To hasło regionalnych spotkań ogólnopolskiej akcji Masz Głos, która wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Organizatorzy (Fundacja im. Stefana Batorego z partnerami) przypominają, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co się dzieje wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki. Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 1800 grup, organizacji i instytucji z prawie 1000 gmin w całej Polsce.W regulaminie akcji jest taki zapis:
W akcji Masz Głos mogą uczestniczyć grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, biblioteki, szkoły, domy kultury i lokalne media działające na rzecz współpracy z władzami samorządowymi na poziomie gminy lub miasta.
W akcji Masz Głos mogą uczestniczyć grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, biblioteki, szkoły, domy kultury i lokalne media działające na rzecz współpracy z władzami samorządowymi na poziomie gminy lub miasta.
Zaproszenie dla organizacji pozarządowych znajdziecie pod tym adresem. Na każde ze szkoleń można się zapisywać przy pomocy wspólnego formularza online. Na początku trzeba wybrać i zaznaczyć jedno z 18 proponowanych spotkań (można wziąć udział tylko w jednym):
- 14 września 2016 r. w Boguchwale (woj. podkarpackie) - spotkanie "Jak skutecznie i z uśmiechem zmienić swoje najbliższe otoczenie? Porozmawiajmy o tym czy Twój głos się liczy, i kto może go wysłuchać. Pokażemy, że współpraca może się opłacać. I damy na to dowody";
- 14 września 2016 r. w Łódzi (woj. łódzkie) - "Jak konstruktywnie współpracować z władzami lokalnymi?";
- 15 września 2016 r. w Białystoku (woj. podlaskie) - "Jak zmienić swoją gminę? Jak wpływać na decyzje władz samorządowych? Jakimi narzędziami dysponują mieszkańcy?"
- 16 września 2016 r. we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) - "Komunikacja na zewnątrz. Jak mówić o swoich działaniach?";
- 16 września 2016 r. we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) - "Jak skutecznie korzystać z prawa" do informacji publicznej?";
- 16 września 2016 r. w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) - "Jaki wpływ ma Twój głos? Narzędzia współpracy z samorządem (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna) - jak to działa? ";
- 17 września 2016 r. w Zielonej Górze (woj. lubuskie) - "Jaki wpływ ma Twój głos? Narzędzia współpracy z samorządem (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna) - jak to działa? ";
- 20 września 2016 r. w Opolu (woj. opolskie) - "Jak mówić o swoich działaniach?";
- 20 września 2016 r. w Słupsku (woj. pomorskie) - "Jaki wpływ ma Twój głos? Narzędzia współpracy z samorządem (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna) - jak to działa? "
- 21 września 2016 r. w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) - spotkanie "Budżet gminy – jak znaleźć pieniądze na realizację swojego pomysłu?" poprowadzi Dariusz Kraszewski od 9:00 do 17:00 w siedzibie OCOP;
- 21 września 2016 r. w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) - "Jak konstruktywnie współpracować z władzami lokalnymi?";
- 21 września 2016 r. w Kielcach (woj. świętokrzyskie) - "Jak skutecznie i z uśmiechem zmienić swoje najbliższe otoczenie? Porozmawiajmy o tym czy Twój głos się liczy, i kto może go wysłuchać. Pokażemy, że współpraca może się opłacać. I damy na to dowody.";
- 24 września 2016 r. w Warszawie (woj. mazowieckie) - "Diagnoza lokalna. Dowiedz się co myślą Twoi sąsiedzi";
- 24 września 2016 r. w Katowicach (śląskie) - "Komunikacja na zewnątrz. Jak mówić o swoich działaniach?";
- 24 września 2016 r. w Katowicach (śląskie) - "Jak skutecznie korzystać z prawa do informacji publicznej?";
- 28 września 2016 r. w Poznaniu (woj. wielkopolskie) - "Jak konstruktywnie współpracować z władzami lokalnymi?";
- 28 września 2016 r. w Lublinie (woj. lubelskie) "Jak skutecznie i z uśmiechem zmienić swoje najbliższe otoczenie? Porozmawiajmy o tym czy Twój głos się liczy, i kto może go wysłuchać. Pokażemy, że współpraca może się opłacać. I damy na to dowody."
- 29 września 2016 r. w Krakowie (woj. małopolskie) - "Jak skutecznie i z uśmiechem zmienić swoje najbliższe otoczenie? Porozmawiajmy o tym czy Twój głos się liczy, i kto może go wysłuchać. Pokażemy, że współpraca może się opłacać. I damy na to dowody."
Udział w szkoleniach i w innych działaniach akcji jest bezpłatny. by zacząć działać należy do 30 września zarejestrować się pod linkiem http://www.maszglos.pl/dolacz-do-akcji. Co można zyskać biorąc w nich udział?
- Bieżące wsparcie doświadczonego zespołu, np. w planowaniu i realizacji działań
- Dostęp do wiedzy: porady eksperckie, darmowe publikacje, udział w szkoleniach (np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej)
- Wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski
- Wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu w środowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami i władzami oraz w kontaktach z mediami
- Bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne
- Szansę na zdobycie minigrantu
- Szansę na zdobycie nagrody Super Samorząd wspólnie z władzami lokalnymi i przyjazd na uroczystą galę w Warszawie
O tym, jak ważne jest dopuszczenie do głosu śpiewał kiedyś Jacek Kaczmarski:
https://www.youtube.com/watch?v=aZsI9q9osYI
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz