środa, 18 listopada 2015

Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 - zasady i konkurs 2016

Instytut Książki ogłosił już pierwszy nabór wniosków do programu "Infrastruktura Bibliotek 2016 - 2020". To II priorytet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a ramach którego w kolejnych latach też będą ogłaszane nabory wniosków na zadania związane z remontem, przebudową, rozbudową i budową oraz wyposażeniem budynków bibliotek. Wnioski można składać do 25 stycznia 2016 r. Budżet Programu widać na obrazku poniżej. Można się starać o dofinansowanie w wysokości od 50.000 zł do 2.000.000 zł. Trzeba mieć co najmniej 25% wkładu własnego - w postaci finansowej lub rzeczowej (własność nieruchomości - gruntów, obiektów - w wartości ustalonej w operacie szacunkowym). Wkład rzeczowy może wynosić maksymalnie 20% wartości zadania, co oznacza, ze i tak trzeba mieć co najmniej 5% środków własnych finansowych.

Projekty dofinansowane w tym programie mają wzmocnić i rozwijać funkcje, jakie w życiu społeczności lokalnych pełnią biblioteki publiczne w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 50 tys. mieszkańców. Mają przekształcać biblioteki gminne w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego. Mają rozwijać partnerstwa publiczno-społeczne, a także partnerstwa pomiędzy instytucjami społecznymi (także szkołami) na rzecz czytelnictwa społeczności lokalnej. Partnerstwo publiczno-społeczne jest tu rozumiane jako współpraca biblioteki z organizacjami pozarządowymi, kościołami, związkami wyznaniowymi oraz ich osobami prawnymi, mająca na celu wzmocnienie biblioteki jako ośrodka życia społeczności lokalnej. Biblioteki, które poprawią swoje warunki lokalowe w tym Programie, mają być idealnym miejscem integracji, dostępu do wiedzy i kultury oraz działań, które mogą być wykonywane wspólnie z lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi skupiającymi mieszkańców danej miejscowości lub gminy. Tak samo należy rozumieć Partnerstwo pomiędzy instytucjami publicznymi. Zob. s. 3 Regulaminu.

Instytut Książki poinformuje o terminie uruchomienia Elektronicznego formularza wniosku. Ma on zostać udostępniony na platformie EBOI Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do końca 2015 r. Wcześniej, bo do końca listopada 2015 r., Instytut Książki ma opublikować komentarze i wyjaśnienia dla wnioskodawców. Regulamin programu można znaleźć TUTAJ.  Regulamin może się zmieniać w kolejnych latach. Ewentualne zmiany będą dotyczyły tylko projektów składanych po wprowadzeniu zmian. Projekty powinny zazwyczaj trwać nie dłużej niż trzy lata. Nie będzie możliwości przenoszenia środków finansowych między poszczególnymi latami - jeśli nie wydamy grantu w zaplanowanym roku - tracimy pieniądze. Tryb oceny wniosków pozwala przypuszczać, że wydatkowanie środków z ewentualnie przyznanego grantu można realnie planować dopiero na drugą połowę 2016 r. Wnioskodawca musi zapewnić, że
  • planowany projekt spełnia potrzeby i oczekiwania mieszkańców - wcześniej musi przeprowadzić konsultacje społeczne. 
  • spełni kryteria Certyfikatu Biblioteka + w trzech wariantach:
    •  wariant 1 - gdy projekt obejmuje biblioteką główną i filie,
    •  wariant 2 -gdy projekt obejmuje tylko bibliotekę główną,
    •  wariant 3 - gdy projekt obejmuje tylko filie;
  • zachować zadeklarowane standardy przez co najmniej 5 lat po ukończeniu projektu;
  • po zakończeniu projektu będzie prowadził różne działania - zgodnie z tabelą na s. 9 i 10 regulaminu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
Na tej stronie znajdują się pliki z dokumentami, które warto poznać przed zgłoszeniem swojej oferty:

Kontakt:
Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków

Anna Zagórska
a.zagorska@instytut­ksiazki.pl
12 61 71 911
694 268 148

Joanna Bednarek
j.bednarek@instytut­ksiazki.pl
12 61 71 912
694 268 027

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz