wtorek, 10 października 2017

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018


Do 22 listopada 2017 r. można składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach otwartego naboru wniosków w ramach nowej kategorii wsparcia Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018. To kategoria 3 obszaru Projekty współpracy europejskiej w programie Kreatywna Europa.

Zgłaszane projekty powinny trwać do 24 miesięcy i:
  • wzmacniać poczucie przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej,
  • promować dziedzictwo kulturowe jako źródło dla współczesnej twórczości i innowacji,
  • promować wzmocnienie współdziałania między sektorami dziedzictwa kulturowego i innymi sektorami kultury i kreatywnymi.
Można wnioskować o dofinansowanie do 200 tys. euro. Trzeba zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej równej 40% całkowitego budżetu projektu. Lider musi współpracować z najmniej dwoma partnerami, a każdy z nich musi posiadać siedzibę w różnych krajach biorących udział w Programie (państwa członkowskie UE i spoza UE - ostatnia wersja listy z 28 września 2017 r.). Lider projektu musi posiadać co najmniej 2-letnią osobowość prawną.

O Europejskim Roku Dziedzictwa przeczytacie na innej stronie programu Kreatywna Europa.

Zaproszenie do składania wniosków (EACA 35/2017) można pobrać w wersji polskojęzycznej.

Do 18 stycznia 2018 r. można składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach otwartego naboru wniosków w ramach Projektów współpracy europejskiej na mniejszą i większą skalę. To kategorie 1 i 2 obszaru Projekty współpracy europejskiej w programie Kreatywna Europa.

Zgłaszane projekty powinny się przyczyniać do:
  • wsparcia europejskich sektorów kulturalnych i kreatywnych w działalności międzynarodowej, a także europejski obieg dzieł i twórców,
  • rozwoju widowni poprzez wprowadzenie innowacyjnych sposobów współdziałania z publicznością, a także poprawa dostępu do dzieł kulturalnych w UE oraz poza nią, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz z utrudnionym dostępem do kultury.
  • wdrażania innowacyjności i kreatywności w dziedzinie kultury poprzez testowanie nowych modeli biznesowych.
W ramach Kategorii 1: projekty współpracy na mniejszą skalę można wnioskować o dofinansowanie do 200 tys. euro. Trzeba zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej równej 40% całkowitego budżetu projektu. Lider musi współpracować z najmniej dwoma partnerami, a każdy z nich musi posiadać siedzibę w różnych krajach biorących udział w Programie (państwa członkowskie UE i spoza UE - ostatnia wersja listy z 28 września 2017 r).

W ramach Kategorii 2: projekty współpracy na większą skalę można wnioskować o dofinansowanie do 2 milionów euro. Trzeba zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej równej 50% całkowitego budżetu projektu. Lider musi współpracować z najmniej pięcioma partnerami, a każdy z nich musi posiadać siedzibę w różnych krajach biorących udział w Programie (państwa członkowskie UE i spoza UE - ostatnia wersja listy z 28 września 2017 r). 

Zgłaszane projekty powinny trwać do 48 miesięcy.

Zaproszenie do składania wniosków (EACA 32/2017) można pobrać w wersji polskojęzycznej.

Informacje podałam za stroną programu Kreatywna Europa. Dokumenty aplikacyjne możecie znaleźć (w języku angielskim) na stronie Komisji Europejskiej. Tam znajdziecie też w języku angielskim Przewodnik (w zakładce Guidelines) oraz Przewodnik dla wnioskodawców w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Dokumenty te wkrótce powinny się pojawić w języku polskim.

Wnioskodawcy muszą być europejskimi podmiotami działającymi w sektorze kultury i w sektorze kreatywnym, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 rozporządzenia*, prowadzący legalną działalność w jednym z krajów uczestniczących w podprogramie Kultura.

*
sektor kultury i sektor kreatywny -  oznaczają wszystkie sektory, których działalność opiera się na wartościach kulturowych lub na artystycznej i innej twórczej ekspresji, niezależnie od tego, czy ta działalność ma charakter zorientowany na rynek, bez względu na rodzaj struktury, w ramach której jest ona prowadzona, oraz niezależnie od sposobu finansowania tej struktury. W zakres tej działalności wchodzi rozwój, tworzenie, produkcja, rozpowszechnianie i ochrona dóbr i usług zawierających elementy kulturalnej, artystycznej lub innej twórczej ekspresji, a także funkcje pokrewne, takie jak edukacja lub zarządzanie. Sektor kultury i sektor kreatywny obejmują między innymi architekturę, archiwa, biblioteki i muzea, rękodzieło artystyczne, sektor audiowizualny (w tym film, telewizję, gry wideo i multimedia), materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wzornictwo, festiwale, muzykę, literaturę, przedstawienia artystyczne, działalność wydawniczą, radio i sztuki wizualne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz