poniedziałek, 4 września 2017

Czy projekty międzynarodowe są dla małych? Część 2

Część 2 
Wschód i Zachód




Informowałam niedawno o kilku programach finansujących projekty międzynarodowe, np.:
Albo możliwe do realizacji w wielu krajach:

Dzisiaj wspomnę o dwóch źródłach. Jedno z nich wspiera współpracę ze Wschodem, drugie dotyczy sąsiadów z naszej zachodniej granicy. W następnej kolejności napiszę o czasie, podpowiedziach i nagrodach.


Fundacja Edukacja dla Demokracji i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności mają wspólne przedsięwzięcie:
Program RITA - Przemiany w regionie (http://programrita.org/), do którego wnioski należy składać w języku polskim.  Przemiany w Polsce mogą służyć za przykład (nie wzór) dla demokratycznych i systemowych przemian w krajach Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej. Dotyczy następujących krajów: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Tadżykistan. Projekty współfinansowane z programu powinny uwzględniać dzielenie się polskim doświadczeniem i dotyczyć następujących sfer:
-          problemy społeczne, socjalne;
-          edukacja i wychowanie;
-          rozwój przedsiębiorczości;
-         dziedzictwo kulturowe;
-          rozwój i wsparcie trzeciego sektora;
-          rozwój i wsparcie samorządu lokalnego;
-          rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów.
Program oferuje:
     środki na wyjazdy zagraniczne do partnera projektu - granty wyjazdowe. Nabór ma charakter ciągły i trwa do wyczerpania dostępnych środków. Wnioski należy składać najpóźniej na kilka tygodni  przed planowaną datą wyjazdu. Program RITA zakłada sfinansowanie wyjazdu jednego lub dwóch przedstawicieli organizacji.Wizyta nie powinna być dłuższa niż 3 dni (nie licząc dni poświęconych na podróż). Pokrycie przyznanych środków nastąpi na zasadzie refundacji po złożeniu sprawozdania z rozliczeniem wizyty.
     do 40 tysięcy złotych na projekty prowadzące do zmian demokratycznych, społecznych i gospodarczych w krajach byłego ZSRR - projekty partnerskie. 2 nabory w ciągu roku: nabór wiosenny do połowy marca i nabór jesienny do połowy października (obecnie do 16 października 2017 r). Składane projekty powinny odpowiadać realnym potrzebom. W diagnozie potrzeb istotny jest udział partnera ze wschodu – to on, będąc na miejscu, najlepiej zna grupę docelową i może weryfikować jej potrzeby. Polski partner, najlepiej znający polskie rozwiązania i doświadczenia, może proponować te, które warto zastosować w danym projekcie. Ale przedsięwzięcie powinno być wspólnie przygotowywane i potem realizowane przez partnerów. Jeżeli sami przygotujemy np. program pobytu dzieci z zagranicy w naszej miejscowości - może się okazać, że nie znajdziemy chętnych do tej wizyty.
     do 750 zł na organizację niedużego wydarzenia promującego wiedzę o współczesności krajów Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej - konkurs Kierunek: Wschód! Organizacje pozarządowe, a także biblioteki, koła studenckie, szkoły średnie oraz grupy nieformalne z Polski  mogą składać wnioski zazwyczaj w pierwszej połowie roku.
     do 40 000 zł na współfinansowanie większego przedsięwzięcia - wkłady własne.  Nabór odbywa się w trybie ciągłym. Możesz zgłosić się w dowolnym momencie, musisz jednak mieć już decyzję o głównym finansowaniu. Na etapie wnioskowania o wkład własny do RITA niezbędna jest decyzja o dofinansowaniu, nie jest wymagana podpisana umowa dotacji z innym grantodawcą ani fizyczne posiadanie środków na koncie. Dotacja z podstawowego źródła powinna stanowić minimum 70% całego budżetu projektu.
Na stronach poświęconych każdemu z powyższych typów wsparcia znajdują się odesłania do zasad aplikowania, do generatora wniosków aplikacyjnych i do wyników naboru z poprzednich lat, skąd można czerpać pomysły i wsparcie. Są także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania  i dane kontaktowe do przedstawicieli programu RITA. Można też skorzystać ze szkoleń.


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera projekty maksymalnie do wysokości połowy budżetu i kwotą nie większą niż 18 300 euro (80 000 zł) lub 6 800 euro (30 000 zł). Jeżeli dotacja będzie wypłacana w ratach, to połowa dotacji może zostać przekazana Dotacjobiorcy dopiero po przedstawieniu przez niego prawidłowego rozliczenia końcowego projektu. To znaczy, że wcześniej trzeba “założyć” własne środki na bieżące finansowanie projektu. Wnioski można składać w trybie ciągłym, co najmniej 4 miesiące i nie wcześniej niż 8 miesięcy przed planowanym terminem realizacji. Od 1 września 2017 r. Fundacja przyjmuje (zapewne do połowy roku) wnioski na rok 2018. Można je napisać w języku polskim, ale niektóre pola formularza aplikacyjnego trzeba wypełnić w języku niemieckim, a część załączników musi być w obu wersjach językowych.

Projekty muszą być przygotowywane i realizowane wspólnie przez polskie i niemieckie instytucje/organizacje i powinny wpływać na podnoszenie jakości relacji polsko-niemieckich. Dobrze, żeby poruszały tematy ważne, aktualne oraz dotyczyły obszarów/tematów/środowisk dotychczas nie współpracujących ze sobą. FWPN może uczestniczyć w tych projektach merytorycznie lub organizacyjnie. Warto zwracać się do organizatorów z pytaniami i wątpliwościami. Planowane zadania mogą trwać najdłużej 12 miesięcy i muszą się skończyć nie później niż 31 grudnia. Mogą się odbywać tylko w jednym kraju albo po obu stronach granicy, w Unii Europejskiej, ewentualnie w innych wybranych krajach, ale wtedy część kosztów projektu muszą pokryć partnerzy z tych krajów. Zawsze jednak dobrze będzie mieć partnera z Niemiec.

Składając wnioski o dofinansowanie projektów do Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej należy się zastanowić, do którego priorytetu wpisują się planowane działania: Społeczeństwo, gospodarka, środowisko,
       Edukacja,
       Media, opinia publiczna,
       Nauka,
     Kultura.
Wymagania dotyczące aplikowania do nich są różne. Szczegóły znajdziecie na stronie programu: fwpn.org.pl/wnioski/co-wspieramy-. Wśród “Dokumentów do pobrania” są “Zasady wspierania projektów”.


Studia, stypendia, staże
FWPN organizuje także konkursy oraz programy stypendialne. Warto o nich informować czytelników. Bibliotekarki często znają zainteresowania mieszkańców. Mogą zorganizować/wskazać miejsce (realne albo wirtualne), w którym regularnie będą się pojawiały nowości w tym zakresie. Młodzi ludzie, którzy tam znajdą szansę na własny rozwój, dzięki wyjazdom np. do Niemiec albo Japonii, mogą później wrócić i pomóc przy innymi projekcie. Mogą sami zaaranżować jakieś nowe działanie w bibliotece.


Wiele ogłoszeń o studiach, stypendiach i stażach znajdziecie w serwisie EuroDesk Polska (www.eurodesk.pl/eurostudia ). Tutaj także regularnie pojawiają się informacje o grantach na międzynarodowe inicjatywy: www.eurodesk.pl/granty/wszystkie . Jest tam również sporo informacji o konkursach fotograficznych i innych (http://www.eurodesk.pl/granty/3912 ). Informacje w tym serwisie to z reguły krótkie notatki w języku polskim. Odsyłają one do stron źródłowych, które często są prowadzone po angielsku.
 
cdn.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz