wtorek, 31 stycznia 2017

Noc bibliotek 2017

Centrum Edukacji Obywatelskiej oczekuje na zgłoszenia do akcji Noc Bibliotek 2017, która odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2017 r. pod hasłem Czytanie porusza.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: nocbibliotek.org/rejestracja. Biblioteki, które brały udział w akcji w 2016 roku i używają tego samego adresu e-mail, powinny się najpierw zalogować na stronie: http://nocbibliotek.org/user, a następnie przejść do strony rejestracji: nocbibliotek.org/rejestracja i podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego zaznaczyć na dole: Edycja 2017.

Zgłaszać się mogą wszystkie biblioteki oraz wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu i/lub pożyczyć do domu książki: od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich.

Pierwsze wydanie ogólnopolskiej akcji odbyło się w 2015 r. z udziałem 604 bibliotek. W 2016 roku do akcji włączyło się już 1055 bibliotek publicznych, szkolnych i innych z całej Pol-ski. Do dzisiaj (rankiem 31 stycznia 2017 r.) do akcji zgłosiło się 95 bibliotek. Możesz je znaleźć na Mapie Nocy Bibliotek. Czy Twoja też tam jest?

Organizatorzy wysyłają do każdej biblioteki materiały promocyjne: 
Planowane są webinaria, wsparcie promocyjne, a także prawa do emisji filmu promującego czytanie. Szczegóły poznamy wiosną.

Informacje podałam za serwisem biblioteki.org. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie akcji Noc Bibliotek. Tam także znajdziecie link do Poradnika dla bibliotekarzy w akcji (okładka widoczna powyżej). W Małej książce znajduje się wiele praktycznych informacji, które mogą pomóc w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji w każdej bibliotece:
  • pomysły na wydarzenia i atrakcje, m.in. związane z nocną porą akcji, ale też z miejscem i społecznością, w których działa biblioteka,
  • sposoby na pozyskiwanie wsparcia (fundraising i wolontariat),
  • sposoby na promocję organizowanych wydarzeń,
  • krótki poradnik prawny, by Noce Bibliotek były zawsze legalne i bezpieczne,
  • porady dotyczące aranżacji bibliotecznej przestrzeni – by każda biblioteka była miejscem atrakcyjnym, otwartym, przyjaznym i... widocznym.
Wiele propozycji na nocne działania czytelnicze organizatorzy prezentują w zakładce Półka z pomysłami. W materiałach do pobrania znajdziecie:
  • logotypy akcji, 
  • banery,
  • plakaty, 
  • zakładki,
  • materiały do kolorowania.

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Papierówka i dźwięki od kuchni

Pisałam wcześniej o Akademii Dźwięku organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Będzie kontynuacja. Będą też inne spotkania:

  • Papierówka - pierwsze spotkanie informacyjno-organizacyjne 1 lutego 2017 r. w Olsztynie
"Papierówka" to nazwa projektu literackiego, który od 1 lutego ruszy w olsztyńskim MOK-u i jest skierowany do młodych twórców, debiutantów oraz początkujących autorów. Składa się z dwóch części: kursu kreatywnego pisania oraz dyżuru literackiego.

W środę 1 lutego w kameralnej pod Amfiteatrem o godz. 18:00 odbędzie się otwarte spotkanie informacyjno-organizacyjne dotyczące projektu. O kursie kreatywnego pisania i dyżurach literackich opowie Mariusz Sieniewicz. Organizatorzy chcą przełamać popularny wśród początkujących autorów trend pisania do szuflady. Każdy będzie mógł przynieść swój tekst, by go przeczytać lub dać do przeczytania. Najciekawsze utwory zaprezentowane podczas dyżuru znajdą się w artzinie "Papierówki", piśmie stworzonym przez uczestników. Pierwsze literackie spotkanie odbędzie się w środę (1 lutego), o 18:00 sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena.



  • Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie kontynuuje warsztaty w programie Akademia Dźwięku
Audiofile i melomani z całego miasta są zaproszeni do sali kameralnej pod amfiteatrem. Wstęp wolny (zapisy: organizator@mok.olsztyn.pl). Planowane spotkania:
  • 4 lutego 2017 r. – Warsztaty Pychologia sceny
  • 5 lutego 2017 r. – Warsztaty Pychologia sceny
  • 18 lutego 2017 r. – Warsztaty Interpretacja piosenek
  • 19 lutego 2017 r. – Warsztaty Interpretacja piosenek
  • 4 marca 2017 r. – Warsztaty Nagrania studyjne, czyli jak pracować
  • 5 marca 2017 r. – Warsztaty Nagrania studyjne, czyli jak pracować
  • 18 marca 2017 r. – Warsztaty Menedżment, Wizerunek publiczny
  • 19 marca 2017 r. – Warsztaty Menedżment, Wizerunek publiczny
  • 8 kwietnia 2017 r. – Warsztaty perkusyjne
  • 9 kwietnia 2017 r. – Warsztaty perkusyjne
  • 22 kwietnia 2017 r. – Warsztaty Plenery, plenery, plenery
  • 23 kwietnia 2017 r. – Warsztaty Plenery, plenery, plenery
Informacje podałam za newsletterem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Znajdziecie je także w artykule "Realizacja dźwięku od kuchni" na stronie MOK.



niedziela, 29 stycznia 2017

Większa motywacja dzięki grywalizacji!


Większa motywacja dzięki grywalizacji! to tytuł artykułu na Europejskim Portalu Młodzieżowym. Kamil Golis króciutko przedstawia 5 głównych mechanizmów grywalizacji według Gabe'a Zichermann'a:
  • punkty,
  • odznaki,
  • poziomy,
  • rankingi,
  • wyzwania/misje.

Autor proponuje także sposób, który możesz wykorzystać dla siebie, wprowadzając w życie jakieś zachowanie, nawyk, które pragniesz sobie przyswoić,  bo miałby dobry wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie. 


To są podstawowe informacje dla osoby, która dopiero zaczyna się interesować grywalizacją. Trochę więcej źródeł oraz informacji na ten temat, razem z przykładowymi odznakami (w bazie darmowych grafik) znajdziecie w materiałach darmowej platformy grywalizacyjnej mambogram.pl. Zapraszam też do korzystania z zakładki Gry na niniejszym blogu.

sobota, 28 stycznia 2017

Jak zdobyć zaproszenie na Festiwal Filmowy w Cannes?

Komisja Europejska opublikowała 25 pytań dotyczących filmów, seriali telewizyjnych i gier wideo, których produkcja dostała wsparcie Unii Europejskiej. Program Kreatywna Europa MEDIA pomaga rocznie zrealizować około 2000 projektów dotyczących filmów, seriali telewizyjnych, gier wideo, szkoleń, kin i innych. Wspomniana zabawa ma uświadomić Europejczykom, jak wiele Unia Europejska robi dla sektora audiowizualnego w  Europie. Organizatorzy czekają na odpowiedzi do 17 marca 2017 r.

Do wygrania jest 10 wycieczek na Festiwal Filmowy w Cannes w maju 2017 r. (koszty podróży i hotelu są wliczone do nagrody).

Wyobrażam sobie spotkanie jakiegoś klubu miłośników filmu, którzy wspólnie szukają odpowiedzi na pytania we własnych głowach i zasobach najbliższej biblioteki, a potem każdy z nich wysyła odpowiedzi indywidualnie.

Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie https://wealllovestories.eu/filmcontest. Są tam pytania konkursowe oraz link do zasad konkursu.

piątek, 27 stycznia 2017

Warsztaty na temat zarządzania projektem społecznym

Fundacja Wspomagania Wsi organizuje 16-19 marca 2017 r. w Łowiczu warsztaty na temat zarządzania projektem społecznym. Zaprasza na nie przedstawicieli organizacji pozarządowych, działających na rzecz swojej społeczności we wsiach i miasteczkach do 6000 mieszkańców (maksymalnie 2 osoby z jednej organizacji). FWW finansuje koszty udziału w warsztatach (noclegi, posiłki, materiały dydaktyczne), ale nie pokrywa kosztów podróży. 

Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go e-mailem na adres mslotwinskalychota@fww.pl w formularzu do 5 lutego 2017 r.

Program warsztatu zawiera podstawowe informacje niezbędne każdemu, kto zarządza organizacją, oraz tym, którzy pełnią, bądź zamierzają pełnić funkcję koordynatora projektu.  Uczestnicy poznają  następujące informacje niezbędne do prawidłowego zarządzania projektem i jego rezultatami:
  • Zasada jakościowego zarządzania projektem – model TQM;
  • Podstawowe narzędzia jakościowej komunikacji w projekcie;
  • Wykorzystanie ramy logicznej w zarządzaniu projektem;
  • Narzędzia pomiaru rezultatów projektu: monitoring i ewaluacja; 
  • Główne zasady sporządzania raportów z realizacji projektu;
  • Jak zbudować sieć powiązań lokalnych podmiotów wokół projektu?
  • Rola sieci powiązań w wykorzystaniu rezultatów projektu;
  • Sposoby współpracy i promocji w ramach sieci powiązań;
  • Sieć powiązań i co dalej?
Warsztat organizowane jest cyklicznie. Kolejna informacja o naborze zostanie podana w lutym 2017 r. 

Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie FWW. Zaproszenie na to szkolenie możecie też pobrac w formie pliku PDF. Odpowiedzi na dodatkowe pytania udziela: Monika Słotwińska-Łychota:
Fundacja Wspomagania Wsi
ul. Bellottiego 1, lok. 1; 01-022 Warszawa
e-mail: 
mslotwinskalychota@fww.pl
tel.: (+22) 636 25-70 do 75
tel: (+22) 636 25-70 do 75
faks: (+22) 636 62 70

Studnia z książek oraz inne budowle i instalacje

W poprzednim poście pisałam o konkursach związanych z Tygodniem Bibliotek.

Kiedy przedstawiałam swojej Dyrekcji pomysł na wydarzenie w naszej bibliotece i omawiałam różne instalacje książkowe*, usłyszałam o studni z książek. Okazało się, że chociaż widziałam wcześniej zdjęcia "cembrowiny", nie skojarzyłam jej ze studnią, a może być naprawdę efektowna. Taka studnię oglądali bibliotekarze z Biblioteki Politechniki Wrocławskiej, którzy mają zwyczaj organizowania wyjazdów szkoleniowo-turystycznych. O tych wyjazdach pisała Anna Uniejewska w Biuletynie EBIB. Do Jej artykułu dotarłam poprzez zdjęcia zatytułowane: Miejska Biblioteka Publiczna - studnia ułożona z książek wycofanych. Więcej zdjęć studni w MBP w Pradze znajdziecie pod tym adresem. Z wypowiedzi, od której zaczęłam akapit zrozumiałam, że wrażenie głębi zostało uzyskane dzięki lustrom umieszczonym po obu stronach studni. Czy tak samo zrobiono to w Pradze i w Cotanzaro (czytaj niżej)? Wiecie coś na ten temat? Zdjęcie z lewej strony pochodzi z bloga Czeskie impresje.


Wcześniej dotarłam do tekstu Marzeny Dobosz: Biblioteka Miejska w Pradze (Městská knihovna v Praze) i „BOOKHOUSE. La forma del libro” w Muzeum Sztuki MARCA w Catanzaro. Obie Panie pisały o studni w praskiej bibliotece (Czechy). W artykule Marzeny Dobosz jest mowa również o wystawie Bookhause we włoskim muzeum (Museo Marca w Catanzaro). Ze strony Muzeum pochodzą oba zdjęcia pod spodem. Są zrzutami z ekranu filmiku o tej wystawie.





* Poniżej kilka przykładów instalacji książkowych (prostych i nieco bardziej złożonych oraz dużo trudniejszych do wykonania).


Książkowe budowle


  • Całoroczny program Zamek z Książek  skupiony wokół wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Centrm Kultury "Zamek" w Poznaniu:
    • akcje, których intencją jest dotarcie do osób potencjalnie niezainteresowanych czytaniem, czyli:
      • „Biblioteka na rowerze”,
      • „Gra o książki” – rodzaj literackich podchodów dla grup zorganizowanych; 
      • instalacja „Czytanie na dywanie”, która funkcjonować będzie także we wrześniu w Holu Wielkim CK „Zamek”. 
      • we wrześniu niezwykle popularna w Poznaniu akcja wymiany książek – tym razem wymieniano się wyłącznie książkami dla dzieci i młodzieży.
  • Warsztaty Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Dąbrównie "Nasze Dzieci"












    •  Brian Dettmer



  • Alexander Korzer-Robinson


  •  Chen Long-bin






 
 


budowla z książek, która powstała podczas akcji ustanawiania rekordu czytania w jednym momencie, 10 czerwca 2016 r., została zgłoszona do wyzwania Pracowni Orange, konkursu Książkowe wariacje 3D, organizowanego przez Pracownię w Cieszanowie i wygrała.





czwartek, 26 stycznia 2017

Tydzień Bibliotek 2017


XIV edycja programu Tydzień Bibliotek odbędzie się 8-15 maja 2017 r. Środowisko bibliotekarskie dąży do tego, aby  biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy dlatego, że może zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze. Założenie jest takie, że biblioteka to przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się on w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze. W tym kontekście czytelnik to po prostu człowiek, który może w bibliotece nie tylko czytać i obcować z książką, może też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”. Jego autorką jest Ewa Korulczyk z Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Hasło to ma wzmocnić obraz biblioteki jako instytucji na trwale wpisanej w pejzaż kulturowy.
Głównym celem Tygodnia Bibliotek jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W tym roku ponownie mamy 2 konkursy związane z Tygodniem Bibliotek:
Osoby fizyczne mogą zgłosić w formularzu konkursowym  do 24 lutego 2017 r. do 5 plakatów, które w oryginalny sposób będą promowały Tydzień Bibliotek. Wcześniej należy się zarejestrować na stronie SBP. Można to zrobić korzystając z linku do formularza konkursowego. Sam formularz składa się z pól na tytuł zgłoszenia, dane autora, opis zgłoszenia i możliwości dodania 5 grafik w formacie JPG, JPEG, PNG, BNP, GIF; w rozmiarze do 2 MB i rozdzielczości maksymalnie do 2000 x 2000 pikseli. Wcześniej trzeba przeczytać regulamin konkursu.
Jury wybierze maksymalnie 20 plakatów spośród których w głosowaniu internetowym zostanie wybrany zwycięski plakat. Planowane nagrody to:
  • nagroda pieniężna (honorarium zostanie wypłacone laureatowi na podstawie zawartej z nim umowy o dzieło);
  • druk plakatu i jego upowszechnienie w środowisku bibliotekarskim, szczególnie w czasopismach SBP; laureat otrzymuje 10 egzemplarzy plakatu.

Organizatorzy oczekują na zgłoszenia najciekawszych wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek 2017. 
  • Wydarzenia te mogą zgłaszać biblioteki i ośrodki informacji wszystkich rodzajów działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej finansowane ze środków publicznych i/lub prywatnych (biblioteki: 
    • publiczne każdego szczebla samodzielne lub będące częścią innych instytucji kultury, 
    • szkolne, 
    • pedagogiczne, 
    • wyższych uczelni, 
    • naukowe, 
    • fachowe, 
    • specjalne, 
    • inne). 
  • Programy mogą być realizowane przez pojedyncze biblioteki lub wspólnie z innymi bibliotekami gminy/miasta/regionu na zasadach partnerskich. 
  • Inne rodzaje instytucji (organizacje pozarządowe, domy kultury nieprowadzące biblioteki publicznej, samorządy lokalne, inne) mogą brać udział w programie realizowanym przez bibliotekę jako instytucje wspierające.
Regulaminu uczestnictwa w konkursie zapewne pojawi się pod linkiem, który obecnie zapowiada te zasady, ale na razie ich nie zawiera. Na stronie SBP jest informacja, że dokumentację z realizacji programu (zapewne zawierającą opis zgłaszanego wydarzenia) należy wysłać do Biura ZG SBP w terminie do 30 czerwca 2017 r. w postaci elektronicznej na adres email: konkurs@sbp.pl. Dodatkowych informacji o konkursie udziela Małgorzata Dargiel-Kowalska: (22) 608-28-27, m.dargiel@sbp.pl

Informacje podałam za serwisem biblioteki.org. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie SBP.

środa, 25 stycznia 2017

Akcelerator ARP Games

Do 30 stycznia 2017 r.* zespoły (co najmniej 2-osobowe), chcące realizować własne pomysły gier, mogą aplikować o wsparcie Akceleratora ARP Games. Zgłaszane projekty mogą być na dowolnym etapie realizacji, tworzone na dowolną platformę. Celem Programu Akceleracyjnego  jest rozwój sektora gier poprzez wyłonienie w drodze konkursu oraz wsparcie zespołów, które stworzą działające prototypy gier, mających największy potencjał do komercjalizacji i wdrożenia na rynku. Można zdobyć: 
  • dofinansowanie projektów (do 100 tys. złotych), 
  • dostęp do niezbędnego sprzętu i oprogramowania, 
  •  szkolenia branżowe, 
  • porady prawne, 
  • spotkania z inwestorami, 
  • pomoc w promocji projektów 
  • oraz inne działania zależne od indywidualnych potrzeb zespołów. 
Zgłoszenia należy wysyłać w formularzu elektronicznym. Trzeba do niego załączyć wymagane dokumenty. Załączniki są wymienione w regulaminie konkursu
Do Fazy Akceleracji konkursu jury, składające się z mentorów – weteranów branży gier wideo z całego świata, wybierze 10 zespołów. Dostaną one wsparcie finansowe (do 20 000 zł),  dostęp do sprzętu, oprogramowania, przestrzeni biurowych oraz zależnych od ich potrzeb szkoleń i pomoc mentora. Ich zadaniem będzie przygotowanie modelu biznesowego oraz grywalnego dema. Ten etap potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2017 r. 

Zespoły, które sobie najlepiej poradzą z zadaniem pierwszym i zrealizują postawione sobie cele zostaną zakwalifikowane do Fazy Inwestycyjnej (od 1 lipca 2017 r). Założą spółki, w których  ARP Games będzie mniejszościowym udziałowcem kapitałowym. Otrzymają też dofinansowanie, pomoc w promocji, marketingu i pozyskiwaniu inwestorów. Proponując Zespołowi przystąpienie do Fazy Inwestycyjnej Organizator proponuje Zespołowi Inwestycję w postaci Finansowania Dłużnego, Inwestycji Kapitałowej, Wsparcia Alternatywnego lub kombinacji tych form Inwestycji. Wraz z propozycją Inwestycji Organizator przedstawia Zespołowi projekt Umowy Inwestycyjnej. Następuje czas negocjacji. Organizator przewiduje, że w ramach Fazy Inwestycyjnej średnia partycypacja Organizatora w Inwestycji wyniesie 50 tys. złotych (nie wliczając ewentualnej wartości Inwestycji dokonywanej przez Inwestorów).

Na czas udziału w Programie Prawa Własności Intelektualnej do Pomysłu są przenoszone na Organizatora tytułem zabezpieczenia wszelkich wierzytelności Organizatora w stosunku do Zespołu lub któregokolwiek z Uczestników, wynikających lub związanych z udziałem Zespołu i Uczestników w Programie


Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów znajdziecie w bazie EuroDesk Polska oraz na stronie arogames.pl. Na tej ostatniej znajdziecie linki do: 
* w Regulaminie konkursu podano datę końcową naboru wniosków: 30 stycznia 2017 r. Na stronie konkursu podawana jest data 31 stycznia 2017 r.

wtorek, 24 stycznia 2017

E(x)plory - konkurs naukowy

Do 29 stycznia 2017 r. osoby w wieku 13-20 lat mogą wysyłać swoje pomysły na innowacje do konkursu E(x)plory. Organizuje go Fundacja Zaawansowanych Technologii. Poszukuje ona młodych ludzi, którzy mają pomysły na ulepszanie stosowanych dzisiaj rozwiązań we wszystkich dziedzinach nauki – najczęściej w medycynie, ale także w edukacji, technologii komputerowej czy socjologii. To może być pomysłowe rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas, ludzką pracę czy zwiększyć bezpieczeństwo.

Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba mieć przygotowanej pracy konkursowej i pokazać jury finalnych efektów prac. Na początek wystarczy pomysł i teoretyczne opracowanie możliwości rozwoju projektu. Dzięki przedstawieniu takich założeń przed członkami komisji każdy uczestnik może dowiedzieć się, czy pokierował swoje wysiłki w dobrym kierunku, jakie aspekty jego wizji są najmocniejsze, a które należy jeszcze poprawić oraz gdzie znaleźć fachową pomoc w dalszych pracach.

  • Należy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy:
  • zamieścić krótki abstrakt przeprowadzonych badań i wyników, 
  • opis szczegółowy 
  • oraz załączyć dodatkowe pliki, w których można zaprezentować interesujące źródła, szczególne dokonania podczas prowadzenia prac czy ciekawe przedsięwzięcia, które wiązały się z realizacją projektu – a także wszystkie inne szczególne walory danego przedsięwzięcia, które mogą wpłynąć na jego dalsze losy.
Nagrody możliwe do zdobycia w 2017 r.:
  • I nagroda - stypendium naukowe w wysokości 10 000 zł,
  • II nagroda - stypendium naukowe w wysokości 7 000 zł,
  • III nagroda - stypendium naukowe w wysokości 5 000 zł,
  • wyróżnienia - wyjazdy na konkursy międzynarodowe:
  • nagrody specjalne:  Nagroda The Swan Foundation - Objęcie mentoringiem 3 finalistów Konkursu Naukowego E(x)plory 2017 w zakresie aplikacji na wybrane uniwersytety zagraniczne.
Przykłady projektów zgłoszonych do wcześniejszych edycji programu, znajdziesz na stronie http://www.explory.pl/laureaci. Są tam, między innymi, krótkie opisy projektów nagrodzonych w 2016 r.:
  • Grzegorz Uriasz i Jakub Szewczyk: Opracowanie metod symulacji toru światłą w zakrzywionej czasoprzestrzeni;
  • Michał Zwierz: Wózek inwalidzki - modernizacja;
  • Kinga Woskowska: Porozumienie bez przemocy w szkole - badania społeczne;
  • Dominik Kufel: Matematyczne modelowanie wpływu temperatury na dynamikę mózgu;
  • Mateusz Sieniawski: Analiza algorytmu Gerchberga-Saxtona użytego do odzysku przestrzennej funkcji falowej pojedynczego fotonu;
  • Filip Wylęgała: Automatyzacja systemu wczesnego wykrywania chorób plamki siatkówki oka;
  • Anna Janeczek: Badanie i identyfikacja wybranych gatunków bakterii z wykorzystaniem powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii Ramana;
  • Igor Kaczmarczyk: Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych na mikroorganizmy;
  • Maciej Hajdamowicz: Sprawdź czym oddychasz;
  • Anna Lewandowska: Wpływ napojów, słodzików oraz jonów Se(IV) i Sr(II) na rozwój egzogennej erozji szkliwa;
  • Arkadiusz Murdza: Blind assistant – asystent niewidomych;
  • Jakub Ptak, Grzegorz Boroszko, Jakub Kluszewski: Mobilne przejście dla pieszych;
  • Michael Grynkiewicz i Szymon Bogdani: Wspomagany Exoszkielet ręki;
  • Szymon Szostak: Synteza nanocząstek Fe3O4\Au typu core-shell do potencjalnych zastosowań w medycynie;
  • Dominika Pałucka: Elektroniczny nauczyciel gry na skrzypcach;
  • Mateusz Janus, Andrzej Szablewski, Radosław Peszkowski: Od problemu żarówek do nowego systemu szyfrowania;
  • Kacper Piotr Kwiliński: Synteza analogów kapu modyfikowanych fluoroforem GFP do badań ich oddziaływań z białkiem wiążącym kap eIF-4E;
  • Robert Dorna i Szymon Pierchała: Redukcja poziomu zanieczyszczeń niskoemisyjnych w oparciu o innowacyjne rozwiązanie software’owe.

Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej konkursu.

poniedziałek, 23 stycznia 2017

Konkurs: Generator Innowacji - Sieci Wsparcia

Do 28 lutego 2017 r. można się zgłaszać do programu Generator Innowacji - Sieci Wsparcia prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" (TITę). To konkurs na nowatorskie rozwiązania, które:
  • osobom w sędziwym wieku pozwolą dłużej uczestniczyć w życiu społecznym i żyć lepiej,
  • opiekunom osób starszych dadzą wytchnienie w codziennych obowiązkach.
Organizatorzy chcą wyłonić maksymalnie 80 pomysłów. Bezpośrednim wsparciem w projekcie objętych zostanie trzydzieści sześć nowatorskich pomysłów rozwijanych przez dwuosobowe zespoły. Rozwijane innowacje społeczne będą dotyczyły środowiskowych form wsparcia dla zależnych osób starszych w miejscu ich zamieszkania i/lub dla ich opiekunów w ramach tzw. opieki wytchnieniowej. 

Trzydzieści z nich otrzyma dotację w wysokości 20-50 tys. zł na testowanie rozwiązania, a trzy najlepsze, o wysokim potencjale wdrożeniowym, będą upowszechniane na skalę całego kraju i włączane do polityk publicznych jako rozwiązania systemowe. Wkład własny (własne środki) nie jest wymagany.

Organizatorzy szukają:
pomysłów:  
  • łączących w niestandardowy sposób lokalne zasoby z potrzebami osób starszych lub ich opiekunów – poznaj sprytne rozwiązania  
    tworzących i wzmacniających więzi społeczne
  • szanujących podmiotowość osób starszych
  • niestosowanych dotąd w Polsce
  • na zróżnicowanym poziomie rozwoju
  • prowadzących do powstania nowych lub ulepszenia istniejących produktów, narzędzi lub usług, sposobów organizacji czy modeli działania
  • możliwych do upowszechniania na szerszą skalę
ludzi:
  • którzy na co dzień mierzą się z problemem starości, 
  • ale też autorów rozwiązań technologicznych, 
  • projektantów, 
  • artystów i społeczników, którzy są gotowi rozwijać swoje pomysły.
Zgłoszenie należy wysłać w formularzu online oraz w wersji papierowej wraz z załącznikami. W tym liście intencyjnym należy m.in wskazać problem, na który ma odpowiedzieć zgłaszany pomysł, a także określić, w jakim środowisku będzie on testowany. Warto przedstawić swoje motywacje dotyczące realizacji zgłaszanego pomysłu. List w wersji papierowej (wraz z załącznikami) należy przesłać na adres: 
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Mokotowska 55
00-542 Warszawa
z dopiskiem „Sieci Wsparcia” (decyduje data stempla pocztowego). 
Na samym początku zgłoszenia online trzeba wybrać jedną z możliwych opcji - zdecydować, że pomysł zgłaszasz jako:
  • osoba lub grupa osób fizycznych,
  • osoba fizyczna współpracująca z instytucją/firmą/organizacją,
  • instytucja/firma/organizacja delegująca swojego pracownika/przedstawiciela,
  • partnerstwo instytucji/firm/organizacji reprezentowane przez pracowników/przedstawicieli każdej z nich.
Wcześniej trzeba przeczytać regulamin konkursu, zapoznać się z ważnymi dokumentami. Warto też zajrzeć do odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Zostały one podzielone na kategorie:
  • ogólne,
  • dotyczące kolejnych etapów uczestnictwa w programie:
    • I etap - Zgłoszenie pomysłu,
    • II etap - rozmowa,
    • III etap - warsztaty,
    • IV etap - prototypowanie,
    • V etap - testowanie,
    • VI etap - opracowanie modelu innowacji i upowszechnianie.

Informacje podałam za stroną Fundusze na edukację. Więcej szczegółów znajdziecie w serwisie TITę. Możecie też zajrzeć na Facebook Generatora Sieci Wsparcia.

niedziela, 22 stycznia 2017

Mistrz Promocji Czytelnictwa 2016 - konkurs

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłosiło IX edycję konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa. Dokumentację konkursową, zawierającą sprawozdanie z działań podjętych przez bibliotekę w całym 2016 roku, należy przesłać do Biura Zarządu Głównego SBP:
Al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa 
lub w formie elektronicznej na adres email: konkurs@sbp.pl  do 17 marca 2017 r.

Uczestnikiem konkursu może być każda biblioteka posiadająca osobowość prawną lub wchodząca w skład innej instytucji posiadającej osobowość prawną, finansowana ze środków publicznych lub prywatnych, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla laureatów I, II i III miejsca przewidziane są nagrody.

Jury będzie oceniało:
  • oryginalność, różnorodność, liczbę i jakość imprez (oceniana odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki)
  • liczebność i różnorodność uczestników imprez (oceniana odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki)
  • zaangażowanie innych środowisk i organizacji (księgarze, wydawcy, organizacje pozarządowe, inni partnerzy, sponsorzy, współorganizatorzy)
  • formy promocji imprez popularyzujących czytelnictwo (oryginalność i skuteczność form: np. ulotki, plakaty, animacje, e-maile, strona www, bezpośrednie kontakty, itp.)
  • udział lokalnych mediów w akcjach promocji czytelnictwa organizowanych przez bibliotekę
23 kwietnia 2009 r. nagrodę za I miejsce w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa za rok 2008 odebrała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Informację podałam za serwisem SBP. Tam znajdziecie Regulamin konkursu. oraz Formularz zgłoszeniowy. Musicie się najpierw zalogować do systemu SBP. Jeśli jeszcze nie macie tam swojego konta, najpierw się zarejestrujcie. Formularz zgłoszeniowy jest bardzo prosty. Zawiera pola:
  • Tytuł zgłoszenia,
  • Dane autora,
  • Opis zgłoszenia
  • oraz miejsce na dołączenie plików.
Pytania możecie kierować do  Małgorzaty Dargiel-Kowalskiej:

sobota, 21 stycznia 2017

Ogólnopolski Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2017

Do 14 marca 2017 r. do godziny 12:00 można składać wnioski do konkursu grantowego Równać Szanse 2017. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła nabór diagnoz do tego programu. Środki finansowe pochodzą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

O dotacje do 40 000 zł na działania trwające 15 miesięcy realizowane pomiędzy 1 lipca 2017 r., a 30 listopada 2018 r. (prowadzone ze stałą, minimum 20-osobową grupą młodzieży w wieku 13-19 lat) mogą ubiegać się organizacje pozarządowe (zarejestrowane w formie stowarzyszeń lub fundacji) z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.

Zgłaszane projekty powinny rozwijać umiejętności społeczne młodych ludzi z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, przydatne zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie (do 14 marca 2017 r.) wnioskujący przygotowują diagnozę środowiska lokalnego, w drugim (do którego zakwalifikują się laureaci pierwszego etapu) organizacje przygotują plan 15-miesięcznych działań zgodnych z celem konkursu. Wcześniej koordynatorzy z organizacji zaproszonych do drugiego etapu wezmą udział w 3-dniowym szkoleniu (od piątku do niedzieli).

Aby sfinansować swój projekt organizacja musi posiadać dodatkowe finansowanie (oprócz dotacji z programu "Równać Szanse") przynajmniej w wysokości 20% wartości projektu - z innych źródeł lub w formie wkładu własnego. Jako wkład własny rozumiane jest pokrycie części kosztów projektu w postaci przeznaczenia na ten cel środków finansowych pozostających w dyspozycji wnioskodawcy lub pozyskanych przez niego od innych sponsorów, jak również racjonalnie wyceniony wkład własny organizacji składającej wniosek w postaci pracy, udostępnienia lokalu, środków transportu itp).

Formularz aplikacyjny, zasady i szczegółowe kryteria oceny zostaną udostępnione organizacjom w momencie kwalifikacji do drugiego etapu konkursu.


Informacje znalazłam na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Więcej szczegółów zawiera serwis programu Równać Szanse. Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego należy przeczytać instrukcję postępowania z Panelem wnioskodawcy oraz zapoznać się z pozostałą dokumentacją konkursową:


Organizatorzy zaplanowali 5 jednodniowych szkoleń i 2 webinaria: "Jak przeprowadzić diagnozę w Programie Równać Szanse?":
  • 11 lutego 2017 r. szkolenia w Łodzi i w Poznaniu, zgłoszenia do 3 lutego 2017 r. do godziny 12:00;
  • 18 lutego 2017 r. szkolenia w Krakowie i w Gdańsku, zgłoszenia do 10 lutego 2017 r. do godziny 12:00;
  • 25 lutego 2017 r. szkolenie w Warszawie, zgłoszenia do 10 lutego 2017 r. do godziny 12:00.
Na szkolenia można się zgłaszać wysyłając wypełniony elektroniczny formularz.
  • webinarium 1 lutego 2017 r. Informacja zawierająca adres do transmisji na żywo pojawi się na stronie www.rownacszanse.pl  na dwa dni przed szkoleniem;
  • webinarium 1 marca 2017 r. Informacja zawierająca adres do transmisji na żywo pojawi się na stronie www.rownacszanse.pl  na dwa dni przed szkoleniem

Podczas pracy nad diagnozą można skorzystać z poradnika: "Przepis na diagnozę, czyli poznaj młodych i środowisko lokalne" (okładkę widać powyżej).




piątek, 20 stycznia 2017

Kolejne szkolenia w Olsztynie i w Ełku

Niedawno pisałam o szkoleniach w Olsztynie, na których można się dowiedzieć Jak wykonać studium wykonalności albo biznes plan? Dzisiaj przekażę Wam zaproszenia na kolejne darmowe szkolenia. Adres, na jaki należy wysłać wypełnione formularze szkoleniowe znajdziecie na formularzach na konkretne szkolenia.

Kilka szkoleń odbędzie się w w Koszarach Funka, przy ul. Kasprowicza 4 w Olsztynie w godzinach 8.00–15.30:

Podałam informacje również o szkoleniach, na które zakończył się już nabór, bowiem czasami ludzie rezygnują z udziału i wtedy można się dostać także na takie "zamknięte" szkolenia.