wtorek, 10 stycznia 2017

Co detektywi robią w bibliotece?

Grają.
W edukacyjną grę Tropiciele Tajemnic. I są to młodzi detektywi (10-14 lat). Mogą się zgłaszać pojedynczo lub grupowo w godzinach otwarcia 4 krakowskich bibliotekach publicznych
  • Nowohuckiej (Filia nr 8- os. Bohaterów Września 26),
  • Podgórskiej (Filia nr 13, ul. Powroźnicza 2 ),
  • Śródmiejskiej (Filia nr 16, Al. Pokoju 33 ),
  • Krowoderskiej (Biblioteka Główna przy ul. Królewskiej 59).
Te cztery biblioteki połączyły się w nową instytucję "Biblioteka Kraków". Oczywiście niezależnie od opisywanej gry.

Gra Tropiciele Tajemnic jest elementem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Gra ma trzy poziomy - uczestnicy zdobywają trzy gwiazdki. Na starcie otrzymują specjalne legitymacje, kartki i ołówki ułatwiające pracę. W trakcie śledztwa poruszają się po „książkowym szlaku” i rozwiązują zadane zagadki. Wskazówki znajdują w książkach, które specjalnie oznakowano. Po rozwiązaniu wszystkich 12 zagadek otrzymują odznakę Tropiciela Tajemnic. Obowiązuje ich specjalny kodeks detektywa - przyzwyczaja dzieci do zachowania ciszy, odkładania wszystkiego na miejsce. Dzięki temu gra w dużej mierze może odbywać się bez udziału bibliotekarza. Grać można w godzinach otwarcia bibliotek - nie trzeba się wcześniej zapisywać ani rezerwować terminu.

Grę przygotowali: Fundacja Szablą i Piórem oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Merytorycznie projekt przygotowały: Hanna Tucznio, Iwona Tucznio, Bianka Lesik, Barbara Mioduszewska oraz autorka koncepcji gry - Zuzanna Wollny. Próbną wersję  gry przeprowadzono w 2013 r. we Wrocławiu.

Informacje podałam za stroną programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz