Do 10 października 2016 r. można składać wnioski do programu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 na dofinansowanie:
- remontu,
- przebudowy,
- rozbudowy,
- budowy,
- wyposażenia
budynków bibliotek podnoszące ich standard. Ma to prowadzić do przekształcenia bibliotek publicznych (samodzielnych albo wchodzących w skład innych instytucji kultury)
- w gminach wiejskich,
- w gminach miejsko-wiejskich,
- w gminach miejskich do 50 tysięcy mieszkańców
w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego.Nie wystarczy jedynie utrzymywanie i upowszechnianie wśród mieszkańców czytelnictwa.
Są możliwe 3 warianty zadań planowanych w ramach projektu:
- Wariant 1 - gdy zadanie obejmuje łącznie bibliotekę główną i filię albo kilka filii,
- Wariant 2 - dla zadania obejmującego tylko bibliotekę główną,
- Wariant 3 - dla zadania obejmującego tylko filię.
Wszystkie obiekty obejmowane zadaniem (projektem) muszą spełnić kryteria Certyfikatu Biblioteka + na dzień zakończenia zadania. Kryteria są opisane w dokumentach, do których odsyłają linki z wariantami (powyżej). Gdy zadanie obejmuje tylko filię, kryteriów Certyfikatu nie musi spełniać biblioteka główna. Taką informację i wiele innych możecie znaleźć wśród Pytań i odpowiedzi.
Na początku ogłoszenia o naborze podano bardzo istotne informacje. Realizacja projektów w tym naborze musi się zaczynać w 2017 r. Wnioskowana dotacja ze środków MKiDN musi obejmować w 2017 r. wyłącznie wydatki bieżące. Wasz wkład własny może być przeznaczony zarówno na wydatki bieżące, jak i na wydatki majątkowe. To Wasze księgowe decydują, w postaci jakich wydatków mogą zaksięgować wydatki projektu. Na stronie Instytutu Książki znajdziecie wskazówki, w jaki sposób należy prowadzić "Księgowanie wydatków bieżących i wydatków majątkowych (inwestycyjnych)". W największym skrócie :
- jeżeli planowane przez Was nakłady (wydatki) mają charakter odtworzeniowy i mają na celu przywrócenie pierwotnego stanu zużytego całkowicie albo częściowo składnika majątkowego, to należy je uznać za "remont" i finansować je z dotacji na wydatki bieżące;
- jeżeli planowane przez Was nakłady mają na celu wzrost wartości użytkowej środka trwałego to należy je uznać za "ulepszenie" środka trwałego i finansować je z dotacji na wydatki majątkowe (inwestycyjne).
Zgłaszany projekt można planować też na kolejne lata (2018 i 2019, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do końca 2020 r.). Jeżeli planujecie zadanie wieloletnie, dotacja ze środków MKiDN w 2017 r. musi wynosić co najmniej 30% całego dofinansowania, o które wnioskujecie na wszystkie lata realizacji zadania. W ogłoszeniu o naborze znajduje się tabelka z informacją o środkach, które jeszcze pozostały do wykorzystania. Są tam, między innymi, wymienione środki majątkowe na 2017 r. Wygląda na to, że zostały już zakontraktowane w ramach poprzedniego naboru.
Możecie wnioskować o dofinansowanie w wysokości:
- od 50 000 zł,
- do 2 000 000 zł.
- Musicie zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej 25% kosztów zadania. Nie ma konieczności, by w każdym roku - jeśli projekt jest wieloletni - było 25% wkładu własnego. Trzeba tak planować, by uzyskać ten procent na koniec realizacji całego projektu. Jeżeli ponieśliście wydatki na to zadanie w poprzednich latach możecie je dodać do kosztów planowanych na 2017 r.
- Wkładem własnym mogą być środki finansowe,
- środki rzeczowe w postaci własności nieruchomości (nie mogą przekroczyć 20% kosztów zadania).
- Regulamin - ze zmianami, które obowiązują już w tym naborze (od 8 sierpnia 2016 r.),
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa,
- Instrukcja krok po kroku EBOI: od założenia konta do złożenia i wysłania wniosku,
- Wniosek wzorcowy,
- Wzór umowy o dofinansowanie,
- Załącznik nr 1 do umowy - Harmonogram rzeczowo-finansowy w części finansowanej z dotacji
- Lista wniosków rozpatrzonych pozytywnie,
- Lista wniosków rozpatrzonych negatywnie,
- Lista wniosków błędnych formalnie,
- Lista odwołań rozpatrzonych pozytywnie.
- koniec 2016 r. lub początek 2017 r. - na zadania rozpoczynające się wypłatami dofinansowań w 2018 r.;
- koniec 2017 r. lub początek 2018 r. - na zadania rozpoczynające się wypłatami dofinansowań w 2019 r.;
- koniec 2018 r. lub początek 2019 r. - na zadania rozpoczynające się wypłatami dofinansowań w 2020 r.
Taki plan naboru wniosków nie wyklucza innych terminów naborów, jeśli okaże się to konieczne.
Formularz raportu częściowego z wykonania zadania
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz