Na katowickim spotkaniu grupy roboczej RemiksLab we wrześniu 2015 r. powstał przewodnik "Jak wdrażać nowe technologie w projektach kulturalnych, społecznych i edukacyjnych”. Wszystkie instytucje, które tworzyły poradnik, mają bogate doświadczenie
praktyczne w wykorzystywaniu nowych technologii. Przewodnik jest
opublikowany na wolnej licencji CC BY 4.0. W podtytule czytamy "Krótki poradnik" i to prawda - tekst nie przytłacza. Za to aktywne linki kierują nas na różne drogi poszerzania wiedzy i kompetencji, np.:
- Box – Badanie oddziaływania na kapitał społeczny – jak badać
potrzeby społeczności: http://www.kapitalspoleczny.org/ - Maszynownia. Zasilanie kultury: Blok projektowy i Blok IT: http://mik.krakow.pl/maszynownia-wiki/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna
- Test Kruga: http://www.kursusability.pl/kurs-usability/prototypowanie/makiety-funkcjonalne
Mnie do lektury tej publikacji najbardziej zachęcił jeden z początkowych akapitów:
Masz pomysł na narzędzie technologiczne? Zanim uznasz, że warto zainwestować czas i środki, zastanów się, czy istotnie jest ono atrakcyjne dla odbiorców twojej instytucji? Czy odpowiada na ich potrzeby? Czy będzie skutecznym sposobem na dotarcie do nowych użytkowników? Jeśli zdefiniowałeś grupę docelową, przyjrzyj się temu, jak wygląda jej stosunek do technologii. Ze względu na szum informacyjny wiele osób doświadcza przesytu danymi, ograniczając się tylko do tych narzędzi, które są im rzeczywiście przydatne w codziennym życiu. Twoje narzędzie będzie konkurować o uwagę odbiorców z innymi atrakcyjnymi produktami. Zanim zaangażujesz w jego produkcję zespół, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i jak często korzystałabyś sama z tego narzędzia?
A teraz zamieńcie "narzędzia technologiczne" zaznaczone wyżej grubszą czcionką na np.:
- nowe wydawnictwo,
- nowy projekt,
- nową debatę,
- ofertę, którą właśnie wymyśliłeś i która Cię zachwyca, ale nie sprawdziłeś, czy innych też... (pomijam tu pytanie o zdanie poddanych...)
Informacje podałam za serwisem Platforma Kultury.
Przewodnik można pobrać na stronach: Medialab Katowice, w NGOtece.pl, i w Bibliotece Multimedialnej Ośrodka „Brama Grodzka -Teatru NN”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz