czwartek, 31 grudnia 2015

Aktualizacja Harmonogramu RPO

Mamy kolejny harmonogram Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020. Są w nim informacje na temat naborów wniosków o dofinansowanie planowanych na 2016 r. Dokument można znaleźć pod adresem: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/13565/harmonogram_2016_aktualizacja_29_12_2015.pdf

Jak w nim wygląda kultura? - Daleko. Działanie 6.1 planowane jest na marzec i wrzesień 2016 r.


 To wersja harmonogramu z 29 grudnia 2015 r. Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich.

Kieruj w dobrym stylu - materiały szkoleniowe

Zakończył się program "Kieruj w dobrym stylu. Program dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek", który był prowadzony przez Fundację Szkoła Liderów na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.


Materiały z tego programu edukacyjnego są dostępne w wersji elektronicznej na stronie biblioteki.org. Są to:


70 tysięcy organizacji jest aktywnych w Polsce

Stowarzyszenie Klon/Jawor przedstawia krótkie omówienia oraz ilustruje na wykresach i obrazkach w raporcie podsumowującym wyniki najnowszych badań sektora pozarządowego "Polskie organizacje pozarządowe 2015".

Na kilkunastu stronach zebrali najważniejsze wnioski z badania, a także opis najciekawszych zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w polskim trzecim sektorze.

Szczegółowe dane i pogłębione analizy na ten temat można znaleźć w serwisie fakty.ngo.pl, są tam opublikowane pełne wyniki badania, a wnich odpowiedzi na wiele pytań dotyczących sposobu działania, zasobów ludzkich i finansowych, ich relacji zewnętrznych oraz problemów organizacji.

Tytuł tego posta zawiera informację z  czwartej strony wspomnianego raportu.

środa, 30 grudnia 2015

Konkurs: Przekraczając granice

Na stronie efantastyka.pl pojawił się konkurs "Przekraczając granice", w którym można wygrać jeden z dwóch egzemplarzy "Przekraczając granice" Oksany Pankajewy, ufundowanych przez wydawnictwo Papierowy Księżyc. Trzeba przygotować krótki wierszyk o tematyce "Święta w fantastyce" i wysłać go na adres konkursy@efantastyka.pl do północy 31 grudnia 2015 r. W temacie koniecznie wpiszcie: "Wiersz".

Organizatorzy liczą na Waszą kreatywność. Ze zwycięzcami skontaktują się w pierwszym tygodniu 2016 roku.

Informację podałam za stroną http://efantastyka.pl/news-konkurs-przekraczaj%C4%85c-granice 
Dlaczego się znalazłam na tej stronie? Bo polecił ją gracz Lucky w grze "Planeta Zapomnianych Książek". Gracze polecili w niej już ponad 150 akcji internetowych promujących czytelnictwo.

Zielone Ludki w Planetarium

Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka zorganizowało wczoraj galę wręczenia nagród lokalnym artystom w sali pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium. Było coś dla ducha i coś dla podniebienia w atmosferze świąt. To nowe stowarzyszenie, które chce nagradzać i prezentować publicznie lokalnych twórców. Działalność zaczęło od przyznania nagród: 
  • Talent Olsztyna 2015 – Łukaszowi Jędrysowi z Olsztyna, wokaliście i kompozytorowi piosenki artystycznej;
  •  Pro Kultura i Sztuka Uskrzydleni 2015 – „Zielone Ludki” z Działdowa, zespołowi muzyki nowej.
Informacje podałam za stroną Planetarium


Czy w Waszej okolicy lokalni twórcy są doceniani? Często zapominamy o najbliższym otoczeniu, gdy zafascynowani blaskiem odległych gwiazd - cudze chwalimy. Nagrody są często kosztem kwalifikowalnym w różnych programach grantowych.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie organizuje między innymi:
  • Przegląd Wydawnictw Regionalnych „MojeTwojeNasze”. Od 2008 roku regionalni wydawcy, bibliotekarze i czytelnicy mają okazję uczestniczyć w targach, którym towarzyszą imprezy literacko-promocyjne – spotkania autorskie, prezentacje, wykłady, wystawy, warsztaty, konkursy dla bibliotekarzy i czytelników. Głównym celem Przeglądu jest promowanie wydawnictw regionalnych oraz książki wartościowej merytorycznie, ambitnej, wyróżniającej się pod względem walorów literackich, edukacyjnych i edytorskich. W konkursie na Książkę Przeglądu ARS Libris nagrody przyznają Wydawcy biorący udział w Przeglądzie i czytelnicy. Więcej informacji można znaleźć na stronie Przeglądu.
  • WAWRZYN - Literacka Nagroda Warmii i Mazur - najważniejsza nagroda literacka w regionie warmińsko-mazurskim. Jest ona przyznawana autorom lub wydawcom książek wyróżniających się pod względem artystycznym, poznawczym i edytorskim. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły. Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę
    zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane są w mediach, a czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej”, słuchacze Radia Olsztyn, widzowie Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie i użytkownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie w głosowaniu internetowym przyznają Nagrodę Czytelników. Więcej informacji można znaleźć na stronie WBP w Olsztynie.


wtorek, 29 grudnia 2015

Program NCK: Chrzest966 - Promesa 2016

 Narodowe Centrum Kultury ogłasza II nabór do programu "Chrzest966 - Promesa 2016".


Do 13 stycznia 2016 r. w systemie EBOI instytucje kultury i organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw kulturalnych, które przyczynią się do:
  • popularyzacji wiedzy na temat chrztu Polski i początków polskiej państwowości,
  • zwiększenia świadomości Polaków w całym kraju na temat znaczenia chrztu w rozwoju cywilizacyjnym (politycznym, gospodarczym, społecznym, kulturalnym i naukowym) państwa polskiego.  
Można się ubiegać o dofinansowanie od 10 000 zł do 75 000 zł. Trzeba mieć co najmniej 15 % wkładu własnego w stosunku do budżetu całego projektu.

Wnioskodawcy, którzy złożą wniosek w terminie do 30 grudnia 2015 r. zostaną poinformowani o stwierdzeniu we wniosku ewentualnych błędów formalnych. Zadanie może być realizowane od 11 marca do 30 listopada 2016 roku. 

Przed przystąpieniem do przygotowywania wniosku warto się zapoznać z dokumentami programu:
  • Wzór umowy - wkład własny
  • Wzór umowy - 100%  bo w uzasadnionych przypadkach dyrektor NCK może wyrazić zgodę na zwiększenie dofinansowania z Promesy albo nawet na pokrycie całości kosztów projektu. We wniosku trzeba wtedy wpisać uzasadnienie. Brak takiego wyjaśnienia albo późniejszy ewentualny brak zgody dyrektora skutkuje odrzuceniem wniosku.

Wiadomość  podałam za stroną NCK.


Informacji o programie (II nabór) udziela w godzinach 10.00-14.00: Małgorzata Gaduła-Zawratyńska, tel. 22 21 00 156, e-mail: mgadula@nck.pl

poniedziałek, 28 grudnia 2015

Bibliożerca roku

to akcja czytelnicza Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Jest skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy uczęszczają do bibliotek publicznych w Sosnowcu.


„Bibliożerca roku” – akcja czytelnicza MBPTytuł Bibliożercy Roku 2015/2016 przyznany zostanie tylko jednej osobie w każdej z placówek MBP – decyzję w tej sprawie podejmie kierownik danej placówki, po uprzedniej konsultacji z pracownikami biblioteki oraz samym zainteresowanym.

 Co trzeba zrobić, aby ubiegać się o tytuł Bibliożercy? Należy do maja 2016 r.:
• zgłosić chęć uczestnictwa w akcji,
• kochać czytanie i książki,
• być aktywnym Czytelnikiem MBP – systematycznie wypożyczać książki, uczestniczyć w życiu kulturalnym swojej biblioteki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://sosnowiec.info.pl/bibliozerca-roku-akcja-czytelnicza-mbp/
Została ona polecona w grze Planeta Zapomnianych Książek przez gracza karolina299. Nie jest to akcja internetowa, ale na pewno warta zauważenia. 

niedziela, 27 grudnia 2015

Świąteczno-noworoczny konkurs z Wydawnictwem Adamada

Święta się skończyły, ale jeszcze mamy niedzielę i Świąteczno-noworoczny konkurs z Wydawnictwem Adamada. Prowadzi go właścicielka bloga "Ejotkowe postrzeganie świata". Nagrodami są książki dla dzieci z Wydawnictwa Adamada.


Do 3 stycznia 2016 r. osoby zamieszkałe na terenie Polski (lub polskim adresem korespondencyjnym) mogą (a powinny, jeśli chcą wygrać książki) wykonać następujące czynności, które cytuję za autorką:
  • wpisz w komentarzu do posta z ogłoszeniem o konkursie "zgłaszam się"
  • [nieobowiązkowo, ale byłoby nam miło] zaobserwuj mojego bloga, polub profil bloga na FB, polub profil Adamady
  • [nieobowiązkowo] umieść na swoim blogu podlinkowany do tej notki baner (powyżej) - napisz gdzie go znajdę (można też umieścić informację na FB czy w innym miejscu)
  • podaj swój e-mail 
  • zadanie konkursowe: Przekonaj nas - w dowolny kreatywny sposób - że to właśnie Ty powinnaś/-nieneś otrzymać jedną z książeczek Adamady, że to Ciebie najbardziej ucieszy wygrana. (Praca może dotyczyć dowolnie wybranych tytułów, później będzie można wybrać inny tytuł - w przypadku nagrody głównej) Wasze odpowiedzi możecie wpisywać w komentarzach lub wysyłać na maila (w zakładce Współpraca) wpisując w temacie "Konkurs Adamada"
O jakie tytuły chodzi? 
Od listopada na blogu "Ejotkowe postrzeganie świata" pojawiają się recenzje propozycji dla najmłodszych czytelników, które oferuje Wydawnictwo Adamada. Książeczki, kolorowanki, łamigłówki. Zróżnicowany wiek odbiorców, bajeczne ilustracje, fabuła niosąca morał.

sobota, 26 grudnia 2015

Komentarz do rozporządzeń unijnych

Wczoraj pięknie świeciło słońce, dzisiaj zostało wyparte przez deszcz. Czy śnieg dostaniemy na Wielkanoc? Na razie mamy "Komentarz do rozporządzeń unijnych dla polityki spójności na lata 2014 - 2020". Ma on wyjaśnić nowych przepisy unijne zawarte w rozporządzeniach, wraz z towarzyszącymi im przepisami zawartymi w odpowiednich innych rozporządzeniach unijnych lub rozporządzeniach wykonawczych i delegowanych Komisji Europejskiej wg stanu na kwiecień 2015 r. 

Nie brzmi to zbyt prosto. A jeszcze ciekawiej się robi, gdy przeczytamy informację z trzeciej strony samego Komentarza: 
Pomimo tego dokument ten może służyć pomocą, szczególnie, wtedy, gdy w sytuacjach wątpliwych potrzebujemy wsparcia w interpretacji przepisów, żeby się nim posiłkować wyjaśniając sporne kwestie. Może też się przydać zanim te sporne sprawy zaistnieją. Jeżeli wcześniej zidentyfikujemy możliwość powstania konfliktu (np. po przeczytaniu danego komentarza)możemy się zwrócić bezpośrednio do Instytucji Zarządzającej naszym programem grantowym o wyjaśnienie i zalecenia dotyczące danego postępowania. W ten sposób będziemy bezpieczniejsi w przypadku późniejszej ewentualnej kontroli.


Informacje podałam za Portalem Funduszy Europejskich.

Ale dosyć już o poważnych i konfliktowych sprawach. Wszak ciągle jeszcze mamy Święta. Nie pamiętam, niestety, czyje są poniższe słowa, mogłam też pomylić kolejność zwrotek, ale pasują idealnie do świątecznej atmosfery, więc je Wam zadedykuję. Jeśli ktoś zna ich autora, dajcie znać - dodam tę informację.

Dobry jest śmiech, bo radosny,
dobry jest powiew,bo wiosny,
dobra jest liczba, bo mnoga
i dobra do celu jest droga.

Dobry jest śnieg, bo jest czysty,
dobry poranek, bo mglisty,
dobra jest noc, bo jest święta,
dobra choinka w prezentach.

Dobry jest piec, bo gorący,
dobry jest głaz, bo milczący,
dobra rodzina, bo nasza
i dobra życzliwość jest wasza.

Dobre jest sianko na stołach,
nad stołem dobra jemioła,
dobra jest gwiazda na niebie
i ręka podana w potrzebie.

Dobre są kwiaty pachnące,
dobre złudzenia mylące,
dobry jest człek dla człowieka,
dobry jest czas, bo wciąż czeka.

I dobre sa nasze życzenia
Miłości, która świat zmienia.

piątek, 25 grudnia 2015

Czy Kultura jest na tyle zintegrowana, aby mogła integrować?

Dzisiaj będzie przypowiastka.

      Wielki Brat wezwał do siebie przedstawicieli wszystkich Rodzin i zapowiedział:
      - Zbierzcie razem Waszych Braci mniejszych i większych oraz Siostry Wasze starsze i młodsze i zadbajcie wspólnie o Wasz Ogród, by Sadzonki Wasze rosły w nim zdrowe i dorodne, a wtedy      Deszcz i Słońce sprzyjać Wam będą.
      Rozeszli się do Rodzin swoich i:
  • najpierw czekali długo,
  • potem wysłuchali od niechcenia  zakręconych swoich,
  • podzielili Rodziny na nasze i obce,
  • spiskowali w Domach swoich,
  • oszczędzali swoje Komórki,
  • wszak przemęczenie nie sprzyja rodzinnym klimatom,
  • zadbali o inne zajęcia dla swoich wyrywnych,
  • dawali przestrzeń innym Rodzinom swoim, 
  • nie nadwyrężali czytania ze zrozumieniem,
  • teraz czekają na Słońce, bo Deszcz przyszedł sam i odejść nie chce
  • i nie wierzą, że może świecić Rodzinom obcym,
  • bo przecież to Oni świetni są, najświetniejsi...
jakoś tak...
Nową przypowieść sobie Polak kupi? Kulturalny...
  • A wyrywni? Odchodzą do obcych Rodzin albo budują Rodziny własne w poszukiwaniu Słońca...
Z życzeniami, by przypowiastka pozostała jedynie w sferze wymysłów dedykuję Wam wiersz Jana Pietrzyckiego:



Ktoś miłowany tu przyjdzie  – dobre obejmą nas ręce
I będą nasze uśmiechy srebrnym błękitem dziecięce.

Ktoś miłowany nam powie: Tęsknotą waszą zakwitnę,
Ponad srebrnymi łodziami ujrzycie żagle błękitne.

Jakże daleko – daleko fala nas życia poniosła,
Wszystko się ku nam przybliży: żagle i łodzie, i wiosła.

Wszystko się ku nam przybliży i w zachwyceniu ukaże
Dawno zgubioną radością: imiona nasze i twarze.

Gwiazdy melodią zaszumią, struny się dźwiękiem rozprzędą,
Będziemy sami dźwiękami i tą błękitną kolędą.
 





czwartek, 24 grudnia 2015

Internetowe Rewolucje Google

Google proponuje nam jeszcze lepsze wykorzystanie internetu:

Internetowe Rewolucje - Strona Główna

"Zdobądź umiejętności, które pozwolą Ci rozwinąć swoją firmę i karierę lub po prostu poszerzyć wiedzę. Przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan nauki za darmo. Internetowe Rewolucje są dla Ciebie.

Ucz się czego chcesz i kiedy chcesz: darmowe lekcje pomogą Ci osiągnąć sukces online - od mediów społecznościowych po wyszukiwarki i wiele więcej."

Ja na pewno skorzystam. Już nawet  wcisnęłam przycisk "Rozpocznij naukę", wybrałąm odpowiednie konto i zaczęłam odpowiadać na pytania diagnostyczne:
  • O Tobie,
  • Twoje umiejętności,
  • Twoje cele.
W tym momencie stwierdziłam, że choć pytań w każdym z tych tematów nie ma wiele, to powinnam sie trochę zastanowić, aby planowana nauka miała dla mnie jakiś większy sens i... zabrałam się za gotowanie bigosu i pieczenie sernika.Jak myślicie, czy można wigillijny sernik przygotować bez rodzynek? Była prawie północ i okazało się, że mam rożne bakalie, ale nie zauważyłam wcześniej rodzynki wyszły... Zrobiłam z żurawiną i wydaje się, że sernik jest jeszcze słodszy, niż dotychczas, choć żurawina kwaśna :)

Ale wrócę do tematu i na stronę Internetowych Rewolucji Google:

A tymczasem, że czę Wam odpowiednie pogody na Święta. I wcale nie chodzi tu o śnieg:)

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
                                                    Cyprian Kamil Norwid



środa, 23 grudnia 2015

Zaproszenie na Wyspy

to przyjemna propozycja również w okolicy Świąt. Wyspy są Brytyjskie, a zaproszenie dotyczy międzynarodowego szkolenia SOHO adresowanego do osób wspierających projekty Wolontariatu Europejskiego (EVS) w organizacjach goszczących i wysyłających. Odbędzie się w terminie 17-21 maja 2016 r. w Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa grupa koordynatorów, mentorów i uczestników szkolenia będzie pracowała nad praktycznymi aspektami związanymi z jakością projektów EVS.

 Warunkiem udziału jest znajomość języka angielskim w stopniu komunikatywnym.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ma dwa zaproszenia dla uczestników z Polski. Można się zgłaszać do 17 stycznia 2016 r.
Koszty zakwaterowania i wyżywienia pokrywają organizatorzy, koszty podróży refunduje FRSE.

Osoba do kontaktu: Karolina Suchecka
Więcej informacji: http://erasmusplus.org.pl/mlodziez/szkolenia/  Dzisiaj jest ono szóste od góry.  Jest tam wiele zaproszeń na różne spotkania międzynarodowe. Oferta szkoleniowa skierowana jest zarówno do osób, które nie realizowały jeszcze projektów w ramach programu Erasmus +, jak i do tych, które chciałyby doskonalić swoje umiejętności w pracy z młodzieżą. Wydarzenia mają różnorodny charakter i tematykę, która bezpośrednio nawiązuje do priorytetów programu. Szczegółowe zasady zwrotu kosztów podróży dostępne są w regulaminie.

wtorek, 22 grudnia 2015

Świąteczny konkurs

Mam kontakt z mafią. Poleca różne akcje mieszkańcom Planety Zapomnianych Książek. Gracz mafia. Poleciła też blog o adresie: https://ksiazkowo.wordpress.com/

Agnieszka Tatera na swoim blogu z hasłem "Książki, kolorowanie i inne pasje" ogłosiła Świąteczny konkurs z książkami "Rzeka zbrodni".  Tytuł rzeczywiście niezbyt świąteczny, ale te książki można wygrać. Do 25 grudnia 2015 r. trzeba odpowiedzieć na pytanie:
  • Jaka książka jest dla Ciebie najbardziej związana ze Świętami Bożego Narodzenia i dlaczego?
Rozwiązanie będzie po Świętach. Blogerka  rozwiąże konkurs - wybierze dwie najciekawsze dla niej odpowiedzi. Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Więcej szczegółów, w tym termin dostarczenia wygranych znajdziecie na blogu  książkowo.wordpress.com

Ten post dedykuję mafii ze specjalnymi świątecznymi pozdrowieniami :)

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym


to nazwa Poddziałania 11.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 - 2020. Zapytano mnie ostatnio, czy Kultura może skorzystać ze środków tego priorytetu, by realizować własne plany. Przeanalizujmy zatem jeden z dwóch konkursów w tym priorytecie - typ 1 projektów.

Nabór wniosków jest planowany od 31 grudnia 2015 r. do 29 stycznia 2016 r. 
Wnioski mogą składać podmioty, które mają w statucie lub innych dokumentach wpis o pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy (nie mogą osoby fizyczne, chyba, że prowadzą działalność gospodarczą lub oświatową). Czy jest instytucja kultury, która spełnia te warunki?
Dofinansowanie z tego źródła ma być przeznaczone na wsparcie dla osób, rodzin lub otoczenia osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym z wykorzystaniem instrumentów aktywnej integracji o charakterze (wymieniam tylko te, które wydają się pasować do zamierzeń instytucji/organizacji sektora kultury):
  • społecznym (…): (…) usług wspierających animację lokalną, w tym kosztów zatrudnienia animatora lokalnego, lidera klubu, streetworkera; 
  • zawodowym (…): staży; praktyk zawodowych; uczestnictwa w zajęciach Centrum Integracji Społecznej, Klubie Integracji Społecznej lub reintegracji zawodowej u pracodawcy;
  • edukacyjnym (…): (…) np. kursy i szkolenia zawodowe, usług wspierających aktywizacje edukacyjną (np. brokera edukacyjnego)
Z mojego punktu widzenia to źródło wydaje się mało przydatne dla potrzeb instytucji/organizacji sektora kultury. Chyba, że taka instytucja/organizacja nie byłaby wnioskodawcą, tylko wspierałaby inny podmiot planujący działania w tym zakresie. Wtedy nie zaszkodziłoby przeczytać  Regulamin  i inne dokumenty (21) konkursowe (na dole wskazanej strony). W podobny sposób sprawdzę drugi konkurs tego poddziałania - typ 2 projektów.
 

niedziela, 20 grudnia 2015

Nasza Mała Biblioteka


Nasza Mała Biblioteka to projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 7-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. Projekt jest współfinansowany przez Program Kreatywna Europa – komponent Kultura. Autorem projektu jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od sześciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach podstawowych na Słowenii.

151217_2Polskim partnerem projektu jest Agencja Edytorska Ezop z Warszawy. Organizatorzy przygotowali liczne wystawy, konkursy i zabawy literackie, spektakle teatralne oraz warsztaty literackie. Na stronie projektu w zakładce "Zgłoszenie do projektu" znajdziemy informację, że nie ma miejsc w warsztatach w TeatrzeLalka ani w spotkaniach teatralnych. Mogą być dostępne książki i łamigłówki literackie, ale jest też taki zapis: "Zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny lub mailowy w celu sprawdzenia dostępności książek i "Łamigłówek Literackich".

Łamigłówki są bardzo istotne w tym projekcie, bo na ich podstawie można zgłaszać prace w kilku konkursach - w jednym do 11 kwietnia 2016 r., w pozostałych do 30 kwietnia 2016 r.

Trwające konkursy:
  • Poznajemy Polskę, Słowenię i Litwę,
  • Najbardziej niezwykły cyrk, który odwiedził Waszą miejscowość,
  • Mapa Groźnego Gąszczu,
  • Łąka dla dzielnego Bogasia,
  • Dziennik pokładowy parowca,
  • Opowiadanie „Za górami, za lasami, na lodowej skale, w białym zamku mieszkał Wielki Troll…”,
  • Pocztówka z rysunkiem i opisem snu,
  • Najbardziej oryginalny kącik czytelniczy.
Informacje znalazłam na stronie programu Kreatywna Europa - Komponent Kultura.
Więcej szczegółów, harmonogram działań oraz karty zgłoszeń do projektu znajdziecie na stronie:http://ezop.com.pl/nasza-mala-biblioteka

Pamiętam, jak opowiadałam o tym projekcie na Kolegium w WBP, prezentując przykłady zadań dofinansowanych przez Kreatywną Europę, żeby zachęcić do udziału... Kolejny nabór projektów w tym zakresie (Projekty Współpracy Europejskiej) planowany jest na pierwszą środę października 2016 roku. Polska wersja podręcznika do konkursu w 2015 r. dostępna jest pod tym adresem. Tuż obok można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Szczegóły konkursu w 2016 r. mogą być nieco inne, ale zasadniczo zasady wnioskowania o dofinansowanie powinny być podobne.

sobota, 19 grudnia 2015

Promocja Kultury Polskiej Za Granicą 2017 – Promesa MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce kreować pozytywny wizerunek Polski poza granicami kraju oraz trwałe zakorzenienie wśród zagranicznych odbiorców znajomości dorobku artystycznego i intelektualnego Polski i Polaków. 

Dlatego przygotowano program MKiDN - Promocja Kultury Polskiej Za Granicą 2017 – Promesa.  Projekty, które mają być dofinansowane z tego źródła muszą:
  • być skierowane do zagranicznych odbiorców,
  • prezentować i promować kulturę polską, 
  • być przygotowywane we współpracy z przynajmniej jednym, wyraźnie wskazanym, strategicznym partnerem zagranicznym,
  • być realizowane poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tylko jednego z wyodrębnionych geograficznie działań (nie można łączyć w jednym projekcie krajów z różnych działań):
    • Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina),
    • Krajów Rady Państw Morza Bltyckiego (Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rosja, Szwecja),
    • Pozostałych krajów świata, w tym o statucie priorytetowym: Albania, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Austria, Czechy, Słowacja, Chiny,  Republika Korei,
  • część zadania może być realizowana w Polsce, ale są wyraźnie określone rodzaje kosztów, które można w tym celu ponieść - do 20% dotacji MKiDN.
Oczywiście tych warunków jest więcej i należy ich szukać w Regulaminie programu.
Zaplanowano 2 etapy składania wniosków o dofinansowanie - w systemie EBOI:
  • wnioski ze wstępnym projektem zadania do 31 stycznia 2016 r.,
  • w drugim etapie biorą udział już tylko wnioskodawcy, którzy w pierwszym etapie zostali zakwalifikowani do dalszego rozpatrzenia. Do 16 maja 2016 r. składają zaktualizowane wnioski.

Jeżeli będzie to Wasz pierwszy wniosek, warto go złożyć do 15 stycznia 2016 r., bo wtedy otrzymacie informację o popełnionych przez Was błędach formalnych (jeżeli zaistnieją) i będziecie je mogli usunąć przed terminem zakończenia naboru. Planowany jest też drugi nabór, ale  jest bardzo prawdopodobne, że środki zostaną rozdysponowane w pierwszym i drugiego zwyczajnie nie będzie. Dlatego nawet nie podaję jego terminu.

W pierwszym etapie nasze wnioski nie są oceniane punktowo. Musi na nas zagłosować co najmniej połowa członków zespołu sterującego. Minister może zakwalifikować do drugiego etapu dowolny wniosek złożony w etapie I. Nie ma tutaj procedury odwoławczej

Dofinansowanie jednego zadania można planować na dwa lata:
  • rok przygotowań - od marca do grudnia 2016 r.,
  • rok realizacji zadania - od stycznia do grudnia 2017 r.
Może ono wynieść od 25 000 zł do 500 000 zł. Dodatkowo trzeba zapewnić wkład własny - co najmniej 15% całkowitych kosztów zadania. To oznacza, że jeżeli budżet naszego projektu wynosi 100 000 zł to musimy zapewnić co najmniej 15 000 zł wkładu własnego i możemy się starać o grant  w wysokości 85 000 zł. 

Inny możliwy scenariusz finansowy - taki, który ogranicza do minimum nasz wkład własny:
jeżeli będziemy się starali o minimalny dopuszczalny grant, czyli 25 000 zł, nasz wkład własny będzie musiał wynosić co najmniej 4 412 zł (licząc w pełnych złotych), czyli budżet całego projektu wyniesie 29 412 zł. Możliwych scenariuszy jest dużo więcej, szczególnie, jeśli jesteśmy w stanie zapewnić procentowo więcej wkładu własnego. Wtedy możemy dostać więcej punktów (w II etapie) i wzrastają nasze szanse na otrzymanie tego grantu.


Informacje podałam za stroną: MKiDN

Przed podjęciem decyzji o przygotowaniu projektu do tego konkursu warto jest się zapoznać z dokumentami programu, które można znaleźć na wskazanej stronie MKiDN:
Trzy ostatnie dokumenty wcale nie sa mało ważne. Wskazują szczególnie ważne obszary typy zadań w ramach poszczególnych dziedzin w poszczególnych krajach. Nie mają co prawda charakteru listy zamkniętej, ale...

Dodatkowe informacje można uzyskać w MKiDN u różnych osób w zależności od działania, które nas interesuje:
  • Działanie I: Partnerstwo Wschodnie (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina) – Magdalena Dzieżyc, tel.: (22) 42 10 267, e-mail: mdziezyc@mkidn.gov.pl
  • Działanie II: Kraje Rady Państw Morza Bałtyckiego (Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rosja i Szwecja) – Sandra Baniak, tel.: (22) 42 10 346, e-mail: sbaniak@mkidn.gov.pl
  • Działanie III: Pozostałe kraje świata, w tym pozostałe o statusie priorytetowym: Albania, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Chiny i Rep. Korei – Piotr Dorosiński, tel.: (22) 42 10 521, e-mail: pdorosinski@mkidn.gov.pl

piątek, 18 grudnia 2015

OKO Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego  ogłosił otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań Samorządu Województwa w roku 2016 przez (między innymi) organizacje pozarządowe w poniższych obszarach. 



Podobne konkursy (o różnej skali i w różnych zakresach) ogłaszają wszystkie samorządy. Szukajcie informacji o nich w biuletynach informacji publicznych Waszych gmin, powiatów i województw albo bezpośrednio u osób odpowiedzialnych w urzędach Waszych gmin za kulturę i/lub współpracę z organizacjami pozarządowymi. Do wielu z nich dzwoniłam podczas przygotowywania różnych szkoleń. Zawsze uzyskiwałam konkretne dane - o terminach, zakresie i zasadach planowanych albo już ogłoszonych konkursów.

Wspomniane wyżej obszary otwartego konkursu ofert Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na 2016 r.:
  •  edukacji i promocji zdrowia publicznego,
  •  rozwoju kultury fizycznej,
  •  integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
  •  ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
  •  kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego,
  •  rozwoju turystyk,
  •  aktywizacji społeczności lokalnych na obszarach wiejskich,
  •  pomocy społecznej,
  • profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  • rozwoju sektora pozarządowego województwa warmińsko-mazurskiego,
  • integracji środowisk kombatanckich,
  • upowszechniania i ochrony praw konsumenta.
Organizacje pozarządowe są zaproszone do wskazywania osób do pracy w komisjach, które będą oceniały wnioski w tych obszarach. W pracach komisji nie mogą brać udziału osoby z organizacji, które składają ofert w danym konkursie.   Organizacje mogą wskazać osoby do pracy w komisjach konkursowych, określając obszar tematyczny oraz doświadczenie kandydata do pracy w komisji, w terminie do 28 grudnia 2015 r. mailem, na adres: op@warmia.mazury.pl.  

Informacje podałam za mailem Joanny Glezman, Pełnomocnika Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - Biuro Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego.

Ogłoszenie konkursu na rok 2016 dostępne jest na stronie: Urzędu Marszałkowskiego, czyli w zakładce: „Organizacje Pozarządowe” – „otwarte konkursy ofert” w Biuletynie Informacji Publicznej Wrota Warmii i Mazur.

Terminy składania ofert widoczne są w poniższej tabeli (pogrubienia tekstu zostały wykonane przez autorów tabeli):

Termin
składania ofert
Rodzaje zadań
(szczegółowo opisane w § 3 ust. 4 ogłoszenia)
do 23 grudnia 2015 r. 1. Zadania z zakresu: "Rozwój kultury fizycznej":
Zadanie 1.1. Zadanie 1.2. Zadanie 1.4. Zadanie 2.1. Zadanie 2.2. Zadanie 2.3. Zadanie 3.2.
2. Zadania z zakresu: „Rozwój turystyki” dot. organizacji imprez turystycznych promujących atrakcje i produkty turystyczne Warmii i Mazur kończących się do 15.03.2016 r. (kwota przeznaczona na zadanie: 10 000 zł)
do 8 stycznia 2016 r. Wszystkie zadania z obszarów:
 
  1. Edukacja i promocja zdrowia publicznego,
  2. Integracja europejska oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
  3. Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego,
  4. Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego,
  5. Rozwój turystyki,
  6. Aktywizacja społeczności lokalnych na obszarach wiejskich,
  7. Pomoc społeczna,
  8. Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień oraz przeciwdziałanie przemocy w rodzinie,
  9. Rozwój sektora pozarządowego województwa warmińsko-mazurskiego,
  10. Integracja środowisk kombatanckich,
  11. Upowszechnianie i ochrona praw konsumenta,
  12. Z zakresu: „Rozwój kultury fizycznej”:
    Zadanie 1.3. Zadanie 1.5. Zadanie 2.4. Zadanie 2.5. Zadanie 3.1.
do 29 stycznia 2016 r. Zadania z zakresu: „Rozwój kultury fizycznej”:
Zadanie 1.6. Zadanie 4.1.