piątek, 4 grudnia 2015

Toalety dla Planety czy Świat bez Głodu?

A może Studnia dla Południa?

Straszne rzeczy dzieją się na świecie, a wymienione sformułowania to nazwy niektórych programów Polskiej Akcji Humanitarnej, do których PAH zaprasza szkoły. Czy ze szkołami mogą w tym zakresie współpracować biblioteki? Razem na pewno mogą więcej, szczególnie, jeśli biblioteka jest w szkole.

W roku szkolnym 2015/2016 PAH zaprasza szkoły do udziału w kampanii Niosę Pomoc, aby dzieci i dorośli - ofiary konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych -  mogli odzyskać godne warunki życia.

Zadaniem szkół, które się zarejestrują do udziału w kampanii do 30 czerwca 2016 r., będzie przeprowadzenie lekcji (ćwiczeń) dotyczących kryzysów humanitarnych i problemów związanych z dostępem do toalet, a także zaplanowanie i przeprowadzenie akcji informacyjnej, związanej z wybranym tematem i krajem, w którym PAH realizuje projekty humanitarne.


Informacje podałam za stroną Eurodesk Polska.
Szczegóły dotyczące kampanii znajdziecie na stronie PAH. W bardzo przejrzysty sposób pokazano tam w punktach, co należy zrobić. Między innymi:
 Wsparcie ze strony PAH dla szkoły, która przyłącza się do kampanii, polega na:
  • przekazaniu materiałów promocyjnych i edukacyjnych;
  • przekazaniu gadżetów do sprzedaży;
  • stałym kontakcie e-mailowym (kampanie@pah.org.pl);
  • przygotowaniu dyplomów dla szkół oraz  zaświadczeń dla nauczycieli i nauczycielek koordynujących działania.


Cywilizacja zaczyna się od kanalizacji. To z kolei tytuł wystawy, którą jakiś czas temu prezentowano w Muzeum Friendlandzkie Wrota w Kaliningradzie. Świetny tytuł. Skąd pomysł na tę wystawę? Ano było Muzeum, ale toalety w nim nie było. Trudno nam sobie w Europie wyobrazić życie bez toalety, choćby na podwórku. Wczoraj czytałam reportaż o budowaniu tunelu pod berlińskim murem. Kilku mężczyzn przez jakieś 2 tygodnie siedziało zamkniętych w szopie pod nosem strażników z bronią, mówili tylko szeptem, za toaletę służyła im ziemia wykopywana z tunelu i przechowywana w drugiej części szopy... (w książce „Mur. 12 kawałków o Berlinie” z fotografiami Filipa Springera). Czy było dokładnie tak, tego nie wiem, ale na pewno mieli nadzieję i perspektywę powrotu do cywilizacji. A jeśli byś ich nie miała?

2,5 miliarda osób na świecie nie ma stałego dostępu do toalet.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz