Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi – pakiet materiałów edukacji praw człowieka to publikacja skierowana do wszystkich osób pracujących z młodzieżą na rzecz praw człowieka w środowisku szkolnym i lokalnym.Można ją pobrać ze strony Amnesty International.
Przeczytacie tam też o projekcie Wszyscy Ludzie Rodzą się Wolni i Równi, którego celem jest zbudowanie
sieci świadomych liderów i liderek społeczeństwa obywatelskiego posiadających motywację i kompetencje, by mobilizować swoje lokalne
społeczności na rzecz świata wolnego od dyskryminacji, mowy nienawiści i
przemocy. W tym celu mogą używać wspomnianej wcześniej publikacji.
Do udziału w projekcie organizatorzy zapraszają edukatorów i edukatorki oraz
aktywistów i aktywistki, którzy chcą wykorzystać scenariusze zajęć
zawarte w publikacji.
Osoby, które się zgłoszą do projektu otrzymają egzemplarz publikacji oraz materiały promocyjne i akcyjne
(plakaty, ulotki, wlepki, etc.) oraz wsparcie merytoryczne Amnesty
International. W tym celu trzeba wypełnić online formuarz zgłoszeniowy i podać w nim, między innymi:
- Jaką reprezentujecie szkołę/instytucję/grupę lokalną/zespół edukacyjny?
- Ile warsztatów zamierza Pan/i przeprowadzić na podstawie otrzymanego podręcznika? (orientacyjnie, ale minimum 2 warsztaty edukacyjne w okresie od lipca do listopada 2017 r. udokumentowane listą obecności)
- Jaką akcję na rzecz praw człowieka zamierza Pan/i przeprowadzić w swojej społeczności? (minimum jedną w okresie od lipca do listopada 2017 r.)
Publikacja składa się z pięciu modułów tematycznych. Każdy moduł zawiera wprowadzenie teoretyczne oraz część warsztatową. Ich autorzy i autorki posiadają niezwykle bogate i różnorodne doświadczenie w obszarze edukacji praw człowieka i edukacji antydyskryminacyjnej. Różne punkty widzenia zaprezentowane w niniejszej publikacji to również różne strategie edukacji i aktywizmu. Ten pakiet materiałów może rozszerzyć wiedzę czytelnika o współczesnych migracjach oraz prawnych
uregulowaniach dotyczących mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści. Pomoże też zdobyć kompetencje w obszarze krytycznej analizy
przekazów medialnych i mobilizowania lokalnych społeczności na rzecz
praw człowieka.
Informację o projekcie znalazłam w serwisie bioblioteki.org i na stronach Amnesty International. Znajdziecie tam także zaproszenia na:
- Obóz dla Odważnych, który się odbędzie odbędzie się 15-19 września 2017 r. w Klimontowie (woj. świętokrzyskie). Zgłoszenia należy wysyłać online do 23 sierpnia 2017 r. Organizatorzy zapewniają:
- nocleg w pokojach wieloosobowych oraz wegańskie jedzenie przyrządzane na miejscu przez kucharza,
- zwrot kosztów dojazdu (autobusy, pociągi II klasa IC, TLK, Interregio), mogą też pomóc w dojeździe z większych miejscowości.
- Osoby niepełnoletnie muszą uzyskać pisemną zgodę na udział w obozie od rodziców/opiekunów.
- Obowiązkowa jest pełna obecność podczas całego obozu. Osoby zainteresowane udziałem muszą zadeklarować swoją dostępność w terminie 15-19 września 2017.
- Informacji o obozie udzielają:
- Jakub Grzęda, koordynator ds. aktywizmu – jakub.grzeda@amnesty.org.pl
- Katarzyna Tekień, koordynatorka edukacji praw człowieka – katarzyna.tekien@amnesty.org.pl
- Szkolenie dla nauczycieli i nauczycielek na przełomie września i października 2017 r. Informacji o szkoleniu udziela Katarzyna Tekień, koordynatorka edukacji praw człowieka – katarzyna.tekien@amnesty.org.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz