czwartek, 26 stycznia 2017

Tydzień Bibliotek 2017


XIV edycja programu Tydzień Bibliotek odbędzie się 8-15 maja 2017 r. Środowisko bibliotekarskie dąży do tego, aby  biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy dlatego, że może zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze. Założenie jest takie, że biblioteka to przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się on w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze. W tym kontekście czytelnik to po prostu człowiek, który może w bibliotece nie tylko czytać i obcować z książką, może też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”. Jego autorką jest Ewa Korulczyk z Biblioteki Publicznej im. Z. J. Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy. Hasło to ma wzmocnić obraz biblioteki jako instytucji na trwale wpisanej w pejzaż kulturowy.
Głównym celem Tygodnia Bibliotek jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W tym roku ponownie mamy 2 konkursy związane z Tygodniem Bibliotek:
Osoby fizyczne mogą zgłosić w formularzu konkursowym  do 24 lutego 2017 r. do 5 plakatów, które w oryginalny sposób będą promowały Tydzień Bibliotek. Wcześniej należy się zarejestrować na stronie SBP. Można to zrobić korzystając z linku do formularza konkursowego. Sam formularz składa się z pól na tytuł zgłoszenia, dane autora, opis zgłoszenia i możliwości dodania 5 grafik w formacie JPG, JPEG, PNG, BNP, GIF; w rozmiarze do 2 MB i rozdzielczości maksymalnie do 2000 x 2000 pikseli. Wcześniej trzeba przeczytać regulamin konkursu.
Jury wybierze maksymalnie 20 plakatów spośród których w głosowaniu internetowym zostanie wybrany zwycięski plakat. Planowane nagrody to:
  • nagroda pieniężna (honorarium zostanie wypłacone laureatowi na podstawie zawartej z nim umowy o dzieło);
  • druk plakatu i jego upowszechnienie w środowisku bibliotekarskim, szczególnie w czasopismach SBP; laureat otrzymuje 10 egzemplarzy plakatu.

Organizatorzy oczekują na zgłoszenia najciekawszych wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek 2017. 
  • Wydarzenia te mogą zgłaszać biblioteki i ośrodki informacji wszystkich rodzajów działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej finansowane ze środków publicznych i/lub prywatnych (biblioteki: 
    • publiczne każdego szczebla samodzielne lub będące częścią innych instytucji kultury, 
    • szkolne, 
    • pedagogiczne, 
    • wyższych uczelni, 
    • naukowe, 
    • fachowe, 
    • specjalne, 
    • inne). 
  • Programy mogą być realizowane przez pojedyncze biblioteki lub wspólnie z innymi bibliotekami gminy/miasta/regionu na zasadach partnerskich. 
  • Inne rodzaje instytucji (organizacje pozarządowe, domy kultury nieprowadzące biblioteki publicznej, samorządy lokalne, inne) mogą brać udział w programie realizowanym przez bibliotekę jako instytucje wspierające.
Regulaminu uczestnictwa w konkursie zapewne pojawi się pod linkiem, który obecnie zapowiada te zasady, ale na razie ich nie zawiera. Na stronie SBP jest informacja, że dokumentację z realizacji programu (zapewne zawierającą opis zgłaszanego wydarzenia) należy wysłać do Biura ZG SBP w terminie do 30 czerwca 2017 r. w postaci elektronicznej na adres email: konkurs@sbp.pl. Dodatkowych informacji o konkursie udziela Małgorzata Dargiel-Kowalska: (22) 608-28-27, m.dargiel@sbp.pl

Informacje podałam za serwisem biblioteki.org. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie SBP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz