niedziela, 18 czerwca 2017

Nieoprocentowane pożyczki na kształcenie

Ministerstwo Rozwoju  przeznaczyło ponad 50 milionów złotych w Programie Wiedza Edukacja Rozwój na pomoc zwrotną (nieoprocentowane pożyczki z możliwością częściowego umorzenia) dla osób dorosłych z  całego kraju, które chcą skorzystać z kursów lub studiów podyplomowych.

Dwóch operatorów będzie realizowało będzie udzielało tych pożyczek na terenie całego kraju:
  • Fundusz "Pożyczki na kształcenie" poprowadzi Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach już od czerwca 2017 r. Do 2020 r. na pożyczki edukacyjne rozdysponują 20 milionów zł. Najwyższa pożyczka (albo suma kilku pożyczek) jednej osoby może wynosić 100 tysięcy zł, z czego 25% może zostać umorzona,
  • Fundusz "Ogólnopolski Program Edukacji Naukowej" zorganizuje Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach - od listopada 2017 r.
Wnioskować można będzie o pożyczkę przeznaczoną wyłącznie na:
  • studia podyplomowe, 
  • kursy, 
  • szkolenia 
  • oraz inne formy kształcenia osób dorosłych oferowane przez krajowe i zagraniczne podmioty (za wyjątkiem studiów I, II i III stopnia), trwające nie dłużej niż 24 m-ce. 
Pożyczki mają być nieoprocentowane i nieobciążone żadnymi dodatkowymi kosztami (prowizjami, opłatami itp.). Przyznawane będą na konkretny cel i mogą stanowić do 100% kosztu szkolenia/kursu/studiów. Mechanizm zwrotny zakłada spłacanie w równych ratach, w cyklu miesięcznym, przy czym minimalna liczba rat (długość spłaty) to 12 miesięcy, a maksymalna to 36 miesięcy. Umorzenie będzie realizowane poprzez zwolnienie ze spłaty ostatnich rat, czyli skrócenie okresu kredytowania.

Rozpoczęcie naboru wniosków o pożyczkę planowane jest na przełom sierpnia i września 2017 r. Ważny będzie system on-line oraz zdalne i elektroniczne przekazywanie dokumentów.

Informacje podałam za Serwisem Pogramu Wiedza Edukacja Rozwój. Więcej informacji znajdziecie na stronie inwestujwrozwoj.pl . Tam mają się pojawić też ogłoszenia o naborze.


1 komentarz:

  1. To dobrze, że istnieją możliwości finansowania edukacji dla osób, które nie kwalifikują się na przykład do stypendium socjalnego, a jednak nie są w stanie opłacić nauki samodzielnie. Zostają im wtedy takie nieprocentowane kredyty, bądź szybkie pożyczki przez internet na konto, często darmowe przez określony czas.

    OdpowiedzUsuń