poniedziałek, 26 października 2015

3 pokoje z kuchnią


3 Pokoje z kuchnią. Miejsce Aktywności Lokalnej to projekt społeczno-artystyczny, w którym mieszkańcy Białołęki tworzą i reżyserują swoje wspólne miejsce, decydują o jego charakterze i ofercie społeczno-kulturalnej. Miejsce realizacji - owe 3 pokoje z kuchnią Białołęcki Ośrodek Kultury (BOK) wynajmuje od osoby prywatnej.


Wydarzenia organizowane tam są przez sąsiadów i mieszkańców Białołęki. Miejsce nie ma przygotowanej i zaplanowanej z góry oferty zajęć. Tworzy się ją na bieżąco. W efekcie każdego dnia są powstają różne, cykliczne zajęcia organizowane przez mieszkańców.
Na szkleniach dotyczących działań projektowych często padają pytania o to, czym jest innowacyjność. W przypadku tego projektu została ona wypunktowana:
  • Miejsce nowatorskie, bo tworzone przez mieszkańców dzielnicy, a finansowane przez instytucję publiczną – Białołęcki Ośrodek Kultury. Jedyne takie miejsce w Polsce.
  • Przeprowadzenie z powodzeniem konsultacji społecznych, w wyniku których określono charakter, sposób funkcjonowania oraz zakres działania miejsca. 
  •  Wzorcowy przykład partnerstwa publiczno-prywatnego. Lokal w którym znajdują się 3 Pokoje z kuchnią wynajmowany jest przez BOK od mieszkańca Zielonej Białołęki.
  • Konsultacje społeczne wyłoniły grupę aktywnych mieszkańców - liderów społeczności lokalnej, którzy od samego początku włączyli się w tworzenie miejsca. 
  • Rezygnacja z odgórnej organizacji miejsca i oddania większości przestrzeni instruktorom zewnętrznym z BOKu. Dzięki temu 70% oferty wypełniają działania sąsiadów i mieszkańców, którzy aktywnie, z pasji organizują sobie czas, ucząc się od siebie nawzajem.
  • Z zasady co najmniej 70% wydarzeń jest bezpłatnych - realizowane są drogą wzajemnej wymiany wiedzy. 
Informacje podałam za serwisem Platforma Kultury, ale ten adres dzisiaj nie działa (przerwa techniczna). Dlatego odsyłam do strony 3 pokoi z kuchnią. Stamtąd też pochodzi zdjęcie. Na stronie Platformy Kultury (jak się skończy przerwa techniczna) znajdziecie też przykłady inicjatyw, które urodziły się już w 3 pokojach z kuchnią.

Jak często pytacie sąsiadów o to, 
  • co chcieliby robić w Waszej bibliotece?
  • co musiałoby się w niej wydarzyć, żeby do Was przyszli?
  • czy chcieliby coś u Was zorganizować?
  • czy znają kogoś, kto chciałby?
Sąsiad to nie tylko osoba prywatna mieszkająca w blogu nieopodal budynku biblioteki. To też między innymi właściciel sklepu albo przedszkolanka czy prawnik, którzy pracują niedaleko... I, oczywiście, uczniowie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz