wtorek, 28 lutego 2017

Plusy Twojego Erasmusa - konkurs fotograficzny

Do 30 kwietnia 2017 r. beneficjenci programu Erasmus+, jego poprzedników i programów pokrewnych (Socrates, Socrates II, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Uczenie się przez całe życie, Erasmus Mundus, Tempus i Młodzież w działaniu) mogą brać udział w konkursie na najciekawsze zdjęcie lub film ilustrujące zalety udziału w programie. Komisja Europejska ogłosiła ten konkurs z okazji 30-lecia istnienia programu Erasmus.

Zdjęcia lub film (wraz z opisem liczącym nie więcej niż 100 słów), opisujące największą korzyść (plus) z udziału w programie trzeba wysłać w formularzu online, który znajdziecie na dole strony z ogłoszeniem konkursu. Należy wskazać rok i kraj, w którym wykonano materiał. Filmy i zdjęcia zostaną udostępnione w mediach społecznościowych, gdzie odbędzie się głosowanie. Nie zapomnijcie i Wy o udostępnieniu swojego zgłoszenia w mediach społecznościowych z dopiskiem: #ErasmusPlus

Nagrody:
  • 4 vouchery podróżne o wartości 100 euro - dla autorów czterech najbardziej inspirujących zgłoszeń wybranych przez jury,
  • voucher wart 600 euro dla laureata głosowania internautów.
Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów (w języku angielskim) znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej.




Do 28 lutego 2017 r. studenci uczelni uczestniczących w programie Erasmus+ mogą wysyłać propozycje Jubileuszowego plakatu programu Erasmus +. Plakat ma promować jubileusz na uczelni i w trakcie wydarzeń organizowanych z okazji 30-lecia Erasmusa. Aby wziąć udział w konkursie należy wysłać swoje zgłoszenie na adres: he@erasmusplus.org.pl. Można wygrać sprzęt multimedialny.


Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Erasmusa +. Jest tam, między innymi, link do regulaminu konkursu.






Na stronie Erasmusa + znajdziecie też miejsce, w którym są zgrupowane różne działania związane z obchodami 30-lecia.

poniedziałek, 27 lutego 2017

Węgiersko-polski program współpracy pozarządowej - konkurs


Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają organizacje pozarządowe do udziału w Węgiersko-polskim Programie współpracy pozarządowej. Program ma na celu intensyfikację pozarządowej, obywatelskiej współpracy między naszymi krajami i lepsze wzajemne poznanie się.
Wnioski na projekty konkursowe mogą składać organizacje pozarządowe, instytucje kościelne, szkoły, wyższe uczelnie i osoby fizyczne. W każdym z projektów muszą brać udział co najmniej jeden partner ze strony polskiej i 1 ze strony węgierskiej. Do konkursu nie mogą przystąpić partie polityczne i afiliowane przy nich organizacje młodzieżowe oraz związki zawodowe. Nie można ubiegać się o dofinansowanie na działalność gospodarczą.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy trzeba przesłać pocztą elektroniczną do 31 marca 2017 r. na adres Ambasady akredytowanej w kraju, w którym osoba odpowiedzialna za projekt mieszka lub ma siedzibę. Dla mieszkańców Polski to adres: civil.warsaw@mfa.gov.hu. Trzeba podać kontakt do osoby odpowiedzialnej za projekt (imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu). Formularz należy wypełnić zarówno po polsku, jak i po węgiersku (czyli w obu językach) lub w języku angielskim.


Projekty mogą być realizowane w obu krajach, niezależnie od miejsca złożenia wniosku.

Jeden projekt może otrzymać dofinansowanie w granicach 1 000 – 5 000 EUR. W 2017 r. zaplanowano na ten konkurs 30 000 EUR. Wnioskodawca musi zapewnić udział własny, który wynosi co najmniej 10 % całkowitych kosztów projektu.

Informacje podałam sza serwisem Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Ambasady Węgier. Są tam linki do dokumentów konkursowych:
Na stronie Ambasady 3 ostatnie linki kierują do strony, której Firefox nie chce otwierać. Dostałam te dokumenty mailem z Ambasady. Bardzo dziękuję :)

Program Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Do 8 marca 2017 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego można aplikować do Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. To już XIII edycja programu. Realizuje go Szkoła Liderów. Na program składają się:
  • indywidualna opieka tutora (przez 12 miesięcy),
  • szkolenia (inauguracja, 4 kilkudniowe warsztaty, zlot kończący program),
  • wymiana doświadczeń i nowe kontakty,
  • oferta dla absolwentów.
Organizatorzy oczekują na zgłoszenia osób, które:
  • mają co najmniej 3-letnie doświadczenie w działalności społecznej,
  • mają doświadczenie w przewodzeniu inicjatywom, angażowaniu innych do działania,
  • potrafią opowiedzieć, jakie znaczenie ma przeprowadzona przez nie zmiana. 
  • Program skierowany jest przede wszystkim do osób, które miały okazję zrealizować przynajmniej jeden projekt w ramach wybranego Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Zarządzałam kilkoma projektami dofinansowanymi ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Może się zgłosić? Czy to jest moment, w którym potrzebuję wsparcia, żeby ruszyć dalej? A Wy?

Zanim się zgłosicie, warto przeczytać:

Informację podałam za artykułem Bogny Mrozowskiej na portalu labib.pl. Znajdziecie tam, między innymi, link do ulotki o programie Liderzy, jej pierwszą stronę widzicie na obrazku u góry posta. Więcej informacji znajdziecie na stronie Programu.

Dodatkowe pytania możecie kierować do: Julii Szcześniak i Agnieszki Szelągowskiej:

niedziela, 26 lutego 2017

Granty podróżne dla artystów i osób zajmujących się kulturą


Europejska Fundacja Kultury wspiera mobilność artystów podróżujących po Europie i osób zajmujących się kulturą (w wieku do 35 lat). Mogą się starać o granty podróżne w ramach programu STEP Beyond na podróże do w obrębie Europy i państw sąsiadujących – pomiędzy państwami UE i państwami nienależącymi do UE. Granty mogą wynosić 250, 400 i 750 euro w zależności od dystansu i średnich kosztów podróży.

Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej informacji (w języku angielskim) znajdziecie na stronie  European Cultural Foundation.

sobota, 25 lutego 2017

Co to jest gamifikacja?

Kiedy rozmawiam o grywalizacji, często mam wrażenie, że różne strony dyskutantów mówią niekoniecznie o tym samym. Osobiście wolę drugi termin; gamifikacja, bo nie zawiera w sobie dominującego słowa rywalizacja. W grywalizacji nie zawsze musi występować element współzawodnictwa.

Paulina Kamińska w artykule Czym jest grywalizacja? Obalamy 5 największych mitów! odnosi się do kilku najpowszechniejszych przekonań w tym zakresie:
  • Gamifikacja to gra,
  • Gamifikacja jest tylko dla młodych...,
  • Gamifikacja to bułka z masłem,
  • Gamifikacja jest konkursem,
  • Gamifikacja to punkty za dokonywanie zakupów.
Artykuł znalazłam na stronie http://adnext.pl.
Tam też trafiłam na artykuł Włącz się do gry, czyli jak grywalizacja ułatwia pracę z pokoleniem Y. Paulina Kamińska podaje w nim definicje kolejnych pokoleń:
  • Baby boomers,
  • Generacja X,
  • Milenialsi (pokolenie Y): pracodawcy muszą nauczyć się walczyć o ich uwagę, nie poprzez zakazy, ale za pomocą narzędzi, które są dla nich nieodłącznym elementem egzystencji: Milenialsi są przyzwyczajeni do szybkiego dostępu do informacji. Grywalizacja pozwoli im na natychmiastowe śledzenie efektów swojej pracy, a przede wszystkim umożliwi dzielenie się sukcesami z innymi. Będą mieli też poczucie pokonywania kolejnych barier, a co za tym idzie wzrośnie ich zadowolenie i satysfakcja z wykonywanych zadań.
Czytając o granicach w kategoriach ludzkich zachowań nieodłącznie przypominają mi się takie lektury jak "Martin Eden", "Szerszeń", czy "Idiota" i strasznie mi żal tych, którzy znajdują się na granicy, bo niełatwo jest żyć bez zrozumienia... Ostatnio do listy "pogranicznych" książek dojdzie chyba cykl Patroli Siergieja Łukjanienko. Inni z "Nocnego patrolu" (pierwszy tom z tej serii) niekoniecznie są zadowoleni z tego, że mogą z pełnym przekonaniem zaśpiewać o sobie "mam tę moc". Czekam co się z nimi dalej stanie, bo dopiero zaczęłam, a już czuję się wciągnięta. Znacie nowojorski Pociąg do książki? Przy okazji przypomniała mi się jeszcze piosenka Inna, śladem której trafiłam na zdjęcie (u góry) w artykule Gazety Nowego Żolibiorza pt. Odmienność - dar czy przekleństwo?. A wszystkie powyższe tematy połączyły się w mojej głowie podczas wędrówki zainspirowanej artykułem Barbary Marii Morawiec w Lustrze Biblioteki pt. Biblioteka Publiczna - nowe czasopismo dla bibliotekarzy. Link do artykułu był elementem maila od mojej szefowej. Dziękuję :)

Zdjęcie Pociągu do książki jest kadrem z filmiku na YouTube New York Public Library.

Jak wypełniać wnioski do samorządu o dofinansowanie?

W poprzednim poście pisałam o naborze wniosków (ofert) o dofinansowanie projektów, który ogłosił Prezydent Olsztyna. Analogiczne konkursy ogłaszają wszystkie samorządy. Zadania, których oczekują mogą się różnić, ale formularze wniosków są podobne. Jeśli ktoś ma wątpliwości, jak je wypełniać może je zmniejszyć na spotkaniu 6 marca 2017 r. w Centrum Organizacji Pozarządowych OCOP w Olsztynie (ul. Tarasa Szewczenki 1).  

Monika Falej poprowadzi szkolenie Wypełnianie wniosku o dofinansowanie do samorządu. Przedstawiciele olsztyńskich organizacji pozarządowych oraz osoby zainteresowane działalnością III sektora mogą się na nie zgłaszać wypełniając formularz znajdujący się na dole tej strony OCOP albo dzwoniąc pod nr telefonu 503 680 500.

Program szkolenia:
  • Zasady ubiegania się o dofinansowanie 
  • Wypełnianie wniosku zgodnie z metodologią tworzenia projektów 
  • Najczęściej popełniane błędy

piątek, 24 lutego 2017

Otwarty konkurs ofert dotyczących kultury - w Olsztynie

Do 16 marca 2017 r. organizacje pozarządowe mogą składać oferty na wykonanie zadań publicznych (wnioski o dofinansowanie tych zadań) w zakresie kultury świadczonych na rzecz mieszkańców Miasta Olsztyna. Na zadania o różnych nazwach Miasto planuje przeznaczyć konkretne kwoty:
  • Organizacja ważnych wydarzeń kulturalnych - 200 000 zł
  • Edukacja mieszkańców Olsztyna w różnych dziedzinach kultury (w szczególności plastyka, muzyka, literatura, teatr) - 190 000 zł
  • Promowanie lokalnej twórczości i debiutów artystycznych - 50 000 zł
  • Popularyzacja różnorodności kulturowej Olsztyna - 40 000 zł.  
Trzeba zapewnić wkład własny w wysokości minimum 10% całkowitych kosztów realizacji zadania. 
Organizatorzy oczekują, że składane oferty będą obejmowały organizację różnorodnych działań, przedsięwzięć w zakresie kultury skierowanych do mieszkańców Olsztyna, ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć organizowanych w obszarze Starego Miasta w Olsztynie, m.in.:
  • festiwali, 
  • konkursów, 
  • koncertów, 
  • spotkań, 
  • przeglądów, 
  • konferencji, 
  • wydawnictw, 
  • imprez, 
  • instalacji artystycznych, 
  • warsztatów, 
  • zajęć edukacji kulturalnej.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna ma swoją główna siedzibę (Stary Ratusz - na zdjęciach) w samym centrum Starego Miasta.

Oferty należy składać za pomocą generatora "WITKAC" udostępnionego na stronie www.witkac.pl.

Wersję papierową oferty wraz z załącznikami wydrukowaną z platformy "WITKAC" należy dostarczyć do Urzędu Miasta do 17 marca 2017 r. z dopiskiem na kopercie „Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie kultury”.

Informacje podałam za serwisem OCOP. Więcej szczegółów, w tym adres znajdziecie w ogłoszeniu o konkursie. Jest ono umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna. Formularze ofert i sprawozdań znajdziecie w zakładce o tej nazwie. Są tam:

czwartek, 23 lutego 2017

#ColorOurCollections – festiwal kolorowanek

Od 6 do 10 lutego odbywała się druga edycja kampanii  #ColorOurCollections. Podczas tej akcji biblioteki, muzea, archiwa i inne instytucje kultury z całego świata udostępniają setki bezbarwnych grafik i ilustracji ze swoich kolekcji cyfrowych w formie kolorowanek. Są to różnorodne dokumenty, iluminacje, ekslibrisy, ikony, mapy i inne obrazy. Akcja ma na celu promocję bibliotek oraz zaprezentowanie ich interesujących zbiorów wśród szerokiego grona odbiorców.


Wyobrażam sobie, że analogiczny Festiwal kolorowanek mógłby trwać przez cały rok albo cyklicznie - raz na tydzień... Widzę stanowisko w przestrzeni biblioteki (i w Internecie), na którym i dziecko, i dorosły znajdą interesujące obrazy i narzędzia do ich ubarwienia. Kilka wygodnych siedzisk. Przy jednym z nich tabliczka z napisem "Co Leonardo miał na myśli? - Narysuj", artykuł Historia jednego obrazu: Dama w czerni. A może Mona Lisa z przywróconymi obciętymi bokami... Obok kolorowanka z pustym tłem i dobre kredki... Na odwrocie kolorowanek zgoda autora na publikację w ramach akcji... I skaner albo aparat fotograficzny... Może jeszcze komputer/tablet z linkiem do biblioteki cyfrowej pokazującej zbiory na temat... ciekawostki... Zaskakujące fakty mogłyby być też krótko opisane/pokazane na odwrocie kolorowanek albo na tabliczkach... Kilka linków do filmików, pokazujących, jak inni tworzą ilustracje, np:

Informacje o Festiwalu kolorawanek (#ColorOurCollections) podałam za Lustrem Biblioteki. Barbara Morawiec pokazuje w swoim artykule filmik, na którym widzimy jak ilustracja wypełnia się kolorami i zaprasza na stronę The New York Academy of Medicine, gdzie możecie znaleźć materiały przekazane przez 88 instytucji. Są tam różne tematy/kategorie, w tym: anatomia, zwierzęta, architektura, dziedzictwo kulturowe, moda, kwiaty, historia medycyny, nauka, kobiety, tatuaże...

Obrazek pierwszy od góry znajdziecie na stronie: http://library.nyam.org/colorourcollections/

Obrazek drugi pochodzi z bloga projektu "The UnderGlass" realizowanego przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i artystę "Ryha" Paprockiego. Tło za damą z łasiczką jest artystyczną wizją Ryha.

środa, 22 lutego 2017

Cykl Kultura/Demokracja - wykłady ekspertów

Wspominałam już nie raz o tym, ze webinaria Narodowego Centrum Kultury są archiwizowane, a ich listę znajdziecie na stronie NCK. Można je obejrzeć/odsłuchać wchodząc na linki tam wskazane albo bezpośrednio ze strony na YouTube Webinaria NCKultury.

W lutym 2017 r. przetłumaczono na język polski wykłady zagranicznych gości z cyklu Kultura/Demokracja. Filmiki z polskimi napisami możecie otworzyć z strony Kadra Kultury:
  • François Matarasso: Niespokojna sztuka, czyli o możliwości partycypacji,
  • Alan Hatton-Yeo: Perspektywa międzypokoleniowa w Europie: dlaczego jest dziś tak ważna?,
  • André Sauvage: Mieszkańcy: nowa siła dla zrównoważonego rozwoju.
Niedawno pisałam, że często trafiam na temat praw obywatelskich wykorzystywanych dla dobra lokalnego. Słuchając pierwszego z wykładów nt. sztuki partycypacyjnej, widziałam uczestnictwo w życiu obywatelskim, zmiany, jakie kultura i sztuka mogą rozbudzić w jednostce oraz w społeczeństwie jako grupie. Ale nic na siłę. Po takim wykładzie cieszę się, że jestem pracownikiem instytucji kultury. Poniżej kilka przybliżonych cytatów z tego wykładu:
  • Partycypacja stała się terminem bardzo wyświechtanym w sztuce współczesnej. Moim zdaniem to problem. Oznacza to, że jest ryzyko, że zaczniemy brać za pewnik, myśląc, że wiemy, co to znaczy i że jest to coś prostego, a moim zdaniem tak nie jest. Myślę, że stawia ona wiele pytań etycznych i politycznych.
  • Sztuka partycypacyjna to tworzenie dzieł sztuki wspólnie przez artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych.
  • 3 intencje sztuki partycypacyjnej:
    • demokratyzacja kultury (zapewnienie dostępu do kultury), 
    • zmiana społeczna 
    • demokracja kulturalna (dać ludziom nie tylko dostęp do sztuki, ale też dostęp do zasobów - sprzęt, materiały, wiedza, szkolenia, dyskurs krytyczny, by tworzyli własne życie artystyczne)
  • Uznano wartości i znaczenie społeczne  potencjału zmiany społecznej tkwiącego w tym nurcie sztuki (community art),
  • Można teraz rzec: tak, jesteśmy instytucją kultury, ale mamy też konkretną wartość społeczną. Artyści współcześni coraz bardziej interesowali się potencjałem sztuki partycypacyjnej jako strategią zaangażowania ludzi.
  • Przekonywanie ludzi, ze sztuka elitarna jest dokładnie tym, czego wszyscy potrzebują unieważnia wszystko to, co ludzie już robią.
  • Moim zdaniem, jeśli wasz stosunek do ludzi, z którymi się pracuje jest - nawet nieświadomie - stosunkiem misjonarza, który stara się nawrócić innych na swoją wiarę, misjonarza, który wierzy, że ludzie, do których mówi mylą się, bo jeszcze nie rozumieją, jak powinni myśleć, trudno jest dokonać czegokolwiek dobrego.
  • Pytanie: Czy komuś pomagamy, czy pomagamy ludziom pomagać samym sobie?
  • Demokracja nie polega tylko na wybieraniu reprezentantów, czy na spotkaniach politycznych. Demokracja to złożony proces w którym rywalizujące interesy społeczne negocjują równowagę i kompromis. 
  • Sztuka niespokojna oparta na relacjach, na prawach, na dialogu, na słuchaniu ma nam coś do zaoferowania w tym niestabilnym świecie. Może dlatego tak się rozpowszechnia w ostatnich czasach. (...)  Ludzie robią niezwykłe rzeczy, bo mogą. (...) Bo czują taką potrzebę. Bo społeczeństwo tego potrzebuje, a oni są obywatelami. Mogą/potrzebują tworzyć sztukę, która wyraża ich wizję alternatywnego sposobu życia.
Informacje podałam za serwisem Narodowego Centrum Kultury.

Przedwczoraj słyszałam, jak Agnieszka Holland cudownie uśmiechnięta po otrzymaniu Srebrnego Niedźwiedzia za film "Pokot" (ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych") bagatelizowała otrzymaną właśnie informację, że o jej sukcesie w ogóle nie poinformowały media narodowe: "Widocznie byli zajęci czymś innym". Lubię słuchać mądrych ludzi. Po lewej widać kadr z wywiadu z Agnieszką Holland i Wiktorem Zborowskim nagranego jeszcze przed ogłoszeniem wyników w Berlinie. Konferencja prasowa w Berlinie. Chciałabym obejrzeć film...

wtorek, 21 lutego 2017

Biblioteka w szpitalu

Byliście kiedyś w szpitalu? Jak spędzaliście czas w łóżku między jednym badaniem a drugim?
Mnie się zdarzyło i wtedy czytałam wszystko, co mi przynieśli, żeby nie słyszeć narzekań i drastycznych opowieści "kuracjuszek" z innych łóżek we wspólnej sali.

 
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach prowadzi 2 filie w szpitalach:
  • Filia nr 34 oferuje swoje usługi dorosłym pacjentom Centralnego Szpitala Klinicznego,
  • Filia nr 38 kieruje swoją ofertę do najmłodszych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.
Największym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna, są również audiobooki.


Poniżej 3 wypowiedzi bibliotekarek ze szpitalnej placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Co miesiąc księgozbiór ich filii nr 4 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zwiększa się o 30 nowych egzemplarzy. Pracują tam 3 bibliotekarki, które nie tylko rozwożą książki hospitalizowanym pacjentom i rodzicom dzieci przebywającym w szpitalu. Wypożyczają zbiory także pracownikom szpitala i mieszkańcom okolicznych osiedli. Organizują również spotkania z interesującymi ludźmi pod hasłem "Życie zaczyna się po czterdziestce".
  • Staramy się kupować pozycje, o które proszą nasi czytelnicy.
  • "Czy w naszej bibliotece jest ten tytuł?" - pytają także lekarze, pielęgniarki, osoby odwiedzające chorych, mieszkańcy okolicznych osiedli.
  • Postanowiłyśmy zapraszać do biblioteki ludzi, którzy robią ciekawe rzeczy: piszą wiersze, recytują poezję, malują obrazy.
Informacje podałam za Kurierem Lubelskim.

Wiedzieliście, że każdy zakład opieki zdrowotnej, który udziela całodobowych lub codziennych świadczeń zdrowotnych, musi zapewnić swoim pacjentom obsługę biblioteczną*? Czy Wasze biblioteki współpracują z Waszymi szpitalami?


* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2000 r. w sprawie zasad organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz zasad współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.
Obrazek został dodany przez internautę białadama na straszne-historie.pl pod tytułem A co się kryje pod twoim łóżkiem?.

poniedziałek, 20 lutego 2017

Czytelnik zastanawia się „czy miałem rację?”

To cytat z posta Pawła Tkaczyka pt. Jak użyć storytellingu do napisania relacji z podróży? Autor napisał o technikach storytellingu, który mogą wykorzystać blogerzy i opowiadacze na przykładzie uatrakcyjniania opisu z podróży. Może to być podróż służbowa, którą trzeba przedstawić szefowi. Czytając ten artykuł, przypomniałam sobie raport, który niedawno napisałam. Moją podróżą była realizacja projektu (od planów i pierwszych dni wdrażania aż do zakończenia). Musiałam przedstawić sprawozdanie z wykonania zadania. Sama czasem takie sprawozdania czytam i często przy nich... zasypiam. Może warto sprawić, żeby osoby, które mają nas skontrolować i może ocenić - miały z tego jakąś przyjemność?

Zatem, jak atrakcyjnie przedstawić podróż (projekt)? 

Według Pawła Tkaczyka warto:
  • określić rozbłysk, o którym warto opowiadać innym (przygoda, ciekawostka, która z perspektywy czasu może być zabawna);
  • pamiętać o równowadze między nowym i znanym - ciekawość odbiorcy jest podsycana jego chęcią sprawdzenia, czy prawidłowo przewidział następstwo wydarzeń;
  • pokazać swój cel w nieszablonowy sposób i pokreślić jego dużą wartość dla Ciebie;
  • pokazać trudności, jakie musiałeś przezwyciężyć;
  • przyznać się do momentu załamania;
  • wskazać osobę, która Ci pomogła;
  • przedstawić innych bohaterów, by odbiorca mógł się z nimi utożsamiać i odczuwał emocje;
  • zakończyć morałem - np. swoimi refleksjami;
  • wskazać użyteczność Twojej podróży (projektu), np. podzielić się wiedzą zdobytą w jej trakcie (w tym morałem, refleksjami jak wyżej) oraz przekazać wskazówki dla Twoich następców. W ten sposób wykażesz sens Twojej wyprawy, a kolejni podróżnicy będą mogli wykorzystać Twoje doświadczenia do polepszenia swoich działań w przyszłości, do planowania efektywniejszych podróży.
Czy nie o to chodzi w projektach? 

Więcej szczegółów znajdziesz na blogu Pawła Tkaczyka.

niedziela, 19 lutego 2017

Prawo autorskie dostosowane do realiów internetu

Na blogu Otwarta Kultura możecie znaleźć infografikę wyjaśniającą jak działają licencje Creative Commons. Została przygotowana przez Centrum Cyfrowe i Vivid Studio oraz udostępniona na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Polska. Można z niej korzystać swobodnie podpisując autorów. Można ją pobrać:
  • w formacie JPG,
  • w formacie PDF.


sobota, 18 lutego 2017

Równanie Drake'a w bibliotekach

Kiedyś pisałam, że cywilizacja zaczyna się od kanalizacji. Ostatnio często trafiam na temat zapominanych praw obywatelskich albo "budzenia" się wspólnot lokalnych do wykorzystywania praw demokratycznych dla dobra lokalnego. Czy wiecie, jak wiele lokalnych wspólnot na świecie posiada/tworzy własną walutę? Dzięki nim rozkwita lokalna przedsiębiorczość, gdyż środki wydawane są w danym regionie. Słyszeliście o polskich alternatywnych walutach: Dobry i Zielony? Przy okazji budzi się we mnie pytanie, co by się stało, gdybyśmy równanie Drake'a* zastosowali do polskich bibliotek? Z iloma cywilizacjami udałoby się porozumieć? Sensownie. Dla dobra tych ludzi w tych bibliotekach. Przypuszczam, ze świetne wyniki dałoby to równanie w fińskiej edukacji. Obrazek u góry jest slajdem z teledysku, który zrobili Kuba Puzyna i Konrad Styczeń z ogólnodostępnych materiałów kanadyjskiej agencji kosmicznej. Znalazłam go w artykule Ściągaj, remiksuj, korzystaj - na temat wykorzystania w muzyce utworów z domeny publicznej.

Proponowałam jakiś czas temu oddolny sposób premiowania pracowników przez samych pracowników: "Sami sobie". Znam jedną bibliotekę, która efektywnie stosuje podobny system. Coraz częściej słyszymy o budżetach obywatelskich. Nawet w sprawozdaniu do Ministerstwa Kultury i Edukacji biblioteki publiczne muszą odpowiedzieć na pytanie o środki pozyskiwane z budżetów partycypacyjnych. A czy istnieje biblioteka, która część swoich środków (z dotacji celowej, własnych dochodów albo z funduszu socjalnego) rozdziela zgodnie z wolą pracowników? Np. w powszechnym (tajnym) głosowaniu albo poprzez wylosowanych reprezentantów? Dajcie, proszę, znać, jeśli znacie takie (szczególnie polskie) rozwiązania.

Po raz kolejny słyszałam o efektywności losowo wybieranych gremiów. Przysięgli w Stanach Zjednoczonych mają najczęściej mniejsze kwalifikacje niż wykształceni prawnicy, ale angażują się w swoje zadanie realizując obywatelski obowiązek dla dobra sprawy. Zazwyczaj. Słyszałam polskich działaczy, którzy marzą o tym, by naszych senatorów wybierać losowo. Podziwiam działania Islandii, która od lat uniezależnia się od zewnętrznych źródeł energii, chociaż nie posiada większych własnych zasobów naturalnych. Niesamowite wydaje się to, że po katastrofie finansowej kraju z 2008 r. Islandczycy napisali nową konstytucję przy udziale obywateli, w tym internautów i to, że w referendum przegłosowali wybór tej nowej konstytucji. Już mniej, niestety, dziwi to, że parlamentarzyści zablokowali wprowadzenie nowego prawa w życie.


* Równanie Drake’a:
  • za Wikipedią: wzór próbujący określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej Galaktyce. Zaproponował je dr Frank Drake w latach 60. XX wieku. Głównym celem równania nie jest dokładne określenie liczby cywilizacji; ma ono na celu raczej dokładniejsze zrozumienie mechanizmów, które wpływają na szanse powstania takich cywilizacji.
  • za Naukową Wiki:  równanie określające ilość potencjalnych cywilizacji w Drodze Mlecznej, z którymi można się porozumieć.

piątek, 17 lutego 2017

Kultura w POIŚ - szkolenie

6 marca 2017 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie na temat VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Jest ono skierowane, między innymi, do przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Wypełnione formularze zgłoszeniowe należy wysyłać do 24 lutego 2017 r. do godziny 16:15 na adres agronek@mkidn.gov.pl. Osoby zakwalifikowane na szkolenie zostaną poinformowane mailem o dokładnym miejscu spotkania. 

W programie:
  • procedury związane z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego,
  • zmiany w przepisach dot. zamówień publicznych.
Warto przypomnieć, że w 2017 r. planowane są 2 nabory wniosków w ramach osi VIII POiŚ. Jeden dla województwa mazowieckiego, drugi dla pozostałych województw (regionów słabiej rozwiniętych). Oba mają być ogłoszone w drugim kwartale 2017 r. W kolumnie 4. poniżej tabeli podano w milionach złotych orientacyjną kwotę przeznaczoną na dofinansowanie projektów w ramach danego konkursu.
O zeszłorocznych konkursach dotyczących kultury w POIŚ pisałam 8 czerwca 2016 r.


Informacje podałam za serwisem Programu Infrastruktura i Środowisko:
Dodatkowych informacji o szkoleniu udziela Anna Gronek:

czwartek, 16 lutego 2017

Prawokultury.pl - pierwsza pomoc w prawie autorskim

Czy czujecie się pewnie w zawiłościach prawa autorskiego? Macie wątpliwości związane z tym tematem w trakcie planowania i realizowania Waszych działań? Ja miewam.

Na stronie Pierwsza pomoc w prawie autorskim: zapytaj prawnika możecie zadać pytanie prawnikom za pomocą specjalnego formularza. Można też przejrzeć wcześniejsze odpowiedzi, poszukać informacji w elektronicznej publikacji Pierwsza pomoc w prawie autorskim: przewodnik albo dzwonić w każdy poniedziałek w godz. 15-17 pod numer +48 739 231 233. To nie są porady prawne, ale na pewno można w ten sposób lepiej się zorientować w trudnym temacie.

Informacje podałam za stroną: http://prawokultury.pl/pierwsza-pomoc/

środa, 15 lutego 2017

Zaprezentuj swojego sportowego bohatera - konkurs multimedialny


Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie prowadzi konkurs multimedialny w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego. To IV multimedialny konkurs "Sportowcy Warmii i Mazur" skierowany głównie do młodzieży szkolnej naszego województwa. Udział mogą brać zarówno pojedynczy uczniowie jak i zespoły (maksymalnie 3 osoby), które opracują multimedialny pokaz (do 15 minut) przedstawiający sylwetkę wybranego bohatera albo dyscypliny sportowej. Prezentacja może zawierać wywiady ze sportowcami lub ich rodzinami, biografie, sylwetkę nauczyciela wychowania fizycznego, sędziego sportowego, filmy, zdjęcia, fragmenty wycinków prasowych itp. Należy podawać źródła, z których skorzystano.
Konkurs podzielony jest na kategorie wiekowe:
  • szkoły podstawowe,
  • szkoły gimnazjalne,
  • szkoły ponadgimnazjalne,
  • uczelnie wyższe,
  • kategoria "Open" - osoby niezwiązane ze środowiskiem szkolnym.
Prace konkursowe nagrane na płycie DVD należy przesłać do Muzeum Sportu w Olsztynie (adres w punkcie 5. regulaminu) do 31 maja 2017 r. razem z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym. Prace będą przechowywane w Muzeum Sportu i zostaną wykorzystane jako materiały szkoleniowe, propagandowe oraz programowe w działalności muzeum.

Więcej na temat konkursu tutaj. Obrazek u góry jest kadrem z filmiku prezentującego konkurs. Na dole wskazanej strony znajdziecie linki do:
Dodatkowe pytania możecie kierować do Muzeum Sportu, tel. (89) 533 17 47, 519 566 849.

Czy do Waszych bibliotek przychodzą młodzi ludzie i dopytują o materiały związane ze sportem?

wtorek, 14 lutego 2017

Seniorzy w akcji - inkubator + dotacje

"Seniorzy w akcji" inkubator + dotacje na działania społeczne osób starszych i inicjatywy międzypokoleniowe to konkurs, który organizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę" w ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Organizatorzy oczekują na zgłoszenia  osób 60+ i par międzypokoleniowych (osoba 60+ oraz osoba w wieku 18-35 lat) wraz z organizacjami wspierającymi, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować przy wsparciu ekspertów, doświadczonych animatorów i uczestników programu. Szukają osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności, przydatne w swojej dalszej aktywności społecznej, bowiem konkurs jest realizowany w formule inkubatora: 
  • cykl warsztatów, 
  • wizyty studyjne,
  • wsparcie trenerów z Sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów (warsztaty, konsultacje).
Wasz list intencyjny należy wypełnić online i wysłać do 20 marca 2017 r. Komisja konkursowa wybierze około 80 pomysłów i spotka się z ich autorami. Spotkania zostaną zorganizowane w 4 wybranych miastach, koszty dojazdu animatorów na spotkania pokrywają organizatorzy konkursu
do maksymalnej wysokości 150 zł. Autorzy 33-35 wybranych projektów zostaną zaproszeni do pracy nad rozwojem pomysłu w inkubatorze. 

W regulaminie konkursu zapowiedziano przyznanie maksymalnie 33 dotacji. Wnioskować można o dofinansowanie w wysokości od 6000 zł do 12000 zł. Trzeba zapewnić co najmniej 10% wkładu własnego. Wkład własny może być finansowy i niefinansowy (rzeczowy, usługowy, wolontariat).

Zgłaszane projekty:
  • mogą trwać maksymalnie 10 miesięcy i muszą być zrealizowane między 1 września 2017 r. a 30 czerwca 2018 r.
  • powinny realizować cele programu:
    • angażują osoby starsze w działania na rzecz otoczenia,
    • sprzyjają rozwojowi wolontariatu osób starszych,
    • włączają osoby starsze w dialog i współpracę z samorządem lokalnym,
    • uruchamiają i rozwijają inicjatywy oparte na współpracy międzypokoleniowej.
  • powinny też  mieścić się co najmniej w jednym z dwóch obszarów:
    • działania obywatelskie - reprezentowanie interesów i potrzeb osób starszych, tworzenie przestrzeni przyjaznych osobom starszym w środowiskach lokalnych, działania wzmacniające głos seniorów i ich udział w rozwiązywaniu lokalnych problemów;
    • działania edukacyjne i kulturalne - przedsięwzięcia kulturalne, artystyczne i edukacyjne.
  • będą szczególnie mile widziane, gdy:
  • wyrastają z autentycznej pasji i zainteresowań animatora/animatorów projektu,
  • przyczyniają się do realnej zmiany w społeczności lokalnej,
  • mają potencjał do wypracowania trwałych, skalowalnych rozwiązań i modeli działania w pracy z osobami starszymi,
  • aktywnie włączają do działania uczestników projektu,
  • odpowiadają na dobrze rozpoznane potrzeby społeczności lokalnej i integrują lokalne środowisko;
  • dostaną dodatkowe punkty, jeśli będą wspierały:
    • aktywność obywatelską osób starszych,
    • aktywność starszym mężczyzn,
    • w nowatorski sposób wykorzystują nowe technologie.

Informacje podałam za serwisem seniorzywakcji.pl. Dodatkowe pytania możecie kierować do Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, tel. 22 396 55 16 lub 19 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 15.00. Przykłady projektów, które zostały zrealizowane we wcześniejszych edycjach konkursu, znajdziecie w publikacji o programie "Seniorzy w  akcji".



Nie wydaje się, żeby opisywany w dzisiejszych mediach skok na książki o wartości około 2 milionów funtów, czyli około 10 milionów złotych, mogli przeprowadzić seniorzy. Ale zaplanowanie kradzieży na miarę "Mission Impossible" na pewno wymagało doświadczenia. 160 białych kruków przygotowano w Londynie do transportu na zbliżające się 50. międzynarodowe targi antykwariuszy w Stanach Zjednoczonych. 30 stycznia 2017 r. skradziono  między innymi dzieła Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci, Galileusza i Izaaka Newtona. Najcenniejszym skradzionym dziełem, (wartym około miliona zł) była kopia „O obrotach sfer niebieskich” z 1566 roku.
Wielu ludzi nie szanuje książek. Wielu nie docenia dostępu do nich i korzyści, jakie może przynieść czytanie. Są tacy, którzy płacą za książki krocie. Te dzieła można zbyć wyłącznie na czarnym rynku. Podejrzewa się, że kradzieży dokonano na zlecenie. Jeśli tak, to ciekawe, czy zleceniodawca chce je czytać, oglądać, czy po prostu mieć. Informacje i obrazek znalazłam w artykule (z filmikiem) w serwisie TVN24BIS.

poniedziałek, 13 lutego 2017

Webinarium: Współczesne narzędzia zarządzania i promocji w kulturze i sztuce

Pod tym adresem można się rejestrować na bezpłatne webinarium "Współczesne narzędzia zarządzania i promocji w kulturze i sztuce", które się odbędzie 22 lutego 2017 r. w godzinach 10:00 - 11:30. Organizuje je firma Art-Tech, która zajmuje się nowoczesnymi technologiami w kulturze i sztuce w całej Polsce.

W programie:
  • Sylwia Żółkiewska - Aplikacje mobilne dla animacji kultury, czyli jak i dlaczego warto prowadzić zajęcia z aplikacjami mobilnymi (dzieci, dorośli, seniorzy),
  • Łukasz Kaleta - Guides4Art – mobilny przewodnik po kulturze i sztuce.
Hasło: SZKOLENIE123 będzie wymagane przed samym webinarium.


niedziela, 12 lutego 2017

Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2017 i nie tylko

 

  • Otwarty konkurs, który Centrum ogłasza raz w roku umożliwia ubieganie się o dofinansowanie każdemu, kto ma pomysł na przedsięwzięcie na rzecz dialogu i porozumienia między Polską i Rosją. Wnioski można składać do 17 marca 2017 r. Najpierw trzeba poznać Regulamin VI Otwartego konkursu. Projekty powinny być ukierunkowane w szczególności na:
  • rozwijanie kontaktów oraz współpracy pomiędzy podmiotami z Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej,
  • prowadzenie dialogu i budowanie więzi międzykulturowych w poszanowaniu odrębności
    narodowej i kulturowej;
  • wzajemne przezwyciężanie barier, stereotypów i uprzedzeń;
  • rozpowszechnianie wiedzy o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów



 
Szkoły, uczelnie wyższe, fundacje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne mogą składać do 10 marca 2017 r. wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Organizatorzy będą wspierali projekty, których integralną częścią są elementy edukacyjne, przybliżające wiedzę o współczesnej Polsce i Rosji oraz pogłębiające wiedzę o historii i kulturze obu narodów. Podczas realizacji projektu akcent powinien być kładziony na poznawanie różnych realiów społecznych i kulturowych obydwu krajów, ale przede wszystkim na aktywne uczestnictwo młodzieży.

W zgłaszanych projektach trzeba:
  • zaplanować 2 wizyty:
    • grupy polskiej w Rosji - od 10 do 20 uczniów (z gimnazjów albo szkół ponadgimnazjalnych) lub studentów (od 13 do 26 lat), nie wliczając opiekunów;
    • grupy rosyjskiej w Polsce - jak wyżej;
  • w projekcie powinna uczestniczyć zbliżona liczba osób z Polski i z Rosji.
  • każda z dwóch wizyt powinna trwać od 4 do 14 dni, nie wliczając w to czasu podróży;
  • długość pobytu w Polsce i w Rosji powinna być zbliżona;
  • partnerzy powinni realizować program przedsięwzięcia w Polsce i w Rosji;
  • projekt trzeba zrealizować do 31 października 2017 r.
Wymiany powinny dotyczyć któregoś ze wskazanych tematów:
  • Taniec - międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany nogami!;
  • Spotkali się Polak, Rosjanin, Niemiec... . Poczucie humoru w Polsce i Rosji. Z czego śmieją się Polacy i Rosjanie;
  • Innowacyjny świat -jak nowoczesne technologie zmieniają życie młodych ludzi;
  • Polskie i rosyjskie ofiary sowieckiego totalitaryzmu. Na ile upamiętnianie i rozliczanie przeszłości są niezbędne dla przyszłości;
  • Miasto i wieś. Jakie możliwości, inspiracje, źródła satysfakcji i spełnienia dostarczają nam oba modele życia w XXI wieku;
  • ...Młodość nie wierzy starości – jak wykorzystać międzypokoleniowe różnice z korzyścią dla dzieci, rodziców i dziadków.
Środki finansowe z dotacji mogą zostać wykorzystane na pokrycie w szczególności:
  • kosztów podróży, 
  • zakwaterowania oraz wyżywienia grup młodzieży i ich opiekunów, 
  • wynagrodzenia pośrednika językowego i przewodnika, 
  • kosztów biletów wstępu do instytucji kultury, 
  • kosztów transportu lokalnego, 
  • kosztów ubezpieczenia,
  • wiz i innych opłat wymaganych przepisami kraju partnerskiego,
  • innych kosztów, w szczególności kosztów obsługi przedsięwzięcia, w tym kosztów administracyjnych.
Wysokość dotacji Centrum nie może przekroczyć 80% budżetu projektu. Niezbędny jest więc wkład własny (finansowy, rzeczowy lub osobowy) wnioskodawcy w wysokości minimum 20% budżetu.

Wniosek należy wypełnić w języku polskim w formie elektronicznej na stronie: http://wymianamlodziezy.cprdip.pl/, a następnie wygenerowany dokument PDF należy przesłać na adres Centrum 

Wniosek należy wypełnić w języku polskim w formie elektronicznej na stronie: http://wymianamlodziezy.cprdip.pl/, a następnie wygenerowany dokument PDF należy przesłać na adres Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia z dopiskiem: „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2017"
”.
Informacje znalazłam w serwisie EuroDesk Polska. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie konkursu. Na początku są tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Poniżej - linki do dokumentów konkursowych:

sobota, 11 lutego 2017

Scribo ergo sum - V Konkurs Literacki Gai Kołodziej

O IV Konkursie Literackim Gai Kołodziej "Scribo ergo sum" pisałam w poście Dawanie przestrzeni innym - sposób na autopromocję i nie tylko. Trwa kolejna edycja konkursu, który polega on na napisaniu własnej wersji dalszych losów bohaterów powieści Gai Kołodziej w dwóch kategoriach:
  • Kontynuacja „Dżokeja” – celem jest napisanie utworu będącego kontynuacją wydarzeń zawartych w książce "Dżokej" autorstwa Gai Kołodziej. Praca powinna zawierać dalsze losy bohaterów obu książek;
  •  „Złodziej Stulecia” – celem jest napisanie utworu będącego własną twórczą interpretacją tytułu następnej książki Gai Kołodziej.
Jeden autor (osoba fizyczna) może przysłać swoje prace do 31 marca 2017 r. pod warunkiem, że nie były jeszcze publikowane ani nie zostały nagrodzone w żadnym konkursie. Dokładne zasady znajdziecie w Regulaminie.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody:
  • Nagroda I: 
    • Bilet do Warszawy na indywidualne konsultacje literackie i obiad z Gają Kołodziej, 
    • Roczne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania,
    • Nagroda książkowa,
    • Dyplom;
  • Nagroda II: 
    • Półroczne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania,
    • Nagroda książkowa,
    • Dyplom;
  • Nagroda III: 
    • Kwartalne członkostwo w Klubie Młodych Pisarzy i bezpłatny udział w warsztatach kreatywnego pisania,
    • Nagroda książkowa,
    • Dyplom.
Informacje otrzymałam mailem od Gai Kołodziej. Szczegóły znajdziecie na stronie autorki.

piątek, 10 lutego 2017

Wolne lokale w Olsztynie na pracownie twórcze

Miasto chce wesprzeć lokalnych twórców - artystów, którzy związali swoje życie i twórczość z Olsztynem. W tutejszych lokalach komunalnych funkcjonują już cztery pracownie artystyczne, w tym malarska i fotograficzna. Obecnie na wynajem czekają dwa lokale, mieszczące się przy ul. Warmińskiej 6 i przy ul. Reymonta 39. Prowadzący tam działalność artystyczną będą płacić jedynie czynsz oraz opłaty związane z użytkowaniem. Oferowane lokale wymagają remontu, który musi być wykonany we własnym zakresie i na własny koszt najemcy bez prawa do zwrotu poniesionych nakładów. Jest możliwość wcześniejszego obejrzenia lokalu 16 lutego 2017 r. Szczegółowe zasady naboru znajdziecie na stronie z ogłoszeniem o naborze.

Chętni artyści (np. absolwenci uczelni artystycznych albo twórcy nieprofesjonalni, z wyjątkiem twórców posługujących się wyłącznie techniką komputerową), którzy chcieliby otworzyć własną pracownię w lokalu komunalnym, powinni dostarczyć wypełniony wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów do Kancelarii Urzędu Miasta Olsztyna osobiście lub pocztą do 28 lutego 2017 r. Niezbędne dokumenty są wymienione w części III ogłoszenia o naborze.

Jak często w Waszych działaniach/projektach współpracujecie z artystami?


Miasto chce pomóc artystom. Przed Teatrem Jaracza w Olsztynie artyści chcą pomóc innym (zdjęcie powyżej).

czwartek, 9 lutego 2017

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki - 4 terminy składania wniosków


Ostatnio o Funduszu Wyszehradzkim pisałam w sierpniu w 2016 r. Program wspiera współpracę współpracę krajów z Grupy Wyszehradzkiej (V4: Czech, Węgier, Polski i Słowacji), Ukrainy oraz integrację tych państw z Unią Europejską. Fundusz Wyszehradzki promuje wielostronną współpracę i wspólne podejścia do rozwiązywania problemów. W każdym projekcie powinni być partnerzy z co najmniej trzech krajów V4, a najlepiej, by w zgłaszanym zadaniu uczestniczyły wszystkie cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej. Pierwszeństwo będą miały projekty, które stworzą wartość dodaną dla każdego z krajów uczestniczących, które będą rozwiązywały problemy istniejące w kraju każdego partnera.  Warto, by projekty budowały społeczeństwo obywatelskie, by aktywna współpraca partnerów odnosiła się do takich aspektów, jak:
  • zrównoważony rozwój
  • młodzież,
  • innowacyjność, 
  • wymiar regionalny.
Projekty należy skierować do odpowiedniej grupy odbiorców, zgodnych z wybraną kategorią tematyczną (jedną albo dwiema):
  • Kultura i wspólna tożsamość
  • Edukacja i budowanie potencjału
  • Środowisko
  • Wartości demokratyczne, media
  • Polityka publiczna i partnerstwa instytucjonalne
  • Wymiana naukowa i współpraca badawcza
  • Rozwój lokalny, przedsiębiorczość, turystyka
  • Rozwój społeczny
Wnioski o dofinansowanie Grantów Wyszehradzkich (dawniej Małe Granty albo Granty Standardowe) i Projektów Strategicznych (w języku angielskim za pośrednictwem elektronicznego formularza) mogą składać organizacje i osoby fizyczne w czterech terminach:
  • 1 marca 2017 r.,
  • 1 czerwca 2017 r.,
  • 1 września 2017 r., od 1 września do 1 października 2017 r.,
  • 1 grudnia 2017 r.
Organizatorzy oczekują w szczególności na projekty:
  • organizacji pozarządowych, społecznych,
  • władz lokalnych i gminnych. 
Akceptowane mogą być wnioski:
  • szkół publicznych, uniwersytetów, instytutów badawczych,
  • instytucji publicznych. 
Szczegółowe zasady, w tym wyjątki od reguł,  znajdziecie w anglojęzycznym przewodniku.  Na końcu tego dokumentu znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Projekt mogą trwać najdłużej 12 miesięcy, a projekty w ramach Grantów Strategicznych od 12 do 36 miesięcy. Grant wypłacany jest w transzach. Fundusz Wyszehradzki może pokryć wszystkie koszty projektu, ale zalecana jest pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania. Można zdobyć grant w jednej z dwóch kategorie finansowych: 
  • do 6000 euro,
  • od 6001 euro (dotyczy także Grantów Strategicznych), konieczny będzie audyt projektu. 
Informacje podałam za serwisem EuroDesk Polska. Więcej szczegółów (w języku angielskim) znajdziecie na stronie programu w zakładce "Grants". Znajdziecie tam, między innymi, przewodnik (w języku angielskim) dla ubiegających się o grant. Możecie przyjrzeć się wzorowi formularza wniosku w pliku PDF.

środa, 8 lutego 2017

Lechstarter 2017

Czytaliście książki Filipa Springera*? Autor jest jednym z jurorów programu Lechstarter. Pod hasłem: "Uruchom wyobraźnię, a Leszek uruchomi środki" Kompania Piwowarska S.A. z Poznania przeznacza milion złotych na inspirowanie oraz wspieranie pozytywnych, oddolnych i społecznie pożytecznych zmian w polskich miastach, przy udziale marki "Lech". 

Do 22 lutego 2017 r. osoby prawne** mogą zgłaszać swoje pomysły (Etap I Programu) na projekty ogólnodostępne i pożyteczne dla lokalnych społeczności zamieszkujących polskie miasta. Zgłaszane projekty powinny się też przyczynić do wewnętrznej aktywizacji i integracji członków lokalnych wspólnot. Muszą wynikać z lokalnych potrzeb i być użyteczne. Zgłoszenia wysyła się w formie elektronicznej po uprzednim zarejestrowaniu się na stronie otwierającej się w zakładce Zgłoś projekt. Poszczególne pola formularza zgłoszeniowego są widoczne w załączniku nr 1 do Regulaminu Programu. Do wyboru są 3 obszary tematyczne:
  • innowacje łączące ludzi, np.:
    • aplikacje ułatwiające poruszanie się – transport i komunikacje w mieście (smart mobility),
    • aplikacje i portale poprawiające jakość życia i pracy w mieście (smart living and working, smart people),
    • otwarte sieci wi w miejscach ogólnodostępnych (smart networks),
    • technologie usprawniające działanie i funkcjonowanie budynków (smart buildings),
    • miejsca i przestrzenie wykorzystujące najnowsze technologie, które ułatwiają funkcjonowanie (smart places);
  • miejskie akcje i kooperacje, np.:
    • festiwale,
    • warsztaty,
    • spotkania z ciekawymi ludźmi,
    • targi rękodzieła,
    • kina, teatry plenerowe, musicale, pokazy mody,
    • wystawy;
  • nowa przestrzeń miejska, np.:
    • ogrody społeczne, parki, skwery,
    • odrestaurowanie zniszczonych miejsc,
    • nowe miejsca wspólnych spotkań,
    • ulepszanie istniejących miejsc.
Na II etapie Programu jury będzie oceniało projekty do końca marca 2017 r. Etap III to głosowanie internetowe między 3 kwietnia a 8 maja 2017 r. Jury wspólnie z organizatorem wybiorą do głosowania do 15 projektów ubiegających się o Grant oraz do 30 projektów ubiegających się o Minigrant. Zwycięskie projekty powinny być zrealizowane w okresie od 9 maja do 30 września 2017 r.

Organizatorzy planują przyznanie:
  • 5 Grantów po 100 000 zł,
  • 10 Minigrantów po 50 000 zł
Granty mają być przekazywane w formie refundacji wydatków, które wcześniej organizacja poniosła z własnych środków. Jest jednak możliwość, by otrzymać zaliczkę w wysokości do 70% przyznanej dotacji. Należy zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej 20% wartości całego projektu. Są jeszcze 3 limity, które należy zastosować w planowanym budżecie:
  • do 5% wartości Dotacji może zostać przeznaczone na pokrycie kosztów promocji Projektu,
  • do 10% wartości Grantu oraz 15% Mikrograntu może zostać przeznaczone na wynagrodzenie lidera Projektu,
  • do 5% wartości Grantu oraz 10% Mikrograntu może zostać przeznaczone na koszty nieprzewidziane w pierwotnym kosztorysie (tj. koszty wynikające z nagłych, niespodziewanych potrzeb).
Przed przystąpieniem do opracowywania własnego projektu trzeba się zapoznać z Regulaminem programu. Warto też przejrzeć niedużą publikację Lechstarter. Poradnik na start. Każdy z trzech wymienionych poniżej jurorów wskazuje tam, miedzy innymi, czego będzie szukał w zgłaszanych projektach. Przykłady projektów możecie znaleźć w zakładce "Baza inspiracji".

Informacje znalazłam na stronie EuroDesk Polska. Więcej szczegółów jest w serwisie programu Lechstarter. Na początku możecie obejrzeć filmik z wypowiedziami trzech (z czterech) jurorów programu:
  • Teresa Latuszewska - Syrda (będzie oceniała projekty zgłoszone w ramach miejskich akcji i kooperacji),
  • Filip Springer (będzie oceniał projekty zgłoszone w ramach obszaru nowa przestrzeń miejska),
  • Yuri Drabent (będzie oceniał projekty zgłoszone w ramach innowacji łączących ludzi).


* Twórczość Filipa Springera, za Wikipedia:
  • 2011: Miedzianka. Historia znikania (Wydawnictwo Czarne) – reportaż literacki, debiut
  • 2012: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL (Karakter)
  • 2013: Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach (Karakter)
  • 2013: Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni (Czarne)
  • 2015: 13 pięter (Czarne)
  • 2016: Księga zachwytów (Agora)
  • 2016: Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast.(Karakter)
 ** W Programie mogą uczestniczyć osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (tzw. ułomne osoby prawne), w tym w szczególności: 
  • organizacje pożytku publicznego, 
  • stowarzyszenia, 
  • fundacje, 
  • wspólnoty mieszkaniowe, 
  • spółdzielnie mieszkaniowe, 
  • samorządowe osoby prawne, 
  • jak również przedsiębiorcy będący zarówno osobami prawnymi, tzw. ułomnymi osobami prawnymi lub osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą, 
  • z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego.