Wczoraj pisałam o spotkaniu regionalnym w Olsztynie w ramach akcji akcji Masz Głos, Masz Wybór. To ogólnopolska inicjatywa angażująca obywateli oraz władze do dialogu i współpracy, ponad podziałami i sympatiami politycznymi.
Zapraszają organizacje pozarządowe, grupy mieszkańców, szkoły, biblioteki, domy kultury oraz lokalne media do działań na rzecz swoich lokalnych społeczności. Oferują wsparcie ekspertów i szkolenia.
Przyznają nagrodę Super Samorząd. Prowadzą kampanie profrekwencyjne - zachęcają wyborców do świadomego udziału w głosowaniu. Newsletter z aktualnymi informacjami dotyczącymi programu Masz Głos, Masz Wybór można zamówić pisząc e-mail na adres: maszglos@batory.org.pl.Więcej informacji: http://www.maszglos.pl/
W zakładce Strefa innowacji na tej stronie wśród działań proponowanych w 2015 r. są:
- Budżet obywatelski
- Dostępni radni
- Inicjatywa lokalna
- Przestrzeń dla ludzi
- Lepsze instytucje
Nie trzeba być koniecznie częścią opisanej inicjatywy, by działać na rzecz społeczności lokalnej. W Miejskiej Bibliotece Publiczne w Morągu robią to między innymi w ramach programu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Strefy Innowacji.
W sierpniu 205 r. zorganizowali "Kuchnię pomysłów" w Parku Miejskim podczas Dni Morąga. Morąscy bibliotekarze ubrani w fartuchy i czapki kucharskie pytali młodych ludzi o pomysły na innowacje w mieście. Ich hasło to "Ugotuj z nami świeże pomysły". Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Zebrali ponad 50 pomysłów. Młodzi ludzie zapisywali je na balonach
przypominających żarówki, które włożone do wielkich garnków wyglądały
jak logo Kuchni Pomysłów. Poza „gotowaniem” pomysłów, młodzież została też poproszona o mapowanie
miasta skojarzeniami, jak i gdzie spędzają wolny czas. Zostało to
zrealizowane przez wbijanie chorągiewek / karteczek w trawę, na
planie miasta, który przygotowano wcześniej z włóczki i wykałaczek. Wszystkie
pomysły zostały starannie przeanalizowane przez zespół morąskiej Strefy Innowacji. Wyodrębniły te pomysły, które są możliwe do zrealizowania. Na początek biblioteka realizuje 4
pomysły:
- przy współpracy z Urzędem Miasta na Kolonii Warszawskiej staną elementy siłowni do Street Workaut’u. Street Workaut, cytując Wikipedię, jest to aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń opartych głównie na wykorzystywaniu własnego ciężaru ciała;
- Młodzieżowe Nocne Maratony Filmowe w bibliotece. W tym celu biblioteka zakupiła już 10 wygodnych puf do Sali wielofunkcyjnej. Ostatni tego typu Maraton odbył się w sierpniu i trwał 7,5 godziny. Planujemy, aby nocne maratony stały się cykliczną imprezą;
- darmowe Wi-Fi;
- zawody w gry na x-box.
Kolejna Kuchnia Pomysłów ma ruszyć już w październiku 2015 r. Ciekawe co tym razem upichcą.
Post o... i zdjęcia z "letniej" Kuchni
Wideo prosto z Kuchni
TV Morąg o pierwszej Kuchni (między 11:20 a 13:26)
Zdjęcia z Maratonu Filmowego
Od lipca do grudnia 2015 r. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej realizuje projekt OrlikLab – Kulturalne Ingerencje na Orlikach, którego głównym zadaniem jest połączenie działań artystycznych z infrastrukturą i przestrzenią sportową, jaką stanowią orliki.
Orliki mogą ułatwiać dotarcie z ofertą kulturalną do mieszkańców małych miasteczek czy wsi. Latający Animatorzy Kultury razem z animatorami Orlików będą udowadniali, że Orliki mogą być miejscem nie tylko aktywności sportowych, lecz także kulturalnych.
Pracują w dwóch lokalizacjach: Oława i Dąbrowa nad Czarną,
z animatorami tamtejszych orlików: Bartosza Łusia i Grzegorza Sipy.
Wspierają ich nasi socjologowie z sieci LAS – Katarzyna Wala i Adam
Kadenaci oraz artyści – specjaliści ww. dziedzinach sztuki: Piotr Stasik
i Magda Radłowska.
Więcej informacji o projekcie OrlikLab można znaleźć na stronie : http://e.org.pl/orliklab-kulturalne-interwencje-na-orlikach/. Z tej strony pochodzi też rysunek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz