piątek, 13 maja 2016

OBO czeka na projekty


OBO*, czyli wielkie miejskie planowanie - można już składać propozycje zadań do IV edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Należy to zrobić na formularzu zgłoszeniowym do 15 czerwca 2016 r. Wcześniej warto się zapoznać z zasadami obecnego naboru. Organizatorzy oczekują na propozycje projektów, które miałyby być realizowane z budżetu miasta w 2017 r. pod warunkiem, że zostaną wybrane we wrześniowym głosowaniu mieszkańców Olsztyna. Muszą się one mieścić w katalogu zadań własnych i zleconych gminy i powiatu. Propozycje może składać każdy olsztynianin, który ukończył 13 rok życia albo organizacja pozarządowa mająca siedzibę na terenie Olsztyna. Musi, jednak - to nowość tegorocznej edycji - zdobyć poparcie dziesięciu osób. Lista mieszkańców popierających zgłaszaną propozycję znajduje się na końcu formularza zgłoszeniowego. Można proponować zadania:
  • osiedlowe - z limitem finansowym równym 110 000 zł,
  • zintegrowane - z limitem finansowym równym 300 000 zł.
Wypełnione formularze należy złożyć w jednym z kilku punktów na terenie Olsztyna - s wskazane w § 8. Zasad. Można skorzystać z pomocy punktów informacyjno-konsultacyjnych organizowanych przez Urząd Miasta Olsztyna. Nie znalazłąm jeszcze informacji o tych pubktach na stronie OBO, dlatego podaję kontakt do Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego: email: obo@olsztyn.eu, tel. 89 527-31-11 wew. 514. 


Podczas weryfikacji formalnej  zostaną odrzucone wnioski niezgodne z Zasadami, w tym zawierające projekty inwestycji zaplanowanych wcześniej przez gminę Olsztyn oraz generujące wysokie koszty utrzymania w latach następnych. Podczas całej akcji (w trakcie zgłaszania projektów i później przed głosowaniem) będą organizowane publiczne dyskusje na temat OBO i konkretnych projektów przyjętych po weryfikacji. We wrześniu 2016 r. mieszkańcy i mieszkanki Olsztyna, którzy ukończyli 15 rok życia wybierają projekty do realizacji poprzez głosowanie drogą elektroniczną na stronie www.obo.olsztyn.eu oraz poprzez wypełnione  karty do głosowania. Lista punktów oraz terminy głosowania będą udostępnione na stronie www.obo.olsztyn.eu.  Głosujący może oddać jeden głos na projekt zintegrowany i jeden głos na projekt osiedlowy. Możecie sprawdzić ile kosztuje miasto. Wcześniej pisałam też o zeszłorocznym OBO i wygranej projektu Łynostrada. Obrazek obok pochodzi z Facebooka Łynostrady.

* Olsztyński Budżet Obywatelski –  proces konsultacji społecznych mających na celu włączenie mieszkańców/mieszkanki w decydowanie o wydatkowaniu określonej części budżetu Miasta Olsztyna na zadania możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku i wskazane przez mieszkańców/mieszkanki w trybie określonym w Zasadach OBO.

Informacje podałam za serwisem Urzędu Miasta Olsztyna.


http://www.ocop.olsztyn.pl/zdj_news/obo.jpgJeżeli jesteś przedstawicielem organizacji pozarządowej i chcesz się znaleźć w Zespole Koordynującym IV edycję OBO, możesz się zgłosić wypełniając formularz do 13 maja 2016 r. do Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych osobiście (do godziny 14:00) albo mailowo na adres ropmo.olsztyn@gmail.com do godziny 17:00. Członkowie Zespołu zostaną wylosowani spośród zweryfikowanych zgłoszeń. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie OCOP.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz