Zapytano mnie niedawno o program Leader, o to, czy choćby wzorem poprzedniego okresu programowania (2007-2014) będzie można z niego skorzystać w najbliższym czasie. Weszłam na stronę Funduszy Europejskich i poszperałam w Googlu, zadzwoniłam do Głównego Punktu Informacji Europejskiej w Olsztynie. Później ukonkretniłam temat terytorialnie - zadzwoniłam do biura Lokalnej Grupy Działania (LGD) Brama Mazurskiej Krainy.
Generalnie "LEADER", czyli rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS) będzie wspierany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). RLKS zachowuje podstawowe założenia metody LEADER (z poprzedniego okresu programowania), to jest:
- oddolność (szeroki udział społeczności lokalnej w tworzeniu i realizacji strategii),
- terytorialność (lokalna strategia rozwoju przygotowana dla danego, spójnego obszaru),
- zintegrowanie (łączenie różnych dziedzin gospodarki, współpraca różnych grup interesu),
- partnerstwo (lokalna grupa działania jako lokalne partnerstwo, w którym uczestniczą różne podmioty z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego),
- innowacyjność (w skali lokalnej),
- decentralizacja zarządzania i finansowania,
- sieciowanie i współpraca (wymiana doświadczeń i rozpowszechnianie dobrych praktyk).
Lokalne Grupy Działania (LGD) z całej Polski przygotowały swoje Lokalne Strategie Rozwoju (LSR) i obecnie czekają na decyzje przyjęcia do programu albo nie. Nie wiemy np., czy wszystkie złożone w województwie warmińsko-mazurskim LSR zostaną przyjęte do realizacji. Nie wiemy czy Lokalne Grupy Działania, które zostaną zakwalifikowane nie zostaną poproszone o jakieś modyfikacje swoich strategii. Generalnie spodziewają się, że w maju mogą być podpisywane umowy realizację wybranych strategii. To by oznaczało, że w czerwcu albo lipcu 2016 r. można się spodziewać konkursów na konkretne projekty, które chcieliby realizować przedstawiciele lokalnych społeczności.
Jeżeli ktoś chciałby się już dzisiaj zorientować, czego może się spodziewać ze strony RLKS na swoim terenie - w swoim powiecie i w swojej gminie (z wyłączeniem obszarów miast o liczbie mieszkańców większej niż 20 000) to warto sprawdzić, czy w jego regionie taka strategia została złożona. Można zacząć od Lokalnych Grup Działania z poprzedniego okresu programowania. Jest duża szansa, że te same grupy złożyły swoje strategie i teraz czekają na decyzję. Kiedy już zidentyfikujecie taką grupę (jak ja LGD Bramę Mazurskiej Krainy dla trzech powiatów: działdowskiego, nidzickiego i szczycieńskiego) i sprawdzić, czy na ich stronach nie zamieszczono wspomnianej Lokalnej Strategii Rozwoju. Jest duże prawdopodobieństwo, że dotrzecie do takiego dokumentu. Wtedy warto do niego zajrzeć, aby się dowiedzieć, na co, najprawdopodobniej będą przeznaczone środki z tego źródła. Oczywiści pod warunkiem, że dana strategia zostanie przyjęta do realizacji. Lokalną Strategię Rowoju LGD Brama Mazurskiej Krainy wskazała mi przedstawicielka tej LGD. Na s. 3 tego dokumentu są wymienione powiaty i gminy, które mają być objęte wsparciem. Z kolei na stronach 33-37 są wyszczególnione przedsięwzięcia planowane do realizacji wraz z uzasadnieniem i maksymalną wartością dofinansowania w ramach programu grantowego planowanego dla danego typu przedsięwzięcia. Taka lektura pomoże nam sprawdzić, czy nasz pomysł kwalifikuje się do wsparcia z tego źródła. Innymi sowy - czy będziemy mogli tam złożyć wniosek i mieć nadzieję na dofinansowanie naszego projektu. Oczywiście - powtarzam - po tym jak dana Lokalna Strategia Rozwoju zostanie przyjęta do realizacji w ramach PROW.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz