piątek, 12 maja 2017

Inicjatywy lokalne i małe granty

W Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie znajdziecie między innymi informacje na temat:
  • inicjatywy lokalnej,
  • małych grantów.
Oferty realizacji projektów w trybie tzw. małych grantów składane są z inicjatywy organizacji – a nie w odpowiedzi na ogłoszony przez samorząd konkurs dotacyjny. Propozycje składa się do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. Procedura pozyskiwania środków w ramach małych grantów jest trybem uproszczonym wobec otwartego konkursu ofert. Wzór wniosku jest uproszczony, procedura jest krótsza. Wysokość dotacji nie może przekroczyć 10 000 zł a zadanie nie powinno trwać dłużej niż 90 dni.  Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zadania w tym trybie warto sprawdzić w komórce gminy (np. w wydziale urzędu miasta, który zajmuje się sferą obejmującą naszą propozycję), czy są tam na dany rok jeszcze jakieś środki. Czy nie rozdysponowano już wszystkich np. w ramach otwartych konkursów ofert. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie ngo.pl w artykule Marcina Dadela „Mały grant” już po nowemu. Co się zmieniło?
O małych grantach w Olsztynie możecie porozmawiać z przedstawicielami Wydziału Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych (tel. 89 535 32 10 w. 27).



Każda gmina powinna mieć uchwałę regulującą tryb i kryteria oceny wniosków składanych w ramach Inicjatywy lokalnej. Celem jest wspólne realizowania zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej. Inicjatywę może zgłosić grupa mieszkańców. Wystarczą dwie osoby, ale ponieważ ma to być działanie, które się przysłuży całej społeczności, warto pokazać, ze popiera je więcej osób. Mieszkańcy zgłaszają pomysł i deklarują udział w jego realizacji, który może mieć formę wkładu rzeczowego, finansowego lub pracy społecznej.

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy osobiście lub poprzez organizację pozarządową. Jeśli władze gminy pozytywnie ocenią wniosek, wtedy ustala się z nimi zakres, budżet i harmonogram działań oraz podział obowiązków. Zapisuje się je w umowie o współpracy. Może ona obejmować m.in. działania:
  • rozwijające społeczności lokalne - np. remont świetlicy, utwardzenie drogi;
  • charytatywne, promujące wolontariat - np. organizacja koncertu n rzecz domy samotnej matki, organizacja wymiany zagranicznej;
  • pielęgnujące tradycję i polskość, a także na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych - np. wystawa starych miejskich pocztówek, wydanie wierszy w języku regionalnym;
  • związane z kulturą, sztuką i ochroną dóbr kultury - np. renowacja zabytku, wyjazd do teatru;
  • edukacyjne - np. zajęcia z języka angielskiego dla dzieci;
  • upowszechniające kulturę fizyczną;
  • turystyczne, krajoznawcze - np. wyznaczenie trasy rowerowej,
  • dotyczące ochrony zwierząt i przyrody - np. powieszenie budek lęgowych dla jeżyków.
Informacje podałam za ulotką Inicjatywa Lokalna, czyli jak wspólnie z władzami pracować nad swoimi pomysłami, którą przygotowano w Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Masz Głos, Masz Wybór. Pierwszą stronę tej ulotki możecie zobaczyć na obrazku powyżej. Akcja jest kontynuowana pod nazwą Masz Głos: http://www.maszglos.pl. Pisałam o niej we wrześniu 2016 r.

O Inicjatywie lokalnej w Gminie Olsztyn przeczytacie w Internetowym Serwisie Organizacji Pozarządowych Olsztyna oraz na stronie www.olsztyn.eu. Pod pierwszym wskazanym adresem znajdziecie Zarządzenie Prezydenta Olsztyna i wzór wniosku. Pod drugim znajdziecie też - opis inicjatywy lokalnej wraz z obszarami współpracy w Olsztynie i odesłanie do Biuletynu Informacji Publicznej Olsztyna, a także kryteria oceny inicjatywy lokalnej. Przed zgłoszeniem wniosku warto porozmawiać z organizatorami, np. pracownikami Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego w Urzędzie Miasta Olsztyna (tel. 89 527 31 11 w. 514) i zapytać, czy w ostatnich latach były przyznawane środki w trybie Inicjatywy lokalnej. Mogło się zdarzyć, ze od kilku lat wnioski, choć pozytywnie opiniowane przez Komisję, nie otrzymały dofinansowania z powodu braku środków. Może warto rozważyć składanie w tym trybie wniosku na działania miękkie, tańsze niż projekty inwestycyjne...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz