sobota, 9 kwietnia 2016

Regranting

O regrantingu wspominałam w poście Wsparcie Demokracji 2016 - w Gruzji i TunezjiRegranting polega na tym, że środki otrzymane w formie dotacji (grantu) przez jeden podmiot są – także w formie grantów, ale już mniejszych – przekazywane innym podmiotom. To działanie legalne i możliwe do zrealizowania w naszym porządku prawnym. Mogą to robić nie tylko organizacje dysponujące środkami prywatnymi, ale także samorządy czy administracja na szczeblu rządowym. Ten mechanizm nie jest stosowany zbyt często. W niektórych programach grantowych mamy informacje, że regrantingu stosować nie można (np. w Bardzo Młodej Kulturze). Do zasad każdego programu trzeba się stosować, jeśli zdecydujemy się w nim uczestniczyć.

Samorządy przeznaczają w swoich budżetach środki na wykonywanie zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Organizują w tym celu konkursy. Tego typu konkursy mogłaby organizować organizacja w imieniu samorządu. Może wtedy uprościć procedury, łatwiej dotrzeć do lokalnych nawet malutkich organizacji i grup nieformalnych, może też dołożyć środki, które pozyska z innych źródeł niż samorządowe. Samorządy nierzadko nie wiedzą, ze mogą stosować regranting albo nie wiedzą jak to zrobić.

 Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) podjęła się – wraz z partnerami: Starostwem Powiatowym w Nidzicy, Nidzicką Fundacją Rozwoju Nida, Gminą Miastem Biłgoraj oraz Biłgorajską Agencją Rozwoju Regionalnego – realizacji projektu, który miał nie tylko wyjaśnić przedstawicielom samorządów czym jest regranting, ale także dać im narzędzia do jego wprowadzenia oraz gwarantować, że wszystkie te propozycje są zgodne z obowiązującym prawem. Sama Akademia ma do czynienia z regrantingiem od kilkunastu lat. W programie Działaj Lokalnie z powodzeniem przekazuje granty lokalnym organizacjom (tzw. operatorom), które następnie rozdzielają te środki pomiędzy inne organizacje lub grupy nieformalne. 

Opracowali model wprowadzania regrantingu i oddali go do testowania ośmiu samorządom, które – chociaż nie bez obaw – zaryzykowały i zdecydowały się przekazać część środków przeznaczonych na realizacje zadań publicznych w formie regrantingu.

Osiem samorządów wybrało zadania, które powierzyły do wykonania w formie regrantingu. Każdy z tych samorządów wybrał własnego operatora. Operatorzy przeprowadzili konkursy, wybrali i potem nadzorowali projekty realizowane lokalnie przez inne organizacje. W ramach projektu uzyskali nawet opinię z Regionalnej Izby Obrachunkowej w województwie warmińsko-mazurskim, która potwierdza zgodność z prawem takich działań.  Powstał także „Podręcznik regrantingu, czyli jak wdrażać mechanizm regrantingu w samorządach gminnych i powiatowych. Modelowe rozwiązanie opracowane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce„. Składa się on z dwóch części:
 Można je pobrać i przeczytać o nich na stronie: http://regranting.filantropia.org.pl/?page_id=123
 Informacje podałam za stroną: http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1022954.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz