Ostatnio o Funduszu Wyszehradzkim pisałam w sierpniu w 2016 r. Program wspiera współpracę współpracę krajów z Grupy Wyszehradzkiej (V4: Czech, Węgier, Polski i Słowacji), Ukrainy oraz integrację tych państw z
Unią Europejską. Fundusz Wyszehradzki promuje wielostronną współpracę i wspólne podejścia do rozwiązywania problemów. W każdym projekcie powinni być partnerzy z co najmniej trzech krajów V4, a najlepiej, by w zgłaszanym zadaniu uczestniczyły wszystkie cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej. Pierwszeństwo będą miały projekty, które stworzą wartość dodaną dla każdego z krajów uczestniczących, które będą rozwiązywały problemy istniejące w kraju każdego partnera. Warto, by projekty budowały społeczeństwo obywatelskie, by aktywna współpraca partnerów odnosiła się do takich aspektów, jak:
Projekty należy skierować do odpowiedniej grupy odbiorców, zgodnych z wybraną kategorią tematyczną (jedną albo dwiema):
- Kultura i wspólna tożsamość
- Edukacja i budowanie potencjału
- Środowisko
- Wartości demokratyczne, media
- Polityka publiczna i partnerstwa instytucjonalne
- Wymiana naukowa i współpraca badawcza
- Rozwój lokalny, przedsiębiorczość, turystyka
- Rozwój społeczny
Wnioski o dofinansowanie Grantów Wyszehradzkich (dawniej Małe Granty albo Granty Standardowe) i Projektów Strategicznych (w języku angielskim za pośrednictwem elektronicznego formularza) mogą składać organizacje i osoby fizyczne w czterech terminach:
- 1 marca 2017 r.,
- 1 czerwca 2017 r.,
1 września 2017 r.,od 1 września do 1 października 2017 r.,- 1 grudnia 2017 r.
Organizatorzy oczekują w szczególności na projekty:
- organizacji pozarządowych, społecznych,
- władz lokalnych i gminnych.
- szkół publicznych, uniwersytetów, instytutów badawczych,
- instytucji publicznych.
Szczegółowe zasady, w tym wyjątki od reguł, znajdziecie w anglojęzycznym przewodniku. Na końcu tego dokumentu znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Projekt mogą trwać najdłużej 12 miesięcy, a projekty w ramach Grantów Strategicznych od 12 do 36 miesięcy. Grant wypłacany jest w transzach. Fundusz Wyszehradzki może pokryć
wszystkie koszty projektu, ale zalecana jest pozyskanie dodatkowych
źródeł finansowania. Można zdobyć grant w jednej z dwóch kategorie finansowych:
- do 6000 euro,
- od 6001 euro (dotyczy także Grantów Strategicznych), konieczny będzie audyt projektu.
Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów (w języku angielskim) znajdziecie na stronie programu w zakładce "Grants". Znajdziecie tam, między innymi, przewodnik (w języku angielskim) dla ubiegających się o grant. Możecie przyjrzeć się wzorowi formularza wniosku w pliku PDF.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz