wtorek, 19 kwietnia 2016

Aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

Czy to jest temat, który może zainteresować biblioteki albo organizacje pozarządowe?
Generalnie wydaje się, ze wszyscy powinniśmy mieć ten temat na uwadze dla dobra wspólnego. Ale przyjrzyjmy się, czy biblioteki albo organizacje mogą wziąć udział w konkursie o takim tytule, który został ogłoszony w ramach osi 11 Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na lata 2014-2020 - poddziałanie 11.1.1 aktywizacja społeczna i zawodowa osób wykluczonych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym - 2 typ projektów. Poniżej odniosę się do kilku warunków tego konkursu.

  • Wnioski można składać między 29 kwietnia a 18 maja 2016 r. - jest czas na przygotowania.
  • Uczestnikami projektów mogą być jedynie osoby w wieku powyżej 50 roku życia - jest to grupa, z którą pracują zarówno biblioteki jak i organizacje pozarządowe.
  • Wnioski mogą składać podmioty (nie osoby fizyczne) działające w sferze pomocy i integracji społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych lub rynku pracy - w tym momencie odpadają zapewne biblioteki (nie słyszałam, by któraś miała taki zapis w statucie, ale mogę się mylić), natomiast organizacje, które mają taki zapis w KRS albo wpisie do ewidencji gospodarczej - kwalifikują się.
  • Projekt nie może być realizowany na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ełku - trzeba zaplanować działania poza terenem Miasta Ełk i gminy Ełk.
  • Trzeba mieć 5% wkładu własnego.
  • Trzeba planować utworzenie podmiotu integracji społecznej* albo być takim podmiotem - mieć miejsce na prowadzenie działań z wyjątkiem warsztatów terapii zajęciowej, bo one się nie kwalifikują.
  • W tym momencie otwieram Regulamin i sprawdzam kolejne warunki... Na końcu 27. strony Regulaminu trafiam na "Cel regulaminu konkursu":
    • Interwencja w ramach Podziałania 11.1.1 będzie realizowana poprzez wykorzystanie potencjału podmiotów integracji społecznej, tj. Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej oraz podmioty działające na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej (których podstawowym zadaniem nie jest działalność gospodarcza), z wyjątkiem warsztatów terapii zajęciowej. Podmioty te świadczą kompleksowe usługi społeczno-zawodowe, osiągając wysoką skuteczność w poprawie sytuacji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym na rynku pracy.
A kiedy to wszystko warto zrobić? Ano wtedy, gdy mamy pomysł i rzeczywistą chęć, by aktywizować u siebie (w swojej bibliotece albo organizacji) osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. A co ma zrobić biblioteka, która chce, ma pomysł i warunki, ale nie może startować w tym konkursie, bo w statucie brak odpowiedniego zapisu? Może dogadać się z podmiotem uprawnionym i zostać nieformalnym albo i formalnym partnerem... trzeba sprawdzić w regulaminie, uszczegółowieniu, Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich...

Informacje podałam za Serwisem Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na dole tej strony znajdują się między innymi pliki do pobrania. Wśród nich:
Więcej informacji możecie uzyskać  np. w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Olsztynie:
ul. Głowackiego 17,  10-447 Olsztyn
gpiolsztyn@warmia.mazury.pl
Telefony:
89 512 54 82,
89 512 54 83,
89 512 54 85,
89 512 54 86

* Ze słownika, który jest w Regulaminie konkursu:
  • Centrum integracji społecznej - podmiot reintegracji społecznej i zawodowej utworzony na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 225, z późn. zm.). (CIS)
  • Klub integracji społecznej - podmiot reintegracji społecznej i zawodowej utworzony na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym. (KIS)
  • Mieszkanie treningowe - rodzaj mieszkania wspomaganego funkcjonującego w ramach usług świadczonych w lokalnej społeczności przygotowujący osoby w nim przebywające do prowadzenia samodzielnego życia. Usługa ma charakter okresowy i służy określonym kategoriom osób (w szczególności osobom opuszczającym pieczę zastępczą, osobom bezdomnym, osobom z zaburzeniami psychicznymi) w osiągnięciu częściowej lub całkowitej samodzielności m.in. poprzez trening samodzielności, poradnictwo, pracę socjalną lub inne usługi aktywnej integracji.
  • Niepubliczny podmiot pomocy i integracji społecznej lub rynku pracy - podmiot działający w sferze pomocy i integracji społecznej lub rynku pracy, w szczególności należący do jednej z poniższych grup:
    • organizacje pozarządowe (w tym fundacje i stowarzyszenia);
    • Centra Integracji Społecznej / Kluby Integracji Społecznej – prowadzone przez organizacje pozarządowe;
    • spółdzielnie socjalne;
    • agencje zatrudnienia;
    • niepubliczne podmioty szkoleniowe (wpisane do rejestru instytucji szkoleniowych).
  • Podmiot ekonomii społecznej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz