Kiedy wypełniamy tabele budżetów projektów we wnioskach o dofinansowanie często natykamy się na konieczność podzielenia planowanych wydatków na wydatki bieżące i majątkowe, inaczej nazywane inwestycyjnymi. Taka potrzeba występuje też w projektach, które biblioteki składają do programu Infrastruktura bibliotek.
Nie jest to łatwe ani oczywiste, szczególnie, kiedy w bibliotece nie ma wykwalifikowanej księgowej. Niewłaściwa kwalifikacja w tym przypadku może prowadzić do konieczności zwrotu środków z odsetkami, jak za zaległości podatkowe. Można sobie pomóc w tej kwestii wskazówkami, które Ryszard Skrzypczak, Zastępca Instytutu Książki umieścił w opracowaniu Kwalifikowanie wydatków bieżących i wydatków majątkowych (inwestycyjnych). Informacje te zostały przygotowane na użytek programu Infrastruktura bibliotek. Mogą się jednak przydać zapewne te w innych sytuacjach, pod warunkiem, że przy okazji innych programów sprawdzimy, czy nie mają one swoich wytycznych w tej kwestii. Poniżej cytuję fragment ze wspomnianego opracowania:
Jeżeli nakłady mają charakter odtworzeniowy i mają na celu przywrócenie pierwotnego stanu zużytego całkowicie lub częściowo składnika majątkowego, to należy je uznać za "remont" i finansować je z dotacji na wydatki bieżące. Jeżeli natomiast nakłady mają na celu wzrost wartości użytkowej środka trwałego to należy je uznać za "ulepszenie" środka trwałego i finansować je z dotacji na wydatki majątkowe (inwestycyjne).
Ryszard Skrzypczak podczas spotkania informacyjnego w Olsztynie na temat programu Infrastruktura bibliotek zwrócił naszą uwagę na zapis, który się pojawił niedawno na stronie Instytutu Książki - na samej górze informacji dotyczących programu Infrastruktura bibliotek. Znajdziecie tam wyjaśnienie, jak wyliczać powierzchnię całkowitą do punktu I.3 formularza wniosku. To istotna kwestia, bowiem wielkości powierzchni, które umieszczacie w tym miejscu różnią się od definicji powierzchni, którą podajecie w formularzach K03. Ten formularz jest załącznikiem do wniosku.
Lubię słuchać kompetentnych ludzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz