wtorek, 9 stycznia 2018

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki - nabory w 2018 r.

Ostatnio dłużej o Funduszu Wyszehradzkim pisałam w lutym w 2017 r. Program wspiera współpracę krajów z Grupy Wyszehradzkiej (V4: Czech, Węgier, Polski i Słowacji), Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra i Serbia), Krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) oraz integrację tych państw z Unią Europejską. Fundusz Wyszehradzki promuje wielostronną współpracę i wspólne podejścia do rozwiązywania problemów. 

W każdym projekcie powinni być partnerzy z co najmniej trzech krajów V4, a najlepiej, by w zgłaszanym zadaniu uczestniczyły wszystkie cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej. Bywają wyjątki od tej zasady. Partnerem projektu może być też podmiot z Bałkanów Zachodnich lub Partnerstwa Wschodniego. Program nie wpiera projektów infrastrukturalnych/inwestycyjnych. Wkład własny nie jest wymagany, ale jest dobrze widziany. Koszty kwalifikowalne są opisane w części 2.7 przewodnika programowego. Wielkość grantu jest zależna od projektu. Podano średnią wielkość wsparcia dla jednego projektu w 2016 r., wynosiła około 20 000 Euro.

 Preferencyjnie mogą być traktowane wnioski, w których partnerami będą organizacje pozarządowe, gminy i samorządy lokalne. Przyjmowane też będą projekty szkół, instytucji szkolnictwa wyższego, instytucji badawczych i naukowych, instytucji publicznych. Nie będą rozpatrywane wnioski osób prywatnych oraz instytucji administracji państwowej.

Wnioski będzie można składać od 10 stycznia 2018 r. do 1 lutego 2018 r. (do godziny 12:00). Propozycje projektów trzeba wysyłać online ze strony programu. Najpierw trzeba się zarejestrować. Można obejrzeć filmik o tym, jak wypełnić/złożyć formularz zgłoszeniowy. oraz więcej informacji o programie na jego oficjalnym kanale youtubowym. Warto się dokładnie zapoznać z wytycznymi, zostały zmienione. W tym naborze projekty powinny się rozpocząć najwcześniej 1 maja 2018 r. i trwać nie dłużej niż 18 miesięcy. Jest 7 obszarów priorytetowych:

  • Kultura i wspólna tożsamość,
  • Edukacja i budowanie potencjału,
  • Innowacje, badania i rozwój, przedsiębiorczość,
  • Wartości demokratyczne, media,
  • Polityka publiczna i partnerstwa instytucjonalne
  • Wymiana naukowa i współpraca badawcza
  • Rozwój regionalny, środowisko, turystyka
  • Rozwój społeczny.
Kolejne terminy składania wniosków o dofinansowanie projektów w tym programie to:
  • 1 czerwca 2018 r. - system online do wysyłania wniosków powinien być otwarty od 1 maja 2018 r., realizacja projektów powinna się rozpocząć nie wcześniej niż 1 września 2018 r.;
  • 1 października 2018 r. - system online do wysyłania wniosków powinien być otwarty od 1 września 2018 r., realizacja projektów powinna się rozpocząć nie wcześniej niż 1 stycznia 2019 r.;

Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska (wkradły się tam błędy) i stroną http://visegradfund.org/grants/visegrad-grants/visegrad-plus/, gdzie znajdziecie  więcej szczegółów (w języku angielskim). Są tam też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Można się umówić z organizatorami na konsultowanie własnego projektu, jednak nie później niż 30 dni przed terminem składania wniosku w danym naborze i po wcześniejszym umówieniu się.

2 komentarze:

  1. Dobrze, że są blogi, na których porusza się ważne tematy - oby tak dalej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i oby udawało się te tematy rozwijać a projekty realizować :)

      Usuń