sobota, 16 stycznia 2016

Czy biblioteki mogą grać sportowo?

Wnioski dotyczące przedsięwzięć związanych z Europejskim Tygodniem Sportu przyjmowane są  do 21. stycznia 2016 r. w programie Erasmus + Sport. Aplikacje dotyczące pozostałych inicjatyw przyjmowane będą do 12 maja 2016 r. :
  • Współpraca partnerska związana wyłącznie z Europejskim Tygodniem Sportu 2016 – deadline 21 stycznia 2016 r.
  • Współpraca partnerska niepowiązana wyłącznie z Europejskim Tygodniem Sportu 2016 – deadline 12 maja 2016 r.
  • Małe partnerstwa współpracy – deadline 12 maja 2016 r.
  • Niekomercyjne europejskie imprezy sportowe związane wyłącznie z Europejskim Tygodniem Sportu 2016 – deadline 21 stycznia 2016 r.
  • Niekomercyjne europejskie imprezy sportowe niepowiązane z Europejskim Tygodniem Sportu 2016 – deadline 12 maja 2016 r.
Celem projektów współpracy partnerskiej (konieczna jest współpraca z europejskimi partnerami), dofinansowywanych w ramach programu Erasmus+ Sport, może być:
  • walka z międzynarodowymi zagrożeniami, takimi jak doping, ustawianie wyników rywalizacji sportowej oraz przemoc i inne formy nietolerancji i dyskryminacji;
  • promowanie dobrego zarządzania w sporcie i propagowanie dwutorowej kariery sportowców;
  • promowanie wolontariatu, włączenia społecznego i równych szans oraz uświadamianie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

Informacje podałam za stroną EuroDesk Polska.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie (w językach angielskim, francuskim i niemieckim) znajdziecie na stronie http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/actions/sport/collaborative-partnerships_en



Są przykłady udanego mariażu bibliotek ze sportem, np.  projekt Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat”. Projekt wykorzystywał elementy typowe dla gier i polegał na:


  • aktywności fizycznej, za którą dzieci zdobywają punkty,
  • możliwości odbywania w bibliotece wirtualnej podróży po świecie, połączonej ze zdobywaniem nowej wiedzy, która jest swoistą nagrodą za aktywność fizyczną.
W projekcie wykorzystano doświadczenia fińskiego programu z zakresu edukacji prozdrowotnej, który został opracowany 15 lat temu. Wtedy (2013 r.) skorzystało z niego blisko 2 miliony uczniów. W ramach programu ruszały się także dzieci w innych krajach: Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Realizując projekt „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” otwierało się swoją bibliotekę i swoje boisko na całkowicie nowy obszar, jakim jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna. Projekt był realizowany w 2013 roku.Czy ktoś z Was wie, czy jest kontynuowany gdzieś w Polsce?

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: http://www.v4sport.eu/aktualnosc/71/muuvit__ruszaj_sie_i_odkrywaj_swiat_





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz