Znacie Magazyn Creative Europe Desk Polska? W ostatnim numerze możecie znaleźć m.in.:
- informację, że Ukraina dołączyła do Programu Kreatywna Europa (s. 5)
- zapowiedź przewodnika zawierającego informacje na temat wszystkich dostępnych w Europie źródeł finansowania, targów, szkoleń, konferencji, programów szkoleniowych i nagród dotyczących interaktywnych utworów audiowizualnych - gry wideo, projekty interaktywne (s. 7)
- artykuł o międzynarodowej platformie The Opera Platform i streamingu Strasznego dworu".
Magazyn do pobrania na stronie: http://kreatywna-europa.eu/kultura/wp-content/uploads/2015/12/magazyn-CED-Polska-nr-4_web.pdf
Słyszeliście o Senza Peso? To mini opera stworzona przez światowej klasy muzyków i artystów. Dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości możemy przenieść się do jej magicznego i nieco mrocznego świata.
W tym kontekście ostatnio uczyłam się znaczenia słowa "imersja". Kiedy używamy wirtualnych gogli Oculus Rift (widoczne na zdjęciu na s. 7 wspomnianego wyżej Magazynu CED) - podobnie, jak to robiliśmy jako latarnicy na festynach - może się zmienić sposób w jaki doświadczamy wydarzeń kulturalnych. W bibliotekach wypożyczamy płyty z muzyką lub filmy, które potem słuchamy albo oglądamy na ekranie. A poprzez wirtualne gogle możemy wejść do środka opery albo filmu (są takie aplikacje) i znaleźć się na scenie obok artystów, rozglądać się, doświadczać imersji (wrażenia pełnego zanurzenia, doświadczania jak najbardziej rzeczywistych wrażeń generowanych przez nierzeczywistą rzeczywistość).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz