czwartek, 14 maja 2015

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek w 2015 r. a wkład własny

Program Biblioteki Narodowej.
W 2015 r. zmieniły się kryteria przydziału kwot dotacji do poszczególnych bibliotek. 


  • Liczy się m.in. bezwzględna liczba użytkowników. To znaczy, że większe biblioteki (najczęściej w większych miastach) mają szansę na wyższe dotacje.
  • Zwiększył się wymagany wkład własny - ma być minimum 30%. Wyższy (niż 30%) wkład własny nie ma wpływu na kwotę dotacji. Kwota grantu nie może ulec zwiększeniu. Czy to znaczy, że trzeba planować jak najwięcej wkładu własnego? Np. wszystkie pieniądze, które biblioteka przeznacza z dotacji podmiotowej na zakup nowości w 2015 r.?

To zależy:
- warto wpisać jak najwięcej, gdy mamy realne zagrożenie, że organizator biblioteki zechce "obciąć" fundusze biblioteki na zakup nowości. Gdy podpiszemy umowę na dany wkład własny - mamy argument za tym, by nam nie zmniejszano budżetu, bo jeśli nie spełnimy warunków umowy, możemy stracić grant... Ale gwarancji i tak nie mamy, że organizator przyjmie nasze argumenty...
- nie warto, gdy powyższego zagrożenia nie ma. Z zadeklarowanej kwoty musimy się rozliczyć - to oznacza zakup zgodny z wymaganiami programu, w tym odpowiednie opisywanie faktur. A jeśli w międzyczasie okaże się, że musimy znaleźć środki na jakiś inny niezbędny wydatek - nie będzie już pola manewru.Warto pamiętać, że środki projektu (wkład własny i dotację) należy wydać najpóźniej w listopadzie 2015 r., zatem, jeśli wpiszemy wszystkie środki biblioteki jako wkład własny - w grudniu nie będziemy mieli za co kupić książek.

Teraz WBP w Olsztynie czeka na informacje z bibliotek w naszym województwie - czy stać je na wymagany wkład własny zgodny z planowanymi grantami dla tych bibliotek. Wystarczy tę informację przesłać mailem na adres wspolpraca@wbp.olsztyn.pl. Czekamy jeszcze decyzję Ministra w sprawie kwoty dotacji dla całego województwa i ostatecznych kryteriów.

Więcej informacji o programie: http://www.bn.org.pl/programy-i-uslugi/program-zakup-nowosci-wydawniczych-do-bibliotek/2015/
albo
wspolpraca@wbp.olsztyn.pl , 89 524 90  37 (lub 38 lub 41) - Dział Analiz i Współpracy z Regionem  w WBP w Olsztynie

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza