czwartek, 23 lutego 2017

#ColorOurCollections – festiwal kolorowanek

Od 6 do 10 lutego odbywała się druga edycja kampanii  #ColorOurCollections. Podczas tej akcji biblioteki, muzea, archiwa i inne instytucje kultury z całego świata udostępniają setki bezbarwnych grafik i ilustracji ze swoich kolekcji cyfrowych w formie kolorowanek. Są to różnorodne dokumenty, iluminacje, ekslibrisy, ikony, mapy i inne obrazy. Akcja ma na celu promocję bibliotek oraz zaprezentowanie ich interesujących zbiorów wśród szerokiego grona odbiorców.


Wyobrażam sobie, że analogiczny Festiwal kolorowanek mógłby trwać przez cały rok albo cyklicznie - raz na tydzień... Widzę stanowisko w przestrzeni biblioteki (i w Internecie), na którym i dziecko, i dorosły znajdą interesujące obrazy i narzędzia do ich ubarwienia. Kilka wygodnych siedzisk. Przy jednym z nich tabliczka z napisem "Co Leonardo miał na myśli? - Narysuj", artykuł Historia jednego obrazu: Dama w czerni. A może Mona Lisa z przywróconymi obciętymi bokami... Obok kolorowanka z pustym tłem i dobre kredki... Na odwrocie kolorowanek zgoda autora na publikację w ramach akcji... I skaner albo aparat fotograficzny... Może jeszcze komputer/tablet z linkiem do biblioteki cyfrowej pokazującej zbiory na temat... ciekawostki... Zaskakujące fakty mogłyby być też krótko opisane/pokazane na odwrocie kolorowanek albo na tabliczkach... Kilka linków do filmików, pokazujących, jak inni tworzą ilustracje, np:

Informacje o Festiwalu kolorawanek (#ColorOurCollections) podałam za Lustrem Biblioteki. Barbara Morawiec pokazuje w swoim artykule filmik, na którym widzimy jak ilustracja wypełnia się kolorami i zaprasza na stronę The New York Academy of Medicine, gdzie możecie znaleźć materiały przekazane przez 88 instytucji. Są tam różne tematy/kategorie, w tym: anatomia, zwierzęta, architektura, dziedzictwo kulturowe, moda, kwiaty, historia medycyny, nauka, kobiety, tatuaże...

Obrazek pierwszy od góry znajdziecie na stronie: http://library.nyam.org/colorourcollections/

Obrazek drugi pochodzi z bloga projektu "The UnderGlass" realizowanego przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i artystę "Ryha" Paprockiego. Tło za damą z łasiczką jest artystyczną wizją Ryha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz