poniedziałek, 6 lipca 2015

Na świecie standard, w Polsce wyjątek

tak piszą o kawie w bibliotece na stronie http://biblioteki.gropius.com.pl/. Zdjęcie pochodzi z tego artykułu.

Uwaga - z jakiegoś powodu nie działała dzisiaj przez chwilę (06.07.2015 r.) wyżej cytowana strona Gropius. Dlatego dodałam link do oryginalnego raportu: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/388989/Independent_Library_Report-_18_December.pdf


Według Independent Library Report for England, raportu stworzonego przez brytyjski odpowiednik Ministerstwa Kultury, biblioteki muszą stać się bardziej przyjazne czytelnikowi. W szczególności temu młodemu. Anglicy sugerują, by przestrzeń stała się multimedialna. Podstawowym warunkiem jest zakup nowych komputerów i udostępnienie bezpłatnego wi-fi, które jest jedynie w dwóch trzecich tamtejszych bibliotek.

Sugerują też kupno wygodnych foteli oraz uruchomienie sprzedaży kawy, by Biblioteka stała się miejscem spotkań, także dla publiczności, która do tej pory wybierała inne miejsca.

W Polsce sporo się mówi na temat takiego otwierania przestrzeni bibliotek i poszerzania usług, które oferują biblioteki. Są zwolennicy i przeciwnicy tej propozycji.
We wspomnianym artykule przedstawiono też polskie jaskółki: biblioteki publiczne w Gdańsku.

"Zanim rozpoczniemy zmiany w naszych filiach pytamy użytkowników na przykład o to, co chcieliby w swojej bibliotece znaleźć, jakie usługi są im potrzebne, czy odpowiadają im godziny otwarcia. Projektując nowe biblioteki lub te, które remontujemy badamy środowisko w którym będą działać i staramy się aby miejsce dostosować do jego potrzeb także pod względem architektonicznym i wyposażenia" – tłumaczy Natalia Gromow, specjalista ds. promocji i marketingu z WiMBP w Gdańsku.

idąc tym tropem dorzucę jeszcze publikację "Jak przetworzyć miejsce. Podręcznik kreowania udanych przestrzeni publicznych", którym zachwyciłam się jakiś czas temu.

O podręczniku projektowania usług skupionych na użytkowniku "Myślenie projektowe w bibliotekach" pisałam już wcześniej. Wtedy też wspominałam o  publikacji "Otwarty rząd w Polsce. Kulisy programu Opengov

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz