Narodowy Bank Polski przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów z zakresu edukacji ekonomicznej. Wnioski są przyjmowane w trybie ciągłym i weryfikowane przez Oddziały Okręgowe NBP. Generalnie można wnioskować o dofinansowanie do 30 000 zł na jeden projekt. Trzeba zapewnić wkład własny, ale nie jest określona jego wielkość. Inicjatywy przewidujące wyższe zaangażowanie finansowe NBP są weryfikowane w ramach odrębnego trybu.
Dofinansowywane są m.in. działania o charakterze lokalnym i regionalnym
takie jak:
- konkursy,
- olimpiady przedmiotowe,
- warsztaty,
- szkolenia,
- wykłady,
- konferencje,
- publikacje naukowe dystrybuowane nieodpłatnie.
Powinny być zgodne z celami działalności edukacyjnej NBP. Owe cele są wyszczególnione na początku strony w zakładce Edukacja NBP. Znajdziecie tam również listę głównych obszarów tematycznych w ramach których można składać wnioski o dofinansowanie:
- inflacja, stabilność systemu finansowego, funkcje i zadania NBP,
- rozbudzanie postaw i zachowań przedsiębiorczych (zwłaszcza wśród ludzi młodych oraz po 45 roku życia),
- zarządzanie przedsiębiorstwem,
- gospodarowanie budżetem domowym,
- zapobieganie wykluczeniu finansowemu,
- pieniądz,
- gospodarka rynkowa,
- instytucje i usługi finansowe,
- nowe horyzonty myśli ekonomicznej.
Dodatkowo, corocznie NBP ustala listę priorytetów na dany rok. W 2017 r. właściwie pokrywają się z tematami wymienionymi powyżej, są tam jednak rozwinięte tematami szczegółowymi.
Wnioski o dofinansowanie należy składać w generatorze online co najmniej 90 dni przed datą planowanego rozpoczęcia projektu. Mogą to robić podmioty prawa polskiego:
- osoby prawne,
- inne jednostki organizacyjne, tj. szkoły, ośrodki kultury, biblioteki, centra aktywizacji / zawodowe, podmioty lokalne, dla których organami prowadzącymi są władze samorządowe.
Przed wypełnieniem formularza wniosku warto zapoznać się z Poradnikiem dla Wnioskodawcy: Wytyczne do wypełniania wniosku o dofinansowanie NBP (w którym znajduje się instrukcja wypełnienia wniosku), układem formularza wniosku oraz wzorem umowy. Można przeczytać również materiał „Ewaluacja projektu: Praktycznie wskazówki, przykłady pytań kwestionariuszowych i narzędzi badawczych", który został pomyślany jako maksymalnie praktyczna „ściągawka" dla projektodawców. Kryteria oceny formalnej i merytorycznej wniosku znajdują się w załączniku.
Informacje podałam za Portalem Edukacji Ekonomicznej NBP.
Znajdziecie tam, między innymi wyszczególnienie kosztów, które mogą być opłacone ze środków NBP. Lista załączników jest na dole wskazanej strony i zaczyna się od linku do listy oddziałów okręgowych NBP.
NBP udostępnia również sporo materiałów edukacyjnych w zakładce Wiedza, w tym artykuły i prezentacje. Mogą one wzbogacić Wasze projekty. Obrazek z lewej strony pochodzi z prezentacji Wydatki publiczne. Rysunek u góry znajduje się w kolekcji NBP i przedstawia budynek Banku Polskiego na Placu Bankowym w Warszawie. Możecie go znaleźć w artykule Stanisława Parfinowicza Pamiątki wielkiej wizji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz