czwartek, 29 października 2015

Prawo samo w sobie nie jest złe, to jego egzekwowanie pozostawia wiele do życzenia.

W tytule posta podałam fragment wypowiedzi dr hab. inż. arch. Marka Wysockiego, Dyrektora Centrum Projektowania Uniwer­salnego na Politechnice Gdańskiej, który wyjaśnia czym jest projektowanie uniwersalne:

Ideą projektowania uniwersalnego jest budowanie świata przyjaznego wszystkim – osobom sprawnym i z niepełnosprawnościami, starszym i młodym, kobietom w ciąży czy chodzącym na szpilkach, osobom podróżującym ze zbyt dużym bagażem, etc. Projektowanie uniwersalne uwzględnia każdego z nich i pomaga uczynić świat przyjaznym niezależnie od tego, jakie słabości, problemy czy zwyczaje mamy. Oczywiście w istotny sposób jest to najbardziej ważne dla osób z niepełnosprawnościami.

W dalszej części wywiadu możemy się dowiedzieć o tym, czy polskie prawo właściwie rozpoznaje ideę projektowania uniwersalnego, czym się zajmuje Centrum Projektowania Uniwersalnego na Politechnice Gdańskiej, dlaczego władze Gdyni poszukują specjalistów i czy polskie projekty finansowane ze środków unijnych stosują się do wymagań (i polskich, i unijnych) w tym zakresie. Wywiad przeprowadził Arkadiusz Kaczanowski.

A ja się zastanawiam, jak często władze instytucji publicznych są tak przekonane o własnej racji, że nie potrzebują specjalistów ani konsultacji społecznych. Rozejrzyjcie się wokół siebie. Czy gdybyś się poruszał na wózku, mógłbyś dotrzeć samodzielnie do miejsca, w którym teraz jesteś? Czy, gdybyś była w szpilkach i z małym dzieckiem w wózeczku, mogłabyś bez przeszkód dotrzeć do najbliższej przychodni, biblioteki albo parku? Czy, gdybyś miał 80 lat i musiał się w nocy przesiadać w środku lasu z jednego pociągu do drugiego (bo była awaria), umiałbyś to zrobić? Czy Twoje dziecko na wózku mogłoby korzystać z najbliższego przedszkola? A jakbyś na dokładkę niedobrze słyszał czy widział i miał niesprawne ręce...

Cały wywiad oraz inne informacje na temat udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami finansowanych z UE dostępne są w najnowszym numerze Biuletynu Fundusze Europejskie w Polsce (nr 37/2017). Wywiad na stronach 8-9. Na dalszych stronach są artykuły o dostępności. Zdjęcie pochodzi z artykułu Pauliny Pietrasik "Dostępność od przedszkola" (s. 12).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz