (obrazek powyżej). Liczba osób defaworyzowanych objętych wsparciem jest tam wyższa niż liczba osób o niskich kwalifakcjach objętych wsparciem. Wszystko się wyjaśni, gdy operatorzy zaczną już działać.
Podobne konkursu mogą się odbywać w innych województwach. Można o nie zapytać w regionalnych Punktach Informacji Europejskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz