wtorek, 24 maja 2016

e-learning z Poznania

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od 2010 r. posiada platformę e-learningową, z której mogą korzystać bibliotekarze głównie z Wielkopolski, ale są tam też szkolenia otwarte dla wszystkich chętnych. Platforma została zbudowana w ramach projektu pt. Budowa zintegrowanego katalogu rozproszonego Bibliografii Regionalnej Wielkopolski z zastosowaniem platformy e-learningowej. Tan katalog miał zapewnić zintegrowane udostępnianie bibliografii regionalnych tworzonych przez biblioteki działające na terenie województwa wielkopolskiego. Dzięki nowoczesnemu mechanizmowi łącznego przeszukiwania nie jest już konieczne osobne odwiedzanie wielu baz. Wtedy (w 2010 r.) przeprowadzono też szkolenia dla bibliotekarzy z zakresu tworzenia opisów bibliograficznych. Platforma e-learningowa i zaprojektowane na niej kursy stały się narzędziem wspomagającym warsztat pracy bibliotekarzy z różnych miast wielkopolski. 

Projekt się zakończył, ale platforma nadal jest użytkowana przez WBPiCAK w Poznaniu. Powstają kolejne kursy on-line, niektóre z nich są obecnie dostępne bez logowania. W każdym roku prowadzone są zazwyczaj 3 szkolenia na różne tematy dla bibliotekarzy wielkopolskich: dwa z nich stanowią powtórzenie szkoleń z poprzedniego roku, wprowadzany jest też jeden nowy temat. Wszystkie cieszą się ciągłym powodzeniem. Są to na przykład:
  • Genealogia - archiwum rodzinne,
  • Opisy bibliograficzne w formacie MARC 21 do bibliografii regionalnej,
  • Dokumenty życia społecznego
  • W planach na 2016 r.: Prowadzenie bibliotecznego bloga.
Szkolenia otwarte dla wszystkich chętnych to:
Autorem szkoleń i organizatorem platformy jest Ula Bochyńska. To do niej możecie się zgłaszać z pytaniami: tel. (61) 662 40 91, e-mail: szkolenia@wbp.poznan.pl.


Informacje podałam za stroną WBPiCAK w Poznaniu. Ula, dziękuję :)





Dzisiaj pisałam o nauce przez internet. Warto, zatem wspomnieć, że 25 maja 2016 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się kolejne webinarium Narodowego Centrum Kultury: "Wspólnie i osobno - o warunkach powodzenia i współpracy". Poprowadzi je Marcin Mitzner:

  • dowiesz się, jakie są główne warunki rozwijania współpracy - z poziomu grupy ludzi czy partnerstwa instytucji,
  • poznasz dobre praktyki i teorie stojące za nimi,
  • zdobędziesz nowe narzędzia przydatne w codziennej pracy.
Pod tym adresem można się zapisać. W wyznaczonym terminie wystarczy wejść na wskazaną stroną i można będzie przez godzinę rozwijać swoje kompetencje. Organizatorem webinarium jest Dorota Kostowska. O webinariach NCK możesz przeczytać tutaj. Informację o tym szkoleniu otrzymałam w newsletterze NCK.

3 komentarze:

  1. Często korzystam z takich webinariów. Uważam, ze są świetną opcją

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie się to też nierzadko zdarza. Może nie zawsze uzyskuję wtedy dużą wiedzę, ale jako rozeznanie w temacie służą mi bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń