czwartek, 30 listopada 2017

Rewitalizacja i kultura w Województwie Warmińsko-Mazurskim

Trwa kilka pozakonkursowych naborów z zakresu rewitalizacji oraz infrastruktury kultury w ramach RPO  Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Do składania wniosku w każdym z nich uprawnieni są wyłącznie Wnioskodawcy, których projekty znajdują się w Wykazie projektów zidentyfikowanych i podpisali Umowę wstępną lub podjęto Uchwałę.

Do 29 grudnia 2017 r. - projekt pozakonkursowy gminy Reszel w ramach Działania 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Wypełniony wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą LSI MAKS 2. Wydrukowany wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć  w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w dwóch egzemplarzach. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich i za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obu miejscach znajdziecie link do regulaminu naboru i oceny. Na dole strony RPO są linki do pełnej dokumentacji konkursowej.

Do 29 grudnia 2017 r. - projekt pozakonkursowy gminy miejskiej Lidzbark Warmiński w ramach Działania 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Wypełniony wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą LSI MAKS 2. Wydrukowany wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć  w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w dwóch egzemplarzach. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich i za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obu miejscach znajdziecie link do regulaminu naboru i oceny. Na dole strony RPO są linki do pełnej dokumentacji konkursowej.

 Do 29 grudnia 2017 r. - projekt pozakonkursowy gminy miejskiej Górowo Iławeckie w ramach Działania 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Wypełniony wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą LSI MAKS 2. Wydrukowany wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć  w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w dwóch egzemplarzach. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich i za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obu miejscach znajdziecie link do regulaminu naboru i oceny. Na dole strony RPO są linki do pełnej dokumentacji konkursowej.

Do 29 grudnia 2017 r. - projekt pozakonkursowy gminy miejskiej Lubawa w ramach Działania 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Wypełniony wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą LSI MAKS 2. Wydrukowany wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć  w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w dwóch egzemplarzach. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich i za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obu miejscach znajdziecie link do regulaminu naboru i oceny. Na dole strony RPO są linki do pełnej dokumentacji konkursowej.

Do 29 grudnia 2017 r. - projekt pozakonkursowy gminy Nidzica w ramach Działania 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Wypełniony wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą LSI MAKS 2. Wydrukowany wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć  w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w dwóch egzemplarzach. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich i za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obu miejscach znajdziecie link do regulaminu naboru i oceny. Na dole strony RPO są linki do pełnej dokumentacji konkursowej.

Do 29 grudnia 2017 r. - projekt pozakonkursowy gminy Bisztynek w ramach Działania 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Wypełniony wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą LSI MAKS 2. Wydrukowany wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć  w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w dwóch egzemplarzach. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich i za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obu miejscach znajdziecie link do regulaminu naboru i oceny. Na dole strony RPO są linki do pełnej dokumentacji konkursowej.
 
Do 29 grudnia 2017 r. - projekt  gminy miejskiej Nowe Miasto Lubawskie w ramach Działania 6.1.2 Instytucje kultury. Wypełniony wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą LSI MAKS 2. Wydrukowany wniosek ze wszystkimi załącznikami należy złożyć  w sekretariacie Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego - w dwóch egzemplarzach. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich i za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obu miejscach znajdziecie link do regulaminu konkursu i oceny. Na dole strony RPO są linki do pełnej dokumentacji konkursowej.






środa, 29 listopada 2017

Lubię polski

W poprzednim poście pisałam o konkursie, w którym trzeba wysyłać teksty nie dłuższe niż 500 znaków.

Częścią kampanii Lubię polski jest akcja Tysiąc znaków bez powtórki. Uczniowie mogą wysyłać swoje teksty liczące 1000 znaków, w których żaden wyraz, z wyjątkiem spójników i przyimków, nie może się powtórzyć. Poprawne teksty są publikowane na stronie kampanii, a najlepsze w Gazecie Olsztyńskiej. Więcej o akcji prowadzonej przez Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznej z partnerami przeczytacie na stronie lubiepolski.pl. Adres tej strony uległ (jak i inne adresy internetowe) procesowi pokazanemu w jednym z filmików na głównej stronie: Nie zabijaj polskich znaków.


Rozmowa telefoniczna Janusza Gajosa to przykład, jak niezrozumienie słów może się odbić na zdrowiu.

wtorek, 28 listopada 2017

Napisz notkę i wygraj czytnik

Znacie akcję Czytaj PL? Wysłaliście już swój blurb*? Do 30 listopada 2017 r. można wysyłać propozycje wpisu podobnego do tych, które znajdujemy na tylnych okładkach książek. Zazwyczaj są tam teksty, którymi znane osoby zachęcają, by przeczytać tę konkretną książkę. 

Proponowana notka polecająca nie może przekroczyć 500 znaków. Będzie oceniana pod względem atrakcyjności i oryginalności. Notka ma zachęcać do przeczytania jednej z 12 książek, których okładki pokazano na dole strony czytajpl.lubimyczytac.pl. Należy zaznaczyć wybraną pozycję, poniżej w polu tekstowym wpisać swój tekst, uzupełnić datę, zaakceptować regulamin konkursu i wysłać zgłoszenie online. Pośrodku wskazanej strony możecie zobaczyć czytniki PocketBook, które (razem z bonami na e-booki do księgarni Woblink) są nagrodami w konkursie.

Zachwyciłam się kiedyś dwiema książkami Afreda Bestera: "Człowiek do przeróbki" i "Gwiazdy moim przeznaczeniem". Byłam też pod wrażeniem blurbów na okładce jednej z nich:
  • Taka książka jest jak cios młotkiem w łeb, po którym się leży, rozpamiętuje, dotyka ciemienia, syczy – nie wiadomo, z bólu czy z rozkoszy. Tak i ja leżałem przez jakiś czas, przywołując wspomnienia czytelniczych orgazmów podobnego kalibru – a wiadomo, że i w tej dziedzinie z upływem lat coraz trudniej, uwiąd jakiś czy co. Po takiej prozie nie chce się czytać ani pisać, ani jeść, przy czym ten ostatni objaw ustępuje stosunkowo najszybciej. Dostałem fantastyką Bestera jak młotkiem prosto w łeb i zobaczyłem gwiazdy – moje przeznaczenie.  
Marek Oramus, „Wyposażenie osobiste”
  • Pierwszorzędna powieść drugiego rzędu.   
                                                                  Stanisław Lem


*Blurb – rekomendacja lub krótkie streszczenie utworu, umieszczane najczęściej na tylnej stronie okładki książki lub płyty DVD. Blurb zawsze „opisuje” utwór w sposób pozytywny lub nawet entuzjastyczny, gdyż z założenia ma charakter marketingowy, a nie krytycznoliteracki.
Wyjaśnienie podałam za Wikipedią.

poniedziałek, 27 listopada 2017

Odkryłam KlejNuty

wiem, że późno, ale... rozumiem o co chodziło kiedyś moim koleżankom, gdy zaśmiewały się z mięsnego jeża. Znalazłam przykład na "nie trzeba się bać". Warto czasem pokazać kogoś, kto z rozbrajającym uśmiechem mówi: "Nie, nie boję się" (jak na obrazku). Dedykuję tę piosenkę wszystkim, którzy mają obawy przed działaniami projektowymi, growymi, grywalizacyjnymi, służbowymi :) A może Wy znacie inne przykłady nieustraszonych piosenek, tekstów, obrazków? Przyślecie linki?

Informacje podałam za YouTube :)

niedziela, 26 listopada 2017

Jak się zmieniły wytyczne do kwalifikowalności wydatków?

Co jakiś czas dochodzą do nas informacje, że zmieniają się zasady decydowania, czy wydatek projektowy jest kwalifikowalny do dofinansowania, czy nie. Ostatnio dotyczą one Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Odczuwam niepokój, że nie nadążam za tymi aktualizacjami. Dlatego zapewne skorzystam z webinarium "Zmiany w świetle nowych Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014–2020".  Katarzyna Jastrzębska poprowadzi to spotkanie 30 listopada 2017 r. w godzinach 11:00 - 11:45.

Informacje znalazłam w Serwisie Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Znajdziecie tam, między innymi, link do formularza zgłoszeniowego online.

Zainteresowani mogą też wziąć udział w:

sobota, 25 listopada 2017

Jak pisać wniosek o dofinansowanie do samorządu?

Prezydent Olsztyna ogłosił otwarte konkursu ofert, do których między innymi organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje oferty na realizację poniższych zadań publicznych w 2018 r.:
  • Nieodpłatna pomoc prawna w 2018 r. - zgłoszenia w wersji elektronicznej za pośrednictwem generatora WITKAC do 12 grudnia 2017 r. Wersję papierową wydrukowaną z generatora Witkac należy dostarczyć do Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta w Olsztynie do 14.12.2017 r. Wkład własny nie jest obowiązkowy. Informacje podałam za serwisem OCOP i Biuletynem Informacji Publicznej Olsztyna. Na obu stronach znajdziecie link do ogłoszenia o tym konkursie ofert.
  • Organizacja współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkół Olsztyna - zgłoszenia w wersji elektronicznej za pośrednictwem generatora WITKAC do 13 grudnia 2017 r. Wersję papierową wydrukowaną z generatora Witkac należy dostarczyć do Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta w Olsztynie do 14.12.2017 r.  (lub złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta). Wkład własny nie jest obowiązkowy. Informacje podałam za serwisem OCOP i Biuletynem Informacji Publicznej Olsztyna. Na obu stronach znajdziecie link do ogłoszenia o tym konkursie ofert.
  • Sportowy wypoczynek dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych - zgłoszenia w wersji elektronicznej za pośrednictwem generatora WITKAC do 13 grudnia 2017 r. Wersję papierową wydrukowaną z generatora Witkac należy dostarczyć do Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta w Olsztynie do 14.12.2017 r.  (lub złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta).  Wkład własny nie jest obowiązkowy. Informacje podałam za serwisem OCOP i Biuletynem Informacji Publicznej Olsztyna. Na obu stronach znajdziecie link do ogłoszenia o tym konkursie ofert.
  • Prowadzenie placówek wsparcia dziennego w formie środowiskowych świetlic, klubów i ognisk wychowawczych - zgłoszenia w wersji elektronicznej za pośrednictwem generatora WITKAC do 14 grudnia 2017 r. Wersję papierową wydrukowaną z generatora Witkac należy dostarczyć do Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta w Olsztynie do 15.12.2017 r.  (lub złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta). Wkład własny nie jest obowiązkowy. Informacje podałam za serwisem OCOP i Biuletynem Informacji Publicznej Olsztyna. Na obu stronach znajdziecie link do ogłoszenia o tym konkursie ofert.
O tych i innych otwartych konkursach przeczytacie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna. Czekamy na ogłoszenie konkursów z zakresu działań kulturalnych.




28 listopada 2017 r. (między 16:00 a 18:30) w Olsztynie Monika Falej, dyrektorka Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Olsztynie poprowadzi szkolenie "Pisanie wniosku o dofinansowanie do samorządu". Przedstawiciele olsztyńskich stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych mogą się dowiedzieć, jak skutecznie ubiegać się o dofinansowanie. Będą mogli też skonsultować własne pomysły/propozycje wniosków. Można się zgłaszać w formularzu elektronicznym na dole strony OCOP albo telefonicznie: 503 680 500.

piątek, 24 listopada 2017

Zabawa to poważna sprawa. Granty na wsparcie dzieci

IKEA Foundation – międzynarodowa organizacja charytatywna IKEA przekazała już 45 milionów na długoterminowe projekty wspierając rozwój dzieci na świecie. Zauważają, że zabawa jest niezbędna dla dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Podczas zabawy dzieci zdobywają ważne umiejętności społeczne, rozwijają się emocjonalnie i poznawczo. Jednak wiele dzieci na całym świecie nie ma warunków do tego, by bawić się bezpiecznie i beztrosko. W konkursie Zabawa to poważana sprawa. Granty na wsparcie dzieci organizatorzy chcą wesprzeć tak zwane dzienne placówki dla dzieci oraz młodzieży. Szukają w tym obszarze innowacji oraz skuteczności, także w duchu edukacji.

W Konkursie mogą wziąć udział 
  • organizacje, 
  • stowarzyszenia, 
  • fundacje, 
  • instytucje 
  • i inne podmioty, które na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, takie jak 
    • świetlice środowiskowe, 
    • ogniska 
    • czy kluby, w których znajdują pomoc młode osoby zagrożone ubóstwem, wykluczeniem społecznym, trudną sytuacją życiową, 
    • ale również świetlice szpitalne lub szkolne, które realizują ważne programy wsparcia lokalnych społeczności, w tym dzieci i ich rodzin.
Formularz zgłoszeniowy oraz podpisane oświadczenie uczestnika należy wysłać do 15 grudnia 2017 r. na adres: martyna.skibinska@b-better.pl. Uczestnicy konkursu opisują:
  • propozycję programu edukacyjno-wychowawczego dla podopiecznych Placówki, do zrealizowania w okresie marzec - październik 2018 r.
  • projekt remontu, odnowienia, modernizacji lub wyposażenia siedziby Placówki prowadzonej przez Uczestnika, do zrealizowania w okresie kwiecień - czerwiec 2018 r.
Komisja wyłoni maksymalnie 5 najciekawszych propozycji programu rozwojowego dla podopiecznych placówek i przyzna granty na ich realizacje oraz na konieczny remont, odnowienie lub wyposażenie budynku. Łączna wartość tych nagród to 200 000 zł.

Informacje podałam za serwisem OCOP i stroną IKEA. Tam znajdziecie linki do:
Jak się ma ten konkurs do organizacji i bibliotek? Organizacje mogą prowadzić wspomniane placówki dzienne a biblioteki partnerować przy tworzeniu i prowadzeniu programów edukacyjno-wychowawczych tych placówek.

czwartek, 23 listopada 2017

Finansowanie ze środków Unii Europejskiej

Komisja Europejska wydała podręcznik "Informacje ogólne o finansowaniu ze środków UE". Jest to przewodnik po dostępnych funduszach europejskich w perspektywie finansowej 2014-2020. Przedstawiono w nim:
  • znalezienie źródeł finansowania, 
  • znalezienie partnera do projektu, 
  • proces ubiegania się o dofinansowanie, 
  • dopuszczalność zgłoszenia i kryteria kwalifikowalności, 
  • ocenę, 
  • podpisanie umowy i uzyskanie dotacji, 
  • zarządzanie projektem
  • rodzaje finansowania,
  • profile potencjalnych beneficjentów:
    • małe i średnie przedsiębiorstwa,
    • organizacje o charakterze niezarobkowym lub organizacje pozarządowe,
    • osoby młode,
    • naukowcy,
    • rolnicy,
    • organy publiczne,
    • inni beneficjenci.
Publikacja mieści się na 20 stronach - zawiera informacje podstawowe i bardzo ogólne, które mogą pomóc osobom, które chcą uzyskać ogólne rozeznanie w temacie.

Informacje podałam za newsletterem  Punktu Kontaktowego "Europa dla obywateli". Podręcznik możecie pobrać ze strony eurodesk.pl.

środa, 22 listopada 2017

Czy można wyświetlać filmy w szkole?

Centrum Cyfrowe Projekt Polska przygotowało krótki poradnik Film w szkole, w którym Aleksandra Czetwertyńska i Katarzyna Strycharz tłumaczą, co można, a czego nie powinno się robić z filmem w szkole. Tłumaczą, kiedy oglądanie filmu w szkole jest legalne, kiedy można to robić bez żadnych dodatkowych opłat.


Obrazek pochodzi z serwisu pixabay.

wtorek, 21 listopada 2017

Konkurs MON - Świąteczne wsparcie dla kombatantów

Do 1 grudnia 2017 r. można składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych pod nazwą "Świąteczne wsparcie dla kombatantów". Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło w tym celu 300 000 zł i wybierze najlepsze oferty służące:
  • integracji środowiska kombatanckiego, w tym polonijnego ze środowiskiem wojskowym i polonijnym w Polsce oraz za granicą poprzez organizację spotkań świątecznych dla kombatantów i weteranów poszkodowanych w misjach oraz ich rodzin;
  • budowaniu i umacnianiu więzi międzypokoleniowej pomiędzy kombatantami a młodzieżą szkolną m.in. poprzez udział w spotkaniach świątecznych, przygotowywanie paczek świątecznych i dostarczanie ich kombatantom;
  • wsparciu weteranów, którzy żyjąc często w bardzo skromnych warunkach socjalnych, dumnie pielęgnując pamięć o swoich dowódcach i poległych kolegach poprzez dostarczenie paczek świątecznych.
Oferty mogą składać organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art, 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność statutową w danej dziedzinie.

Zadanie trzeba zrealizować między 8 a 29 grudnia 2017 r. Trzeba zapewnić co najmniej 10% wkładu własnego. Oferty należy wysłać na adres: Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa z dopiskiem na kopercie OTWARTY KONKURS OFERT NR 22/2017/OWzS

Informacje podałam za serwisem OCOP. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie MON. Pobierzecie stamtąd:
Obrazek pochodzi z serwisu pixabay.



poniedziałek, 20 listopada 2017

Jak zorganizować Maraton Pisania Listów z Amnesty International?

Maraton Pisania Listów z Amnesty International* powstał w Polsce w 2001 roku. Odbywa się co roku w czasie zbliżonym do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku będą powstawały listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. Akcja jest planowana na 1-10 grudnia 2017 r.

Miejsce, w którym chcecie zorganizować Maraton można zgłosić na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/ (na żółtym przycisku jest napis Zorganizuj maraton!). O tym, jak działa Maraton przeczytacie na dole wskazanej strony. O tym, jak go zorganizować można przeczytać w podręczniku z zeszłego roku.

Informacje podałam za stroną biblioteki.org. Więcej szczegółów znajdziecie w serwisie maraton.amnesty.org.pl. Tam możecie przeczytać o pozytywnych efektach poprzednich akcji pisania listów. Informacja poniżej została napisana na podstawie notatki z ostatniej strony podręcznika Maraton pisania listów 1-11 grudnia 2016. Podręcznik dla organizatorów i organizatorek. Dodatkowe pytania możecie kierować do Natalii Węgrzyn, Rzeczniczki Prasowej Amnesty International: tel. 691 357 935, e-mail: natalia.wegrzyn@amnesty.org.pl.


* Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium wielu państw. Prowadzi kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Dążą do tego, aby każda osoba mogła w pełni korzystać z praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i zgodnych z innymi międzynarodowymi standardami praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

niedziela, 19 listopada 2017

Środki na edukację dorosłych



Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza na 2 spotkania informacyjne:

  • 28 listopada 2017 r. w Warszawie - seminarium dotyczące możliwości dofinansowania zagranicznych wyjazdów edukacyjnych dla kadry edukacji dorosłych w ramach programów Erasmus+ Edukacja dorosłych i PO WER Edukacja dorosłych. Organizatorzy zapraszają w szczególności instytucje kultury i organizacje działające w obszarze kultury zainteresowane realizacją projektów edukacyjnych na rzecz osób dorosłych, a także szkoły ogólnokształcące dla dorosłych, organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku oraz uniwersytety ludowe. Informacje podałam za stroną OCOP. Więcej informacji znajdziecie w serwisie programu Erasmus+. Tam znajdziecie formularz rejestracyjny. Można się zgłaszać do 20 listopada 2017 r. Uczestnicy są proszeni o zapoznanie się z materiałami na temat sektora Edukacja dorosłych programu Erasmus+. Przydadzą się podczas warsztatów w czasie tego spotkania.
  • 8 grudnia 2017 r. w Warszawie  - spotkanie szkoleniowo-informacyjne dla nowych wnioskodawców na temat projektów partnerstw strategicznych na rzecz edukacji dorosłych (Akcja 2, program Erasmus+). Informacje podałam za stroną OCOP. Więcej informacji znajdziecie w serwisie programu Erasmus+. Tam znajdziecie formularz rejestracyjny. Można się zgłaszać do 4 grudnia 2017 r.

sobota, 18 listopada 2017

Uniwersytet Młodego Odkrywcy


W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym) zaplanowano konkurs na projekty w programie "Uniwersytet Młodego Odkrywcy" dotyczące rozwoju oferty uczelni w zakresie realizacji trzeciej misji. Projekty będą mogły składać publiczne i niepubliczne szkoły wyższe za pośrednictwem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych SOWA w terminie od 18 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. Najpierw powinniście tam założyć konto.

Dofinansowanie będzie można otrzymać na:
  • opracowanie programów kształcenia
  • i realizację działań dydaktycznych wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego lub organizacjami pozarządowymi dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat, służących rozwijaniu u jego uczestników kompetencji pozwalających na:
    • rozbudzanie ich ciekawości poznawczej;
    • stymulowanie intelektualnego, aksjologicznego i społecznego rozwoju młodego pokolenia;
    • inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji;
    • propagowanie kultury innowacyjności;
    • zapoznanie ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości;
    • integrację lokalnej społeczności wokół ośrodków akademickich przez stworzenie warunków do prowadzenia zorganizowanych, pozaszkolnych zajęć edukacyjnych, popularyzatorskich, a także do wsparcia działalności i podwyższenia jakości już prowadzonych zajęć.
Trzeba będzie zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej 3% budżetu projektu.

Informacje podałam za  Portalem Funduszy Europejskich. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Są tam dokumenty konkursowe, w wśród nich:
Obrazek powyżej pochodzi z serwisu pixabay.


Dla siebie odkryłam właśnie pieśni Dimasha Kudaibergena z Kazachstanu. Kiedyś zachwycałam się na tym blogu Vitasem, dzisiaj chylę czoła przed talentem Dimasha Kudaibergena. Kilka powodów mojego zachwytu:

piątek, 17 listopada 2017

Praca – Integracja na Poczcie oraz Sport dla wszystkich

Dzisiaj napiszę o dwóch konkursach, które upodabniają trzy elementy: są otwarte, mogą w nich startować organizacje, mają ten sam deadline.

Do 29 listopada 2017 r. organizacje pozarządowe, prowadzące działalność na rzecz osób niepełnosprawnych mogą składać swoje oferty do otwartego konkursu ofert w ramach pilotażowego programu PFRON "Praca - Integracja". Wybrana organizacja będzie realizowała ofertę złożoną przez Pocztę Polską dotyczącą zatrudnienia 400 osób niepełnosprawnych. Wykaz miejsc i stanowisk pracy, będących przedmiotem oferty Poczty Polskiej S.A., stanowi załącznik nr 2 do ogłoszenia o konkursie. Wkład własny nie jest wymagany, ale Oferent NGO może zadeklarować wniesienie wkładu własnego, np. świadczenia wolontariusza.

Informacje podałam za stroną OCOP. Więcej szczegółów znajdziecie w serwisie PFRON.




Do 29 listopada 2017 r. organizacje i jednostki samorządu terytorialnego mogą składać oferty na realizację zajęć sportowych dla uczniów w 2018 r:
  • zadanie nr 1 - zajęcia sportowe dla uczniów, ukierunkowane na upowszechnianie sportów zimowych - planowana kwota dofinansowania: 4,61 mln zł,
  • zadanie nr 2 - zajęcia sportowe dla uczniów organizowane w ramach Programu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" - planowana kwota dofinansowania: 19,25 mln zł,
  • zadanie nr 3 -  zajęcia sportowe dla uczniów z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej - planowana kwota dofinansowania: 5 mln zł.
Dofinansowanie może być nie większe niż:
  • 80% planowanych kosztów realizacji zajęć - w przypadku zajęć prowadzonych przez kluby sportowe działające w formie stowarzyszeń oraz inne organiacje pozarządowe,
  • 50% planowanych kosztów realizacji zajęć - w przypadku zajęć organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Warto zauważyć, że przyznanie dotacji mniejszej od wnioskowanej nie powinno skutkować zmniejszenia planowanego we wniosku wkładu z innych źródeł.

Informacje podałam za serwisem OCOP. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie MSiT. Ogłoszenie jest w pliku z Decyzją nr 52 Ministra Sportu i Turystyki.

Obrazki pochodzą z serwisu pixabay.

czwartek, 16 listopada 2017

Cwaniak w Pracowni Otwierania Kultury

Centrum Cyfrowe Projekt Polska prowadzi Pracownię Otwierania Kultury. Gromadzi w niej przedstawicieli instytucji kultury, badaczy, projektantów, programistów, ekspertów, którzy wspólnie projektują innowacje wykorzystujące zdigitalizowane zasoby kultury.

W 2017 r. w Pracowni powstały cztery koncepcje takich narzędzi cyfrowych. Dwa z tych prototypów mają zostać wdrożone. Wybór będzie uzależniony od głosowania jury, głosowania zarządu Centrum Cyfrowego oraz od głosowania internautów.

Do 26 listopada 2017 r. możecie głosować na poniższe narzędzia:

Ponoć "nie ma cwaniaka nad warszawiaka", ale cwaniacy i inni "interesujący" przedstawiciele mogą się znaleźć w różnych lokalizacjach, w tym  w instytucjach kultury. Wydaje się, że ideę tej gry można by wykorzystać do utworzenia scenariusza zabawy dla odwiedzających Wasze miejsce pracy albo jego okolicę.

Pozostałe koncepcje też, zapewne, mogą się stać inspiracją dla organizacji i instytucji kultury.

środa, 15 listopada 2017

Praktyka stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w rok po nowelizacji

Od 21 do 23 listopada 2017 r. odbędzie się druga edycja e-Kongresu specjalistów ds. zamówień publicznych. Będzie to konferencja pt. Praktyka stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w rok po nowelizacji. Można się zapisywać (nieodpłatnie) online. Wcześniej podajecie swoje dane i akceptujecie warunki regulaminu i polityki prywatności.

Po otrzymaniu maila potwierdzającego rejestrację zyskacie w dniach 21-23 listopada 21-23 r. dostęp do materiałów konferencyjnych:
  • webinarium,
  • 5 szkoleń video,
  • dostęp do poradni telefonicznej,
  • analizy prawne, dokumenty, artykuły specjalistyczne,
  • przypomnienie mailowe w dniu rozpoczęcia e-Kongresu.


Informacje podałam za serwisem  lp-wip.pl. Znajdziecie tam program e-Kongresu, a w nim:
  • Dzień 1 (21 listopada 2017 r.) - webinarium: Umowa o zamówienie - niezbędne elementy, które pozwolą na bezpieczną współpracę zamawiającemu i wykonawcom (godz. 11:00),
  • Dzień 2 (22 listopada 2017 r.) - cykl szkoleń wideo nt. wybranych aspektów stosowania ustawy Pzp. (godz. 11:00 do końca dnia 23 listopada 2017 r.),
  • Dzień 3 (23 listopada 2017 r.) - (godz. 14:00 - 16:00) - dyżur telefoniczny z dr Andrzelą Gawarońską-Baran nt. warunków udziału w postępowaniu oraz praw i obowiązków dokumentacyjnych z tym związanych.

wtorek, 14 listopada 2017

Program Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018

Do 5 grudnia 2017 r.   można składać za pomocą systemu EBOI wnioski o dofinansowanie projektów w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018, jeżeli planują prowadzić nowatorskie działania animacyjne w bezpośredniej współpracy z przedstawicielami społeczności lokalnej. Powinny być  projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i trzeba je będzie poddać ewaluacji.

Zgłaszane projekty powinny służyć:
  • inicjowaniu nowych praktyk w zarządzaniu instytucją kultury,
  • odkrywaniu i pobudzaniu aktywności społecznej,
  • wspomaganiu rozwoju kapitału społecznego i kulturowego,
  • poznawaniu nowych możliwości współpracy z mieszkańcami.
Wnioski mogą składać samorządowe instytucje kultury:
  • domy kultury, ośrodki kultury, centra kultury i sztuki,
  • biblioteki, w skład których wchodzą domy kultury, ośrodki kultury, centra kultury i sztuki;
  • jeśli nie realizowali Programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne w latach 2015-2017.

Zgłaszane zadania mają się składać z dwóch części.

Część 1 - realizowana między 19 lutego a 30 czerwca 2018 r., dofinansowanie maksymalnie 8 000 zł, nie jest wymagany wkład własny, zgłoszenia do 5 grudnia 2017 r.:
  • przeprowadzenie diagnozy identyfikującej zasoby i samodzielne inicjatywy mieszkańców w danej społeczności lokalnej,
  • opracowanie i udostępnienie do wiadomości publicznej zasad wyboru inicjatyw, zgodnie z zasadą przejrzystości i równego traktowania podmiotów je zgłaszających,
  • oraz dokonanie – w oparciu o te zasady – wyboru od 3 do 7 różnorodnych inicjatyw wraz z uzasadnieniem wyboru podanym do publicznej wiadomości i stworzenie wraz z autorami wybranych inicjatyw planu ich wspólnej realizacji;
Część 2 - realizowana między 31 lipca a 20 listopada 2018 r., dofinansowanie maks. 22 000 zł, trzeba zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej 5% budżetu zadania, zgłoszenia do 16 lipca 2018 r. obowiązkowe dla beneficjentów 1 części:
  • realizacja wspólnie z autorami od 3 do 7 inicjatyw w oparciu o przedłożony uprzednio do NCK plan ich realizacji,
  • oraz ewaluację zadania uwzględniającą wszystkie przeprowadzone w ramach zadania inicjatywy.
W obu częściach będzie uczestniczył animator wskazany przez Narodowe Centrum Kultury. Będzie doradzał i wspierał realizatorów organizacyjnie i merytorycznie.

Wniosek w ciągu najbliższych dni będzie dostępny w EBOI.
Dodatkowe pytania możecie kierować do Anny Pasznik: tel. 22 21 00 130, e-mail: apasznik@​nck.​pl w godzinach 10.00-14.00.


Informacje podałam za stroną OCOP. oraz NCK, gdzie znajdziecie, między innymi, regulamin programu.

poniedziałek, 13 listopada 2017

Futures thinking - po co i jak analizować trendy

17 listopada 2017 r. w Starej Kotłowni (UWM, sala 2, w godz. 10:00 - 13:00) w Olsztynie odbędzie się konferencja "Futures thinking - po co i jak analizować trendy". Organizatorzy: Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Laboratorium Innowacji przygotowali ją w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. 

Będzie mowa o analizie trendów w myśleniu przyszłościowym (futures thinking), które pozwala rozpoznać i ograniczyć niepewność, zminimalizować ryzyko i tworzyć scenariusze hipotetycznych i możliwych dróg rozwoju. Organizatorzy zapraszają na to spotkanie wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami projektowania własnej przyszłości osobistej albo zawodowej. Jakimi narzędziami analizować nadchodzące zmiany? Po co to robić? Jak skutecznie pozyskiwać cenne informacje? Co oznacza bycie przedsiębiorczym i jak się do tego można przygotować, wykorzystując analizę trendów?

Wydaje się, że odpowiedzi na powyższe pytania mogą być przydatne również w bibliotekach i organizacjach pozarządowych. Wszyscy staramy się odnaleźć we współczesnym świecie.  Ten blog dotyczy projektów. Na globalnym, krajowym, regionalnym i lokalnym rynku źródeł finansowania konkurujemy ze sobą. Często organizujemy różne działania skierowane do tych samych grup odbiorców. Czy analiza trendów może nam pomóc? Jeśli tak, to jakie kompetencje i umiejętności są do tego potrzebne i w jaki sposób można się ich nauczyć? Dr Radosław Sierocki opowie "Dlaczego rozmowa z 6 osobami przyniesie więcej korzyści niż 5 tysięcy ankiet - o badaniach jakościowych w praktyce".

Informacje podałam za stroną https://aikt.evenea.pl/, na której możecie się zarejestrować na konferencję. Znajdziecie tam pełną listę prelegentów i tematów. Małgosiu, dziękuję :)

niedziela, 12 listopada 2017

6.1.1 i 6.1.2 kultura w RPO - Nidzica i Górowo Iławeckie

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił dwa pozakonkursowe nabory wniosków o dofinansowanie w ramach Osi priorytetowej 6 Kultura i dziedzictwo, Działanie 6.1 Infrastruktura kultury:

Poddziałanie 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe deadline 29 grudnia 2017 r.,

Wniosek może złożyć Gmina Nidzica.

Dofinansowanie można otrzymać na:
  • renowację (wg definicji konserwatorskiej: rewitalizacja, rewaloryzacja, restauracja, konserwacja, zachowanie) obiektów dziedzictwa kulturowego (w tym zabytków ruchomych) o potencjale turystycznym wraz z zagospodarowaniem terenów je otaczających oraz zakupem wyposażenia wpływającego na unowocześnienie obiektów (wyłącznie jako element projektu inwestycyjnego);
  • adaptację obiektów dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym polegająca na unowocześnianiu form ich wykorzystania wraz z zagospodarowaniem terenów je otaczających oraz zakupem wyposażenia wpływającego na unowocześnienie obiektów (wyłącznie jako element projektu inwestycyjnego);
  • zabezpieczenie przed zagrożeniami obiektów dziedzictwa kulturowego;
  • projekty zachowujące walory architektoniczno-krajobrazowe i kulturowe miasteczek i wsi (np. kapliczki przydrożne, zabytkowe nekropolie).
  • Interwencja obejmie również uzgodnione elementy przedsięwzięć, zawartych w Programie rewitalizacji sieci miast CITTASLOW.
Organizatorzy będą preferowali projekty: stanowiące element zintegrowanego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego wynikającego z lokalnych planów rewitalizacji miast.
Koszt projektu nie może przekroczyć 5 milionów euro. Dofinansowanie otrzymają wyłącznie przedsięwzięcia, których realizacja umożliwi włączenie/utrzymanie obiektów zabytkowych w wachlarzu produktów turystycznych województwa. Trzeba się powołać na analizę popytu (wskazanie zapotrzebowania na dany projekt, w tym szacowanej liczby odwiedzających). Trzeba zabezpieczyć wkład własny w wysokości co najmniej 15% całkowitego kosztu projektu.

Wniosek należy wysłać w systemie LSI MAKS 2, następnie wydrukować z tego systemu, podpisać, dodać załączniki i wszystko dostarczyć w dwóch egzemplarzach oraz w wersji elektronicznej do Sekretariatu Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego (w godzinach pracy urzędu).


Informacje podałam za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tam znajdziecie linki do dokumentacji projektowej oraz do opisu kryteriów projektu. Lekturę warto zacząć od regulaminu naboru i formularza (wzoru) wniosku o dofinansowanie



Poddziałanie 6.1.2 Instytucje kultury deadline 30 listopada 2017 r.
Wnioski może złożyć Gmina Miejska Górowo Iławeckie.

Dofinansowanie można otrzymać na:
  • rozbudowę, modernizację (w tym przebudowę) instytucji kultury by dostosować je do nowoczesnej działalności kulturalnej, w tym zakup trwałego wyposażenia oraz konserwacja muzealiów, starodruków itp.;
  • wsparcie instytucji kultury na rzecz włączenia ich w tworzenie produktów turystycznych i oferty wypoczynkowo-turystycznej, wzmocnienia ich funkcji regionotwórczej;
  • wsparcie miejsc promocji kultury (wsparcie infrastruktury na cele organizacji wydarzeń kulturalnych, tj. festiwali, wystaw, wydawnictw, itp.);
  • inwestycje związane z wykorzystaniem i rozwojem aplikacji i usług teleinformatycznych, a także rozwojem treści cyfrowych związanych z kulturą i turystyką (wyłączanie jako integralny element projektów infrastrukturalnych opisanych powyżej);
  • wsparcie rozwoju centrów/punktów informacji kulturalnej (wyłącznie jako integralny element projektów infrastrukturalnych opisanych powyżej);
  • uzgodnione elementy przedsięwzięć, zawartych w Programie rewitalizacji sieci miast CITTASLOW.
 Organizatorzy będą preferowali projekty: 
  •  instytucji kultury ukierunkowanym na działania regionotwórcze poprawiające czy budujące więzi, w zdecydowanej większości napływowej, słabo utożsamiającej się  z województwem ludności;
  • stanowiące element zintegrowanego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego wynikającego z lokalnych planów rewitalizacji miast.
Koszt projektu nie może przekroczyć 5 milionów euro. Dofinansowanie otrzymają wyłącznie przedsięwzięcia, których realizacja umożliwi włączenie/utrzymanie obiektów zabytkowych w wachlarzu produktów turystycznych województwa. Trzeba się powołać na analizę popytu (wskazanie zapotrzebowania na dany projekt, w tym szacowanej liczby odwiedzających). Trzeba zabezpieczyć wkład własny w wysokości co najmniej 15% całkowitego kosztu projektu. Wsparcie nie będzie kierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej.
Wniosek należy wysłać w systemie LSI MAKS 2, następnie wydrukować z tego systemu, podpisać, dodać załączniki i wszystko dostarczyć w dwóch egzemplarzach oraz w wersji elektronicznej do Sekretariatu Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego (w godzinach pracy urzędu).
Informacje podałam za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tam znajdziecie linki do dokumentacji projektowej oraz do opisu kryteriów projektu. Lekturę warto zacząć od regulaminu naboru i formularza (wzoru) wniosku o dofinansowanie.

sobota, 11 listopada 2017

Darowizny od Fundacji KGHM Polska Miedź

Wnioski o darowizny do Fundacji KGHM Polska Miedź mogą składać osoby fizyczne oraz instytucje. Wypełnione wnioski (na odpowiednich formularzach wskazanych pod linkami w poprzednim zdaniu) należy przesłać do Fundacji KGHM Polska Miedź.

Osoby fizyczne (pełnoletnie) mogą się starać o dofinansowanie: w zakresie: 
  • ochrony zdrowia, 
  • działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych.
 Wcześniej warto zapoznać się z zasadami składania dokumentów (na dole wskazanej strony). Można też pobrać szczegółowe zasady składania dokumentów. Trzeba będzie też podpisać zgodę na przetwarzanie danych.


Instytucje do wniosku o darowiznę muszą dołączyć:
  • szczegółowy opis projektu;
  • szczegółowy budżet projektu;
  • statut organizacji lub inny dokument określający zasady działalności wnioskodawcy;
  • kserokopię aktualnego wypisu z właściwego rejestru sądowego lub innego dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie działalności.
Wcześniej trzeba się zapoznać z zasadami udzielania darowizn dla instytucji (na dole wskazanej strony). Można też pobrać szczegółowe zasady udzielania darowizn dla instytucji. Trzeba będzie też podpisać zgodę na przetwarzanie danych.