piątek, 13 maja 2016

Program „Kultura Cyfrowa”

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił Program „Kultura Cyfrowa”, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie zadań polegających na udostępnianiu i ponownym wykorzystywaniu cyfrowych zasobów muzealnych*, bibliotecznych** i audiowizualnych*** w szczególności do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Elementem tych zadań mogą być działania związane z digitalizacją i opracowaniem zasobów kultury i dziedzictwa narodowego, wraz z przeprowadzeniem niezbędnych prac konserwatorskich. 

Planowane projekty mają przełamywać bariery w dostępie do dóbr kultury, w tym w dostępie do kultury dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych cyfrowo. Zadania powinny być realizowane pod merytorycznym nadzorem ekspertów z danej dziedziny, między innymi poprzez zastosowanie atrakcyjnych form prezentacji, także wykorzystujących nowoczesne technologie. Preferowane będą zadania realizowane wspólnie z partnerami, które rokują nawiązaniem dłuższego partnerstwa przy projektach takich jak np.:

  • budowa i rozwój portali internetowych służących udostępnianiu i ponownemu wykorzystaniu zbiorów cyfrowych,
  • aplikacje mobilne,
  • usługi,
  • gry komputerowe.
 Wnioski do 15 czerwca 2016 r. mogą składać w systemie EBOI:
  • samorządowe instytucje kultury – z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego;
  • organizacje pozarządowe;
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.
Dodatkowe wymagania dotyczące uprawnionych wnioskodawców znajdziecie na strnach 2 i 3 Regulaminu Programu. Jeżeli zdążycie wysłać wniosek (online) do 31 maja 2016 r. zostaniecie poinformowani przez organizatorów, jeżeli znajdą w Waszym wniosku błędy albo uchybienia formalne i będziecie mogli je poprawić. Minimalna kwota dofinansowania, o jaką można się ubiegać wynosi 20 000 zł. Maksymalna - 400 000 zł. Trzeba zapewnić co najmniej 15% wkładu własnego. Możliwe jest wnioskowanie o dofinansowanie zadania na okres jednego, dwóch lub trzech lat. Należy pamiętać o konieczności stosowania się do standardów dotyczących poszczególnych typów zbiorów:
  • Katalog Praktyk i Standardów Digitalizacji Obiektów Bibliotecznych,
  • Katalog Praktyk i Standardów Digitalizacji Obiektów Muzealnych,
  • Katalog Praktyk i Standardów Digitalizacji Materiałów Audiowizualnych.
Definicje z Regulaminu Programu:
* Zasoby muzealne to przede wszystkim kolekcje malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii i wszelkich przedmiotów związanych z materialnymi wytworami kulturowymi danego obszaru, jak również pewne ilości druków zwartych, dokumentów i materiałów audiowizualnych.
** Zasoby biblioteczne to wydawnictwa zwarte lub ciągłe funkcjonujące w dużej ilości kopii oraz zbiory specjalne obejmujące m.in. rękopisy, inkunabuły, stare druki, fotografie, gromadzone przez różnego rodzaju instytucje (zwykle biblioteki).
*** Zasoby audiowizualne to materiały zarejestrowane jako zapis dźwięku lub obrazu z dźwiękiem lub bez dźwięku.

Wykaz kosztów kwalifikowalnych znajduje się na stronach 12 i 13 Regulaminu. Kryteria oceny wniosków znajdziecie na stronach 14-16.

Informacje o konkursie znalazłam w serwisie OCOP. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie MKiDN. Stamtąd można pobrać:
Informacji udziela Paweł Wesołowski: e-mail: pwesolowski@mkidn.gov.pl; tel. 22 42 10 303 w godzinach 10:00 - 14:00.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz