niedziela, 3 września 2017

Czy projekty międzynarodowe są dla małych?

Część 1

Czy zapracowana bibliotekarka z niewielkiej miejscowości może wziąć udział w międzynarodowym projekcie? Czy środki zagraniczne są dla “małych”? Czy mogą bibliotekarce pomóc, czy tylko zabiorą resztki jej czasu i nerwów? Skąd to można wiedzieć?


Kiedy prowadzę szkolenia dotyczące pracy projektowej i źródeł finansowania, pracownicy bibliotek zazwyczaj obawiają się programów międzynarodowych. Tylko raz gra edukacyjna na takim spotkaniu zakończyła się jednym wspólnym projektem instytucji kultury, organizacji, przedsiębiorcy i wójta: wszyscy pracownicy wyjechali na dłuższe wizyty zagraniczne.

Rozumiem obawy zapracowanej bibliotekarki z niewielkiej miejscowości, szczególnie wtedy, gdy samodzielnie prowadzi bibliotekę. Codziennie ma dużo pracy. Musi się dokształcać i próbować sprostać rosnącym oczekiwaniom społeczności i wymaganiom organizatorów. Do zaangażowania w projekt z partnerami zagranicznymi potrzebuje motywacji: interesującego ją tematu, znanego partnera, poczucia sensu takich działań i korzyści, które mogą z nich wyniknąć - nie tylko dla grup docelowych, ale i dla niej, dla jej biblioteki. Potrzebuje jasnych informacji, jak uzyskać potrzebne środki. Przydałaby się pomoc innych ludzi. Można ich szukać wśród lokalnych organizacji pozarządowych, w szkołach, wśród zaangażowanych czytelników oraz np. na platformie tudu.org.pl . Znajdziecie tam e-wolontariuszy, którzy mogą przez internet pomóc Wam  np. w pracach plastycznych albo podczas burzy mózgów.

Wiele źródeł


Jest wiele źródeł, które oferują środki na projekty międzynarodowe i wsparcie działań z partnerami zagranicznymi. Są nimi fundacje, agendy różnych krajów i Unii Europejskiej. Programy te mają swoje zasady i przedstawicieli, którzy mogą nam udzielić informacji. Dane kontaktowe do nich znajdziemy zazwyczaj w serwisach internetowych organizatorów albo na stronach programów grantowych. Warto także sprawdzić, czy któraś z zaprzyjaźnionych bibliotek albo organizacji pozarządowych nie realizowała podobnej akcji, czy nie korzystała z interesującego nas źródła. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie publikuje w zakładce “Dla bibliotekarzy” Katalog nowych usług do wdrażania w publicznych bibliotekach gminnych. Są tam opisane dobre praktyki, które powstawały w małych bibliotekach zazwyczaj po zagranicznych wizytach studyjnych.

W następnych postach opiszę niektóre źródła finansowania projektów zakładających współpracę z partnerami zagranicznymi. Poniżej podaję linki do niektórych z nich (wybór):
cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz