Ruszyła IX edycja programu Patriotyzm Jutra. Na stronie Muzeum Historii Polski znajdziecie link do Regulaminu programu. i adres strony, na której należy się zarejestrować, by później móc wysyłać z generatora wnioski o dofinansowanie. Instytucje kultury i organizacje pozarządowe mogą to robić do 5 marca 2017 r. i starać się o dotacje w wysokości od 5 do 70 tys. zł. Jeżeli chcemy, by nasz wkład własny nie przekroczył 10% budżetu projektu, dotacja może wynosić maksymalnie 30 tys. złotych. O wyższe kwoty możemy się ubiegać, jeśli zapewnimy wkład własny w wysokości co najmniej 20%.
Zgłaszane projekty powinny dotyczyć edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Mogą być adresowane do wszelkich grup społecznych i wiekowych, ale w kryteriach oceny wniosków wyróżniono uczestnictwo w działaniach projektu grup społecznych i utrudnionym dostępie do edukacji i kultury (w wymiarze przestrzennym, ekonomicznym, społecznym i kompetencyjnym). Sporo punktów można zdobyć za dobór narzędzi, form prezentacji i metod działania.
Ze środków dotacji można opłacić koszty koordynacji, działań merytorycznych i obsługi projektu. Jednak dosyć długa jest lista wydatków, które można wliczyć do ogólnego projektu, ale muszą być finansowane wyłącznie z wkładu własnego. Znajdziecie je w § 8. Regulaminu w wykazie kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych.
Na wskazanej stronie programu znajdziecie instrukcję przydatną w trakcie opisywania własnej organizacji/instytucji, obsługi generatora wniosków, wypełniania formularza wniosku w tym generatorze.
Warto pamiętać, że program:
- służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski
- oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności
- w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.
- Organizatorom zależy na ukazaniu historii w sposób ciekawy, nowatorski i angażujący.
W ubiegłorocznej edycji programu Muzeum dofinansowało 159 projektów poświęconych:
- historii politycznej i gospodarczej,
- historii nauki i techniki,
- historii społecznej,
- historii życia codziennego.
- Wiele projektów związanych było z upamiętnieniem wydarzeń, których rocznice obchodzone były w ubiegłym roku.
- Muzeum informuje, że większość wybranych projektów związana była z prezentacją historii lokalnej i lokalnego dziedzictwa.
W 2016 r. 14 dofinansowanych projektów złożyły biblioteki, 19 - ośrodki/centra kultury. Z powodu błędów formalnych odrzucono 11 projektów. Spośród poprawnych formalnie wniosków dofinansowania nie otrzymało 1 306 projektów.
Informacje podałam za serwisem Muzeum Historii Polski. Znajdziecie tam adresy kontaktowe koordynatorek programu, które mogą udzielić dodatkowych wskazówek:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz