poniedziałek, 21 września 2015

3 projekty międzynarodowe, 3 programy międzynarodowe

Kiedy mówię o unijnych źródłach finansowania projektów międzynarodowych, bibliotekarze często się wycofują, bo: trudno o partnerów, trudne zasady, trudna praca i jeszcze trudniejsze języki, których nie znamy...

Tymczasem są biblioteki, które realizują takie projekty, są projekty, które mogłyby być realizowane przez biblioteki i takie, które już są realizowane z bibliotekami. W poprzednim poście pisałam o projekcie "Programowanie ciekawości", który jest kontynuowany z programu Erasmus +. Teraz podaję 3 inne przykłady.
  • Internetowy Festiwal Literacki "Euroczytanie 2007,
  • Nasza Mała Biblioteka,
  • Daily innovators and daily educators in the libraries.


    Celem ogólnym było wzmocnienie długofalowej współpracy pomiędzy Polską, Litwą i Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych do rozwoju czytelnictwa głównie wśród młodzieży w wieku 16-25 lat.

    Najważniejsze działania projektu
    1. Przygotowanie platformy sprzętowej i oprogramowania dla projektu w celu zorganizowania festiwalu w Internecie jednocześnie w 3 krajach i 3 wersjach językowych oraz e celu zapoczątkowania wymiany doświadczeń w zakresie użytkowania Internetu dla rozwoju czytelnictwa pomiędzy partnerami.
    2. Promocja mająca na celu rozpowszechnienie idei festiwalu i projektu.
    3. Festiwal – konkurs literacki dla młodzieży przeprowadzony dzięki platformie sprzętowo-programowej.
    4. Spotkania z pisarzami – promocja literatury 3 krajów partnerskich.
    5. Przygotowanie i edycja wydawnictwa pofestiwalowego z pracami laureatów.
    6. Stały monitoring i 3 konferencje w 3 krajach podsumowujące realizację projektu.



    • Nasza Mała Biblioteka
    to projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 7-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od sześciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach podstawowych na Słowenii. 

    Wydawnictwo KUD Sodobnost International zaprosiło do współpracy wydawców z innych krajów. Ostatecznie do współrealizacji projektu przystąpiły dwa wydawnictwa specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży: Agencja Edytorska Ezop z Warszawy i Nieko Rimto z Wilna. W latach 2015-2016 projekt „Nasza Mała Biblioteka” będzie zatem realizowany na Słowenii, w Polsce i na Litwie w ramach unijnego programu Kreatywna Europa

    Projekt obejmuje: konferencje, przygotowanie sześciu książek dla dzieci w trzech językach, przygotowanie materiałów dodatkowych ("Łamigłówki Literackie", scenariusze zajęć),  akcję informacyjno-promocyjną wśród szkół, bibliotek, instytucji kultury i rodziców oraz nabór zgłoszeń do projektu, promocyjne i kreatywne działania partnerów w 3 krajach, w tym "Ruchoma Wystawa Walizek".

    W Polsce warunkiem przystąpienia do projektu jest zakup pakietu sześciu książek w promocyjnej cenie 90 zł (50% rabatu od sugerowanej ceny detalicznej). Zakup jednego pakietu upoważnia do otrzymania maksymalnie trzydziestu egzemplarzy bezpłatnych "Łamigłówek Literackich" i bezpłatnego uczestnictwa pięciu osób w imprezach towarzyszących projektowi, organizowanych w warszawskim Teatrze Lalka (warsztaty literackie, ilustratorskie i lalkarskie, widowiska teatralne oparte na scenariuszach przygotowanych przez autorów książek).

    Do projektu przystąpiło już ponad 80 podmiotów, a łączna liczba uczestników przekroczyła 4500 osób. Wszystkie placówki biorące udział w projekcie otrzymały zamówione pakiety materiałów edukacyjnych i w ciągu roku szkolnego 2015/2016 będą realizować program zabaw oraz konkursów dla dzieci przy współudziale Agencji Edytorskiej EZOP. Zgłoszenia mogła dokonać osoba pełnoletnia będąca opiekunem uczestników projektu, tzw. mentorem, np. nauczyciel, wychowawca, bibliotekarz, rodzic.


    Informacje podałam za stroną Programu Kreatywna Europa,
    za Magazynem CED 3_2015 (Creative Europe Desk Polska, s, 31)
    oraz za stroną http://ezop.com.pl/zgloszenie-do-projektu



    •  Daily innovators and daily educators in the libraries
    Od września FRSI rozpoczyna realizację projektu „Daily innovators and daily educators in the libraries”, na który otrzymała ponad 300 tys. Euro z programu Erasmus + (Akcja 2: Partnerstwa strategiczne/Edukacja dorosłych). Wespół z grupą 4 organizacji partnerskich: Biblioteką Narodową Litwy, Centrum Informacyjnych SystemówKulturalnych z Łotwy, Biblioteką w Oppland (Norwegia) oraz Fundacją Reading & Writing będą analizować innowacje społeczne, inicjatywy kreatywne oraz programy międzykulturowe w europejskich bibliotekach. Planują wypracować model biblioteki, uwzględniający te trzy kierunki rozwoju, przygotować materiały edukacyjne dla bibliotekarzy i ich lokalnych współpracowników oraz scenariusze do pracy ze społecznością lokalną. Projekt potrwa 3 lata i na pewno jeszcze o nim usłyszymy.
    Kontakt: Magda Krasowska-Igras, magdalena.krasowska@frsi.org.pl
    Informacje podałam za newsletterem LABIB-u. Obrazek to pin ze strony FRSI.


    Aktualnie są otwarte konkursy między innymi w 3 programach. Podobne albo takie same będą w kolejnych latach. Pisałam o tym wcześniej:

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz