środa, 6 września 2017

Czy projekty międzynarodowe są dla małych? Część 4

Część 4


Podpowiedzi i nagrody

Instrukcje, szkolenia
Zazwyczaj na stronach poszczególnych programów grantowych można znaleźć regulaminy, instrukcje, prezentacje, podręczniki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dobre praktyki. Prawie zawsze są tam kontakty do realizatorów projektów, którzy już dostali dofinansowanie.  Warto korzystać z tych informacji. Skoro organizatorzy programu grantowego publikują je na swoich stronach to znaczy, że uważają je za wzorcowe i oczekują podobnych rozwiązań albo efektów. Nawet jeśli nasze projekty mają być innowacyjne to często innowacją może być wdrożenie czyjegoś pomysłu na własnym terenie, jeśli wcześniej nikt u was nie prowadził takich działań.

Na stronie programu Erasmus+ w zakładce “Multimedia” (http://erasmusplus.org.pl/mediateka/prezentacje/ ) znajdziecie między innymi prezentacje wyjaśniające zasady poszczególnych sektorów programu, w tym opisujące sektor Erasmus+ Młodzież realizujący działania skierowane do młodzieży, osób z nią pracujących oraz organizacji działających na jej rzecz, a także do instytucji mogących mieć wpływ na rozwój edukacji pozaformalnej.

Wnioski do programów unijnych (np. Erasmus+, Europa dla Obywateli, Kreatywna Europa) trzeba składać online. Każdy partner projektu musi się zarejestrować w systemie uwierzytelniającym Komisji Europejskiej i po kolejnych krokach uzyskać numer PIC. Będzie on potrzebny do wszystkich kolejnych projektów, niezależnie od tego, czy będziemy w nich partnerem wiodącym (liderem), czy nie. Instrukcję, jak to zrobić znajdziecie np. w serwisie programu Kreatywna Europa: http://kreatywna-europa.eu/faq/ecas-urf-pic-eform-czyli-jak-zlozyc-wniosek/ .

Organizatorzy programów dotacyjnych często przygotowują nieodpłatne spotkania informacyjne i miejsca, w których można szukać partnerów z innych krajów. Informują o nich też serwisy, w których pojawiają się informacje o konkursach grantowych. Wiele programów grantowych organizuje nabory cyklicznie. Z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć terminy naborów wniosków w kolejnych latach. Harmonogramy planowanych konkursów znajdziecie w serwisach poszczególnych programów.

Nagrody dla organizatorów
Jeśli mamy dużo czasu możemy aplikować do któregoś z wielu zagranicznych programów stażowych lub wolontariackich, o których informuje np. serwis EuroDesk Polska. Przy okazji lepiej poznamy język obcy i później lepiej zrozumiemy zasady interesującego konkursu, skuteczniej dogadamy się z partnerami i lepiej napiszemy streszczenie wniosku aplikacyjnego w tym języku.  Albo interesująco opiszemy nasz wcześniejszy projekt i wygramy nagrodę. Możemy też wziąć udział w szkoleniu międzynarodowym albo prezentować swój projekt podczas zagranicznej konferencji.

Do 20 września 2017 r. szkoły, organizacje pozarządowe i placówki kształceniowe mogą zgłaszać szkice swoich projektów do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży pod hasłem „Razem w Europie. Jeden cel”. Mają to być spotkania młodzieży (12-26 lat) z Polski i Niemiec poświęcone różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i kształtowaniu postawy tolerancji. Do konkursu może się zgłosić również partnerstwo trójstronne - Polska, Niemcy i dowolny kraj trzeci. Projekt może być przeprowadzony w dowolnym języku. Wszystkie dokumenty zgłoszeniowe muszą być sporządzone w języku polskim i niemieckim. Wybór tematu, formy spotkania oraz metod pracy pozostaje w gestii uczestników i organizatorów. Samo spotkanie powinno jednak trwać co najmniej 4 i co najwyżej 28 dni (wspólnie realizowanego programu). Wszystkie finałowe projekty będą dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży.

Przyznane zostaną dwie główne nagrody, po jednej w kategoriach „wymiana szkolna” i „wymiana pozaszkolna”. Wysokość nagrody pieniężnej wynosi po 3000 euro dla każdego z partnerów projektu (łącznie: 6000 euro w przypadku projektu dwustronnego lub 9000 euro w przypadku projektu trójstronnego). Wręczone zostaną również wyróżnienia w postaci nagród rzeczowych. W listopadzie 2017 r. organizatorzy finałowych projektów (po jednej osobie z Polski, Niemiec i ewentualnie kraju trzeciego) wezmą udział w seminarium wprowadzającym w Krzyżowej. Finałowe projekty będą realizowane w 2018 r. Spotkanie podsumowujące połączone z prezentacją finałowych projektów i uroczyste wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży nastąpi na początku roku 2019.

Filia nr 3 MultiCentrum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otrzymała nagrodę na światowym kongresie IFLA  w 2014 r. w Lyonie/Francja.  Nagroda została przyznana w konkursie EIFL Public Library Innovation Programme za kreatywne wykorzystanie technologii ICT w bibliotekach publicznych.

Nec Hercules contra plures
W czasie spotkań szkoleniowych zazwyczaj zastanawiam się z bibliotekarzami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, dlaczego tak rzadko łączymy siły wielu bibliotek i organizacji w jednym wspólnym działaniu. Jesteśmy przecież podobni, mamy w bibliotekach publicznych zasadniczo wspólne cele. Jesteśmy też wszechobecni, bo w każdej polskiej gminie i chyba w większości krajów. A jeśli jeszcze gdzieś nie ma biblioteki publicznej, to możemy ją pomóc zorganizować.

W części 1. cyklu „Czy projekty międzynarodowe są dla małych” umieściłam listę wybranych źródeł finansowania projektów międzynarodowych albo z partnerami zagranicznymi. Dzisiaj, w ostatniej części tego cyklu podaję listę wybranych źródeł informacji o źródłach finansowania takich zadań (poniżej).

Warto pamiętać, że źródła, o których wspominałam w czterech ostatnich postach to tylko kropla w morzu możliwości.

Lista źródeł informacji o źródłach finansowania (wybór):


Obrazki pochodzą z serwisu https://pixabay.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz