W poprzednim poście pisałam o konkursach związanych z Tygodniem Bibliotek.
Kiedy przedstawiałam swojej Dyrekcji pomysł na wydarzenie w naszej bibliotece i omawiałam różne instalacje książkowe*, usłyszałam o studni z książek. Okazało się, że chociaż widziałam wcześniej zdjęcia "cembrowiny", nie skojarzyłam jej ze studnią, a może być naprawdę efektowna. Taka studnię oglądali bibliotekarze z Biblioteki Politechniki Wrocławskiej, którzy mają zwyczaj organizowania wyjazdów szkoleniowo-turystycznych. O tych wyjazdach pisała Anna Uniejewska w Biuletynie EBIB. Do Jej artykułu dotarłam poprzez zdjęcia zatytułowane: Miejska Biblioteka Publiczna - studnia ułożona z książek wycofanych. Więcej zdjęć studni w MBP w Pradze znajdziecie pod tym adresem. Z wypowiedzi, od której zaczęłam akapit zrozumiałam, że wrażenie głębi zostało uzyskane dzięki lustrom umieszczonym po obu stronach studni. Czy tak samo zrobiono to w Pradze i w Cotanzaro (czytaj niżej)? Wiecie coś na ten temat? Zdjęcie z lewej strony pochodzi z bloga Czeskie impresje.
Wcześniej dotarłam do tekstu Marzeny Dobosz: Biblioteka Miejska w Pradze (Městská knihovna v Praze) i „BOOKHOUSE. La forma del libro” w Muzeum Sztuki MARCA w Catanzaro. Obie Panie pisały o studni w praskiej bibliotece (Czechy). W artykule Marzeny Dobosz jest mowa również o wystawie Bookhause we włoskim muzeum (Museo Marca w Catanzaro). Ze strony Muzeum pochodzą oba zdjęcia pod spodem. Są zrzutami z ekranu filmiku o tej wystawie.
* Poniżej kilka przykładów instalacji książkowych (prostych i nieco bardziej złożonych oraz dużo trudniejszych do wykonania).
Książkowe budowle
- Całoroczny program Zamek z Książek skupiony wokół wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Centrm Kultury "Zamek" w Poznaniu:
- działania dla najmłodszych, rodziców, nauczycieli, osób zainteresowanych książkami: np. spotkania z autorami, warsztaty plastyczne, językowe i filozoficzne, pokazy filmów, Zamek z Książek. Na tropie słów. Warsztaty dla nauczycieli z Katarzyną Kłosińską,
- akcje, których intencją jest dotarcie do osób potencjalnie niezainteresowanych czytaniem, czyli:
- „Biblioteka na rowerze”,
- „Gra o książki” – rodzaj literackich podchodów dla grup zorganizowanych;
- instalacja „Czytanie na dywanie”, która funkcjonować będzie także we wrześniu w Holu Wielkim CK „Zamek”.
- we wrześniu niezwykle popularna w Poznaniu akcja wymiany książek – tym razem wymieniano się wyłącznie książkami dla dzieci i młodzieży.
- Warsztaty Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Dąbrównie "Nasze Dzieci"
- Choinka z 1600 książek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach
- Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/raporty/raport-boze-narodzenie/boze-narodzenie2014/news-niezwykla-choinka-z-1600-ksiazek-w-bibliotece-slaskiej,nId,1579119#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
- Rzeźby z ksiażek
- Guy Laramee
- Brian Dettmer
- Alexander Korzer-Robinson
- Chen Long-bin
- Książka w nowych szatach - wystawa książek dla dzieci w poznańskim Zamku
budowla
z książek, która powstała podczas akcji ustanawiania rekordu czytania w
jednym momencie, 10 czerwca 2016 r., została zgłoszona do wyzwania
Pracowni Orange, konkursu Książkowe wariacje 3D, organizowanego przez
Pracownię w Cieszanowie i wygrała.
- Książki inaczej: Mike Stilkey
- Warsztaty w GBP w Gorlicach: Murale mobile stabile - łaskoczemy wyobraźnię
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz