czwartek, 7 stycznia 2016

Przykładowy katalog kosztów racjonalnych usprawnień


Tytuł posta brzmi poważnie, bo i temat jest poważny. Dotyczy równości szans w projektach unijnych.

Ministerstwo Rozwoju dostarczyło nam narzędzia, które mogą pomóc zaplanować, zrealizować i rozliczyć projekt pod kątem równości szans. Są to m.in.:
  • publikacja "Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014–2020",
  • podstrona poświęconą tematyce dostępności power.gov.pl/dostepnosc, która pozwala na szybkie dotarcie do informacji związanych z realizacją Wytycznych,
  • broszura Fundusze Europejskie bez barier
  • filmiki wprowadzające do tematu w wersji z napisami w języku polskim oraz w wersji z tłumaczem języka migowego.

Czego się tam można dowiedzieć?
Np.:
"Wszystkie zasoby cyfrowe tworzone przez instytucje oraz projektodawców w ramach projektów (w tym strony internetowe, platformy e-learningowe, e-zasoby itd.) muszą spełniać kryteria dostępności. Dostępny serwis internetowy to taki, który pozwala na wygodne, intuicyjne korzystanie z jego zasobów osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności zgodnie ze standardem WCAG 2.0. Serwis powinien zawierać m.in. możliwość powiększenia wielkości czcionki, odpowiedni dobór kolorów i ich kontrastu, łatwą do zrozumienia treść.
Dostępne multimedia (animacje, prezentacje, filmy, nagrania dźwiękowe itp.) powinny zawierać transkrypcje tekstowe, audiodeskrypcję czy tłumaczenie na język migowy."

  • w publikacji Wytyczne...
    • na stronach 14-20 wymieniono elementy, które należy zapewnić w ramach Programów Operacyjnych współfinansowanych z Europejskiego Funduszy Społecznego lub z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dotyczy to m.in Regionalnych Programów Operacyjnych. To tutaj znajduje się przykładowy katalog kosztów racjonalnych usprawnień (strony 16-18), które można sfinansować z tych środków.
    • Załącznik nr 1 do Wytycznych (strony 34 - 42) może się przydać, gdy mamy wątpliwości, czy prawidłowo zaplanowaliśmy w projekcie równość kobiet i mężczyzn. "Standard minimum realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach projektów współfinansowanych z EFS" zawiera tabelę z warunkami, za które trzeba uzyskać minimum 3 punkty, choć są wyjątki, kiedy wystarczą tylko 2.  Pod tabelką jest instrukcja wyjaśniająca sposoby przyznawania tych punktów.
  • w broszurze - np. do czego ma prawo osoba z niepełnosprawnością w ramach Funduszy Europejskich, czym się charakteryzuje projekt dostępny dla wszystkich albo co to jest projektowanie uniwersalne. O tym ostatnim już wcześniej pisałam.

 
http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/101_0538.jpgCzy planując budowę nowego obiektu instytucji kultury albo remont obejmujący wejście do budynku konsultowaliście jego funkcjonalność albo wygląd z mieszkańcami? A z osobami niepełnosprawnymi? 
W grze Planeta Zapomnianych Książek uczestnicy wykonują teraz Misję tygodnia - Zapraszające wejście. Fotografują wejścia do budynków oferujących książki i dodają uwagi, co w nich jest dobrego, a co można by poprawić. Ich zgłoszenia publikujemy w Galerii specjalnej. Do wczoraj jeszcze nie było uwag dotyczących dostępności dla osób niepełnosprawnych. Były uwagi o dostępności parkingu. Sporo o estetyce. I zdjęcia, a wśród nich to, które umieścił gracz Nerilka. Urocze. Czy są tam zdjęcia wejść do Waszych obiektów? A może chcecie się swoim wejściem pochwalić?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz