Dział Spraw Publicznych Ambasady USA nadzoruje 2 edycje (rocznie) Programu Grantów Ambasady USA: jesienny i wiosenny. Aktualnie trwa nabór jesienny na rok 2018. Organizatorzy oczekują propozycji, które będą wspierały:
- zaangażowanie obywatelskie i wspieranie wspólnych wartości,
- relacje międzyludzkie oraz historię stosunków polsko-amerykańskich,
- przedsiębiorczość, innowacyjność i STEAM (science, technology, engineering, arts and math),
- wiedza o mediach,
- bezpieczeństwo międzynarodowe,
- kultura amerykańska
Do 31 grudnia 2017 r. przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego* w Polsce mogą się starać o grant w wysokości do 25 000 USD. Najczęściej przyznawane są dotacje w kwotach od 5 do 10 tys. USD. Preferowane będą projekty, których budżety mają wkład własny lub wsparcie finansowe innych partnerów. Wygląda zatem na to, że wkład własny nie jest obowiązkowy, ale lepiej go mieć.
Organizatorzy zachęcają do zapraszania w projektach amerykańskich ekspertów do Polski. Propozycje mogą zakładać też transgraniczną współpracę pomiędzy Polską a krajami Partnerstwa Wschodniego. Wnioski mogą składać także amerykańskie organizacje pozarządowe i osoby fizyczne, ale pierwszeństwo mają organizacje pozarządowe z Polski lub partnerstwa, które
rozwijają współpracę z polskimi organizacjami pozarządowymi lub
pracownikami i zakładają przeniesienie programu pod zarząd w Polsce. Warto planować elastyczne terminy uruchomienia projektu, ale nie później niż 30 września 2017 r. Trzeba je będzie zrealizować w ciągu roku.
Wnioski o dofinansowanie należy wypełniać w języku angielskim na specjalnym formularzu aplikacyjnym. Trzeba go wysłać w postaci załącznika do maila na adres GrantsPoland@state.gov. Organizatorzy rozpatrzą tylko wnioski organizacji, które skutecznie zarejestrują się w Systemie SAM (System for Award Management). To oznacza, że wcześniej muszą uzyskać numery DUNS i NCAGE (nie są potrzebne żadne opłaty; wszelkie dodatkowe usługi oferowane w trakcie procesu rejestracji nie są
konieczne i wnioskodawca nie jest zobowiązany z nich korzystać). Procedura może potrwać do kilku tygodni, dlatego należy ją rozpocząć odpowiednio wcześnie. Można ją rozpocząć teraz i planować złożenie wniosku do wiosennej edycji Programu - w 2018 r.
Osoby fizyczne ubiegające się o grant są zwolnione z wymogów uzyskania numerów DUNS, kodu NCAGE i rejestracji w SAM.
* przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego w Polsce w tym programie to:
- organizacje pozarządowe,
- instytucje kulturalne i edukacyjne,
- uczelnie,
- media,
- szkoły,
- osoby fizyczne,
- które w propozycjach grantowych deklarują wspieranie obszarów/celów, które wymieniłam na początku posta.
Informacje podałam za stroną Ambasady i Konsulatu USA w Polsce. Znajdziecie tam szczegółowe opisy obszarów wsparcia oraz przykłady działań, które mogą być dofinansowane oraz takie, które się NIE kwalifikują do finansowania w tym programie. Dodatkowe pytania możecie kierować na adres: GrantsPoland@state.gov.
Pawle, dziękuję :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz