Ogłoszono już pierwszy program MKiDN na 2018 r. - Ochrona Zabytków.W pierwszym tegorocznym naborze - do 31 października 2017 r. można składać (w systemie EBOI) wnioski na projekty, które zakładają prowadzenie prac tylko w 2018 r. Taką informację podano w Aktualnościach na stronie MKiDN. W § 2 regulaminu jest mowa również o pracach wykonanych w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku. Gdybym planowała złożyć wniosek - dopytałabym w Ministerstwie. Nie kwalifikują się zadania współfinansowane ze środków europejskich.
Program ten dosyć trafnie opisuje jeden z początkowych akapitów regulaminu:
Kluczowe dla realizacji celów programu są zadania prowadzące do zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku, w ramach programu dofinansowania nie mogą zaś uzyskać projekty zakładające adaptację, przebudowę obiektów zabytkowych lub ich znaczącą rekonstrukcję. Duży nacisk kładziony będzie na dofinansowanie prac przy obiektach najbardziej zagrożonych oraz zabytkach najcenniejszych – wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, uznanych za Pomniki Historii oraz tych, posiadających wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Istotnym celem programu jest również zwrócenie uwagi na obiekty, mające szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego – zarówno w kontekście ogólnoświatowym, jak lokalnym, gdzie pełnią ważną rolę nośnika historii i tradycji.
O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty prawa polskiego, osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego lub inne jednostki organizacyjne, będące właścicielem lub posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie.
Dotacja, o którą się tu staracie musi wynosić co najmniej 25 000 zł.
Trzeba zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej 50% nakładów
koniecznych. Większe (niż 50%) wsparcie ze środków ministra może być przyznane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przed wypełnieniem wniosku należy się zapoznać z regulaminem programu.
Zwróćcie szczególną uwagę na wykaz kosztów kwalifikowalnych (załącznik nr 2 do regulaminu). Pod nimi - w załączniku nr 3 - znajdziecie kryteria oceny. Na samym końcu regulaminu - w załączniku nr 6 znajdziecie Wykaz materiałów merytorycznych niezbędnych do rozliczenia zadania. To bardzo ważne, bo trzeba je (protokoły, kopie faktur, kosztorysy powykonawcze, fotografie i oświadczenia) gromadzić w trakcie realizacji zadania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz