Do 14 lutego 2018 r. można zgłaszać do programu Horizon 2020 propozycje wydarzeń które odbędą się w ramach Europejskiej Nocy Naukowców w 2018 i 2019 roku. Organizatorzy zaplanowali 12 mln euro na finansowanie wydarzeń, które w przybliżą pracę naukowców dzieciom, młodzieży i ich rodzinom, pokażą przydatność takiej pracy w codziennym życiu. Zgłaszane imprezy mają zwiększać świadomość społeczną na temat znaczenia badań naukowych i zachęcać do podejmowania pracy naukowej. Mogą to być np.:
- warsztaty,
- eksperymenty,
- pokazy naukowe,
- symulacje,
- debaty, dyskusje,
- gry, konkursy, quizy,
- spotkania z naukowcami.
Ponieważ Parlament Europejski i Rada wyznaczyły 2018 rok jako „Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego„ organizatorzy zachęcają wnioskodawców do uwzględniania w swoich wnioskach działań związanych z dziedzictwem kulturowym.
Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku, zazwyczaj w ostatni piątek września (28 września 2018 r. i 27 września 2019 r.) i może trwać do dwóch pełnych dni, czyli do soboty. Wydarzenia poprzedzające Noc Naukowców mogą się odbywać wiosną i latem, przed główną wrześniową imprezą. Wkład własny nie jest konieczny, ale dobrze widziany podczas oceny wniosku.
Informacje podałam za EuroDesk Polska i stroną Uniwersytetu Warszawskiego oraz serwisem Komisji Europejskiej (w języku angielskim). Tam znajdziecie informacje o tym, jak składać wnioski w generatorze online, w tym Przewodnik z grudnia 2017 r. oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Można też pobrac materiały informacyjne prezentowane podczas Dnia Nocy Naukowców, który się odbył 14 grudnia 2017 r. w Brukseli:
- Policy context and expectations,
- I. Main features european researchers'night,
- II. Evaluation criteria and various requirements,
- III. Summary results of Night 2017,
- IV. General consedirations based on experience.
Pierwszy obrazek pochodzi z serwisu pixabay. Drugi z prezentacji II. Evaluation criteria and various requirements. Trzeci z prezentacji Policy context and expectations.